Kinoteātros Pirmizrāde Spēlfilma
Suflieris pirmizrāde
Foto: Gints Ivuškāns

Trešdien, 14. septembrī, kinoteātrī “Splendid Palace” notika vēsturiskā spiegu trillera “Suflieris” Latvijas pirmizrāde, pulcējot filmas komandu no Latvijas un Igaunijas, svinīgo notikumu apmeklēja arī Latvijas Republikas kultūras ministrs Nauris Puntulis, Igaunijas Republikas vēstniecības pārstāvji, plašs viesu loks un vietējā, kvalitatīvā kino cienītāji.

Spiegu trilleris Suflieris ar Prītu Voigemastu, Agnesi Budovsku un Kasparu Znotiņu galvenajās lomās stāsta par Otrā pasaules kara priekšvakaru, kad PSRS un Vācija pārsteidz pasauli, parakstot vienošanos par neuzbrukšanu, un nevienam vēl nav zināms, ka paktā ietverts arī slepens protokols, kas nodod Baltiju un Somiju Staļina varā un ļauj Hitleram iebrukt Polijā. Tomēr, kā atzīst viens no filmas producentiem Jānis Kalējs, spēlfilma nav tikai par karu: “1939. gada notikumi šodien iegūst jaunu aktualitāti. Izcili aktierdarbi, krāšņi tērpi un laikmeta vide. Spiegu spēles, intrigas, bet pāri visam liktenīga mīlestība un jautājums – kurš ir Suflieris? Domāju, ka spēlfilma neatstās vienaldzīgu nevienu laba un kvalitatīva kino cienītāju.”

Šī vēsturiskā spiegu trillera ideja radusies jau sen, Suflieris bija iecerētā kā viena no Igaunijas simtgades filmām, bet filmas pasaules pirmizrāde notika 2020. gadā. Latvijā filmas pirmizrāde vairākkārt atlikta pandēmijas dēļ, un šobrīd tā notiek pilnīgi citādos apstākļos. “Kad mēs sākām strādāt pie Sufliera, Igaunijas sabiedrībā valdīja uzskats, ka valsts varētu būt labākā pozīcijā, ja nepiederētu nevienai militārai apvienībai. Tas ļoti atgādināja pirmskara laikus tālajā 20. gadsimtā. Taču, tiklīdz Krievijas armija sāka savu tā saucamo “speciālo militāro operāciju” Ukrainā, sabiedrības domas pilnībā mainījās, un šobrīd diez vai izdosies atrast kaut vienu šādi domājošu pilsoni Baltijas valstīs un arī Skandināvijā. Domāju, ka Suflieris vēlreiz ļauj mums novērtēt miera laiku un tā neapšaubāmo vērtību,” atmiņās un pārdomās dalās spēlfilmas Suflieris režisors, igaunis Margus Paju.

Režisors ļoti augstu vērtē visas komandas darbu un arī Latvijas aktierus, ar kuriem sadarbojās pirmoreiz. Arī aktrise Agnese Budovska saka: “Prieks būt daļai no šī vērienīgā projekta, daļai no starptautiskās komandas, kas tik labi sastrādājās. Īpaši gribu atzīmēt darbu ar režisoru Margusu Paju, mēs lieliski sapratāmies un kopā esam radījuši ļoti veiksmīgu personāžu. Manis atveidotā Marija ir gudra sieviete, kura ļaujas mīlestībai, bet negaidīti tiek pakļauta politikas skarbajai spēlei.” Savukārt Kaspars Znotiņš, aicinot skatītājus uz filmu, kāpina spiegu intrigu: “Šīs filmas darba nosaukums bija Spiegs aizies pēdējais. Tā atbild filmas galvenais varonis Fēlikss, kad mans varonis pēc slepenas tikšanās kafejnīcā viņam pajautā: “Kurš iet prom pirmais, jūs vai es?” Tad nu nāciet skatīties, kurš aizies pirmais.”

Kopā ar latviešu aktieriem Agnesi Budovsku, Kasparu Znotiņu, Gati Gāgu un Daini Sumišķi trillerī Suflieris spēlē arī Igaunijā pazīstamie aktieri Prīts Voigemasts, Elmo Nīganens, Dorisa Tislare, lietuvieši Ieva Andrejevaite un Valentīns Novopoļskis, kurš Latvijā zināms no filmām Oļegs (2019) un Krimināllieta iesācējam (2021), un citi.

Filmas mūzikas autori ir latviešu komponisti Ēriks Ešenvalds un Rihards Zaļupe. Ierakstā piedalījušies Latvijas Radio kora solisti un simfoniskā orķestra mūziķi, ieraksts veikts Latvijas Radio 1. studijā un Rīgas Sv. Jāņa baznīcā. Sākot no 14. septembra, mūzika, kas radīta filmai Suflieris, ir pieejama dažādās digitālajās mūzikas klausīšanās platformās (Spotify, Apple, Amazon, YouTube Music u. c.).

Filma ir vērienīgs četru valstu kopražojums, to veidojušas kompānijas Film Angels Productions (Latvija), Nafta Films (Igaunija), Taska Film (Igaunija), Solar Films (Somija) un Inscript (Lietuva). Filmas ražošanu atbalstīja Nacionālais Kino centrs un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

No 16. septembra spiegu trilleris Suflieris tiks izrādīts kinoteātros visā Latvijā, arī vairākos kultūras centros – Daugmales pagasta Kultūras centrā, Engures mācītājmuižas pagalmā, Viesītes Kultūras centrā, Ogresgala Tautas namā, Kalsnavas Multifunkcionālā centra UPs telpās, Kalsnavas Kultūras namā, Zaļenieku Kultūras namā, Doles Tautas namā, Ogres Kultūras centrā, Babītes KIC filiālēs Vietvalži un Piņķi, Ķekavas novada Kultūras namā, Zirņu pagasta SAC Citrons, Barkavas Kultūras namā, Katlakalna Tautas namā, Kokneses Kultūras namā, Ciemupes Tautas namā, Ādažu Kultūras centrā un Gaviezes Kultūras namā.

Ar plašāku informāciju par filmu var iepazīties filmas oficiālajā mājaslapā.

Filmas komanda pateicas kinoteātrim Splendid Palace, Rīgas Motormuzejam un Courvoisier par atbalstu spēlfilmas Suflieris pirmizrādes pasākuma rīkošanā.