Rīgas Kino muzeja un kinoteātra Rīga lektorija Tas, ko Tu nedrīksti nezināt VI. Sievietes sejas pavasara sezona bija veltīta ievērojamām aktrisēm. 20. aprīlī plkst. 19 aicinām uz noslēguma lekciju kino Rīga.

Rīgas Kino muzeja un kinoteātra Rīga lektorija Tas, ko Tu nedrīksti nezināt VI. Sievietes sejas pavasara sezona bija veltīta ievērojamām aktrisēm. 20. aprīlī plkst. 19 aicinām uz noslēguma lekciju kino Rīga.

Kinozinātnieks Viktors Freibergs stāstīs par franču aktrisi Žozeti Deju. Pēc lekcijas, sadarbībā ar Francijas Kultūras centru, tiks izrādīta franču režisora Žana Kokto filmas Skaistule un briesmonis (La belle et la bête, 1946) kinokopija. Uz nākamo lektorija ciklu aicinām rudenī!

Viktors Freibergs: “Franču aktrise Žozete Deja sāka filmēties jau piecu gadu vecumā, vēlāk strādāja teātrī, dejoja Parīzes operā, bet 1930. gados atkal atgriezās kino. Viņas ievērojamākā loma ir Žana Kokto filmā “Skaistule un briesmonis” (1945). Pats Kokto reiz izteicies, ka neuzskata sevi par sirreālistu, taču jau šī elegantā, pat ironiskā pēc pasakas sižeta veidotā filma ar slēptu, nedaudz gotisku baiļu atmosfēru, tomēr ļauj Kokto iekļaut sirreālisma kino tradīcijā. Filma ir stāsts par cilvēka divējādo dabu, par kaisli un tās iracionalitāti, un varbūt tieši tas piesaistīja Žanu Kokto plaši pazīstamajai pasakai.”
 
Šajā lektorija ciklā Sievietes sejas bija iekļautas sešas izcilas filmas un personības – Katrīna Denēva, Žozete Deja, Hanna Šigula, Simona Siņjorē, Adina Mndlova, kas reprezentēja sava laika skaistuma ideālus. Kinovēsture savā ziņā ir arī skaistuma, sievietes skaistuma ideālu vēsture. Kinolektorija ietvaros lekcijas lasīja kinokritiķi Dita Rietuma, Daira Āboliņa un Normunds Naumanis, kinorežisors Dāvis Sīmanis un kinozinātnieks Viktors Freibergs.
 
ŠĪS SEZONAS PĒDĒJAIS LEKTORIJS! Uzmanību – programmā izmaiņas!
20. aprīlis, pl. 19:00
SKAISTULE UN BRIESMONIS / La belle et la bête
Rež. Žans Kokto/ Jean Cocteau
Lomās: Žans Marē, Žozete Deja, Mila Parelī, Nane Žermona, Mišels Oklērs, Marsels Andrē, Rauls Marko
Francija, 1946, 96 min, 35 mm
Lektors: Viktors Freibergs
Bagātību zaudējis tirgotājs ar dēlu Ludoviku un trim meitām – Felīsiju, Adelaidu un Belli dzīvo laukos. Felīsijas un Adelaidas izkalpināta, Belle savās mājās jūtas kā kalpone. Kādu reizi tēvs, atgriežoties mājās, apmaldās un nonāk savādā pilī. Dārzā viņš noplūc rozi, lai aizvestu Bellei, taču parādās pils saimnieks – pa pusei cilvēks, pa pusei briesmonis, kuram piemīt burvju spējas. Viņš solās nabaga vīru nogalināt, ja vien tas neupurēs Briesmonim vienu no savām meitām. Belle vēlas izglābt tēvu un labprātīgi dodas uz Briesmoņa pili, atklājot, ka viņa ārējais izskats ir maldinošs.  
 
Sadarbībā ar Francijas Kultūras centru
 
Ciklu Tas, ko Tu nedrīksti nezināt organizē biedrība Ekrāns, Rīgas Kino muzejs, kino Rīga, Rīgas Nami un Latvijas Kultūras akadēmija sadarbībā ar Gētes institūtu Rīgā, Francijas Kultūras centru, Čehijas vēstniecību Latvijā. Finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.
Filma tiks demonstrēta oriģinālvalodā ar sinhrono tulkojumu latviešu valodā
Norises vieta: Kinoteātris Rīga, Elizabetes ielā 61
Biļetes cena: Ls 2.50, studentiem ar ISIC karti Ls 2.
 
 

                                         Skaistule un Briesmonis