Kinoteātros sāk demonstrēt filmu “Iemesti pasaulē”

No 22. augusta Latvijas kinoteātros tiek demonstrēta Jura Podnieka studijā veidota režisores Antras Cilinskas dokumentālā filma “Iemesti pasaulē”, tā stāsta par latviešu izcelsmes mākslinieku Imantu Tilleru, kurš dzīvo un strādā Austrālijā. Trešdien filmas pirmais seanss kinoteātrī “Splendid Palace”, no 24. augusta filma būs skatāma arī kinoteātros “Kino Citadele”, “Cinamon”, “K.Suns” un Latvijas reģionos. Filmas veidotāji un Latvijas Nacionālais Mākslas muzejs 24. augustā aicina uz filmas īpašo seansu kinoteātrī “Kino Citadele” ar autoru piedalīšanos.

Pirmais seanss ārpus Rīgas notiks 31. augustā Latgales vēstniecībā Gors Rēzeknē, septembrī plānoti seansi Kuldīgā, Valmierā, Talsos un citur Latvijā.

Dokumentālajā filmā Iemesti pasaulē skatītājam ir iespēja gan redzēt unikālo mākslas tapšanas procesu mākslinieka darbnīcā Austrālijā (Imants Tillers savus darbus veido, izmantojot nelielus ar audeklu apvilktus taisnstūra kartonus, no kuriem tiek salikti bieži vien izmēros iespaidīgi darbi), gan sekot līdzi viņam dažādos mākslas notikumos.

Filmas režisore Antra Cilinska: “Filma Iemesti pasaulē ir krāsains ceļojums, kas atklāj pasaulē slavena latviešu izcelsmes mākslinieka dzīvi un darbus, kuros parādās cilvēka būtības visdziļākie jautājumi. Atbildes uz tiem meklējām gan Austrālijas tuksnesī, gan Karostā Latvijā. Imants Tillers atklāti citē dažādus vizuālās mākslas darbus, filozofu tekstus, dzeju, un tas šokē pasauli. Jau ilgus gadus Tilleru vieno sadarbība ar aborigēnu mākslinieku Maiklu Nelsonu Džagamaru, tāpēc filmēšanas grupai bija arī unikāla iespēja doties līdzi Imantam Tilleram pie aborigēnu kopienas, kas dzīvo ļoti noslēgti.”

Trimdas latviešu ģimenē dzimušais Imants Tillers (1950) ir viens no vadošajiem Austrālijas mūsdienu māksliniekiem, kura darbus var lasīt kā sava veida pasaules grāmatu, jo tajos visi notikumi ir saistīti un kultūras citāti savstarpēji mijiedarbojas. Mākslinieka vecāku emigrācija no Latvijas viņa darbos radījusi arī refleksijas par migrāciju un dvēseles pārvietošanu. Imants Tillers pārstāvējis Austrāliju starptautiski nozīmīgās mākslas izstādēs – Sanpaulu biennālē (1975), Documenta 7 (1982), 42. Venēcijas mākslas biennālē (1986). Autoram notikušas personālizstādes Mūsdienu mākslas institūtā Londonā (1988), Nacionālajā mākslas galerijā Velingtonā (1989), Nacionālajā Austrālijas mākslas galerijā Kanberā (2006). Starptautisku reputāciju Tillers ieguvis, piedaloties grupu izstādēs Gugenheima muzejā Ņujorkā, Osakas glezniecības triennālē (1990), Stedelijka muzejā Amsterdamā. Tāpat mākslinieks saņēmis nozīmīgas mākslas balvas: Osakas triennāles balvas (zeltu – 1993, bronzu – 1996, sudrabu – 2001), Beidžinas mākslas biennāles balvu (2003) un galveno Austrālijas mākslas balvu ainavu glezniecībā – Vinna balvu (2012, Wynne Prize). 2013. gadā Tillera darbs iekļuva Austrālijas Arčibalda balvas finālā (Archibald Prize).

Dokumentālā filma veidota JURA PODNIEKA STUDIJĀ, finansiāli atbalstījis Nacionālais Kino centrs. Režisore Antra Cilinska, operatori Robert C Morton (Austrālija) un Andrejs Verhoustinskis, montāžas režisore Sandra Alksne un Antra Cilinska, komponists Kārlis Auzāns, skaņu režisors Anrijs Krenbergs, pēcapstrāde – Mārtiņš Jurēvics, Oskars Morozs un Andris Zemītis.

Līdz 30. septembrim Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros Latvijas Nacionālajā Mākslas muzejā notiek arī vērienīga Imanta Tillera personālizstāde Ceļojums uz nekurieni.

Filmas treileris – ŠEIT.

Informāciju sagatavoja:
Marta Kontiņa,
marta@jps.lv, +371 29343143