Pirmizrāde Spēlfilma Kinoteātros
Emilija pirmizraade

Jau 1. oktobrī uz Latvijas kinoteātru ekrāniem nonāks vēsturiskā daudzsēriju filma “Emīlija. Latvijas preses karaliene”, kas stāsta par starpkaru Latvijas preses karalieni – “Jaunāko Ziņu” un “Atpūtas” izdevēju Emīliju Benjamiņu, kuras personība, bagātība un traģiskais liktenis ir kļuvuši par Latvijas vēstures leģendu.

“Kinoteātros skatītājiem filmu no oktobra līdz novembrim būs iespēja redzēt seansos – divas jaunas spēlfilmu sērijas ik pa nedēļai, kā arī dokumentālo sēriju. Latvijā kinoteātri jau savulaik ir izrādījuši Rīgas kinostudijas daudzsēriju filmas, kaut arī tā nav gluži parasta pieredze. Ņemot vērā skatītāju lūgumu, esam izveidojuši kinoekrānam gan attēla, gan skaņas ziņā pielāgotas filmas kopijas. Tāpat pēc seansiem organizējam vairākas tikšanās ar radošo grupu gan Rīgā, gan reģionos. Esam pateicīgi un gandarīti par pozitīvajām atsauksmēm pēc pirmajiem seansiem un ceram, ka arī ar filmas nākamajām sērijām sasniegsim skatītājus,” norāda viena no filmas producentēm Inese Boka-Grūbe.

Daudzsēriju filmu “Emīlija. Latvijas preses karaliene” plānots izrādīt kinoteātros Rīgā (Splendid Palace, Forum Cinemas, K. Suns, Kino Bize), Vidzemes koncertzālē Cēsis (Kino zāle),  Liepājas koncertzālē Lielais Dzintars un Rēzeknē, Latgales vēstniecībā Gors. Kino apmeklētāji filmu kinoteātros varēs skatīt vairākos seansos.

Tāpat skatītājiem būs iespēja tikties arī ar filmas radošo komandu – 3. oktobrī pēc filmas seansa kinoteātrī Splendid Palace tikšanās ar režisoriem Andi Mizišu un Kristīni Želvi, savukārt 8. oktobrī pēc filmas pirmās sērijas izrādīšanas koncertzālē Lielais Dzintars saruna ar režisoru un producentu Gintu Grūbi, filmas mākslinieci Kristīni Jurjāni un seriāla aktieriem Edgaru Ozoliņu un Ingu Tropu-Fišeri. Filmas izplatīšanu kinoteātros atbalsta Nacionālais Kino centrs.

Kinoteātru repertuārā skatītājiem būs pieejamas visas filmas sērijas:

  • no 1. oktobra – 1. un 2. sērija, kā arī dokumentālā filma par Emīliju Benjamiņu;
  • no 8. oktobra – 3. un 4.sērija;
  • no 22. oktobra – 5. un 6. sērija.

“Darbs ir padarīts un izdarīts, un gribas skatīties tālāk. Tas ir kompliments sarežģītam stāstam par ļoti sarežģītu raksturu un ļoti interesantu posmu Latvijas vēsturē un Latvijas preses vēsturē. Man kā personai, kura nāk no Latvijas mediju vides, bija divtik interesanti,” norāda Nacionālā Kino centra direktore Dita Rietuma.

“Tas bija brīnišķīgs un aizraujošs stāsts par ļoti iedvesmojošu personību. Manuprāt, Guna Zariņa vispār neko nevar izdarīt nepareizi. Es ļoti, ļoti gribu redzēt trešo sēriju. Otrās sērijas beigās es dīdījos uz krēsla maliņas, jo gribēju zināt, kas notiks trešajā sērijā,” saka kinokritiķe un režisore Marta Elīna Martinsone.

Daudzsēriju filma Emīlija. Latvijas preses karaliene skatāma septiņās sērijās sešās spēlfilmās un vienā dokumentālā sērijā, aptverot laika periodu no Emīlijas Benjamiņas izdotā žurnāla Atpūta pirmsākumiem līdz viņas bojāejai Sibīrijā. Katra sērija atspoguļo kādu zīmīgu Emīlijas Benjamiņas dzīves posmu, parādot dažādas viņas personības šķautnes, – ģimenes dzīvi, uzņēmējdarbību, sociālā statusa nostiprināšanu, ietekmi uz politiskajām un kultūras norisēm 20. un 30. gados un beigu beigās pašas darbinieku nodevību. Ar šo spēcīgo sievieti stāsta centrā filmā tiek parādīta Latvijas sabiedrība visā tās krāsainībā, un skatītājiem pazīstamas būs daudzas vēsturiskas personas – Antons Benjamiņš, Jānis Benjamiņš, Kārlis Skalbe, Jānis Ziemeļnieks, Vilis Lācis, Jānis Kārkliņš, Annija Simsone, Pēteris Blaus, Jūlijs Lācis, Augusts Kirhenšteins.

Daudzsēriju filmā redzami daudzi Latvijā pazīstami un iemīļoti aktieri: Emīlijas Benjamiņas lomā – aktrise Guna Zariņa, Antonu Benjamiņu atveido Juris Bartkevičs, Jāni Benjamiņu – Raimonds Celms. Filmā piedalās arī citi izcili aktieri – Baiba Broka, Ligita Dēvica, Inga Tropa, Artūrs Skrastiņš, Anta Aizupe, Ģirts Krūmiņš, Jaunāko Ziņu un Atpūtas redakciju atveido Uldis Anže, Jēkabs Reinis, Lauris Dzelzītis, Dainis Gaidelis, Edgars Ozoliņš, Gatis Maliks, Arnolds Osis un citi.

Daudzsēriju filmas Emīlija. Latvijas preses karaliene izveide tika sākta 2020. gada septembrī, filmēšana notika ar filmas stāstu saistītās vēsturiskās vietās – gan Benjamiņu namā Rīgā, gan Valdeķu muižā; dokumentālajā sērijā izmantoti unikāli Benjamiņu ģimenes arhīvu materiāli. Filmas izveidi atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Nacionālais Kino centrs, seriāla nacionālie kopproducenti ir vietējā satura veidotājs Tet studio un Latvijas Televīzija.