Laikraksts “Diena” publicējis 2015. gada ievērojamāko mākslas notikumu sarakstu – nominantus Gada balvai kultūrā, un starp tiem ir arī divas Latvijas filmas. No 25. februāra līdz 16. martam portālā Diena.lv var balsot par spilgtākajiem kultūras dzīves notikumiem, tā nosakot lasītāju simpātiju balvas laureātu.

Dienas Gada balva 2015

Laikraksta “Diena” Gada balva kultūrā ir viens no senākajiem un prestižākajiem apbalvojumiem Latvijas kultūrā, kas kopš 2001. gada izceļ “kvalitatīvus un pārsteidzošus mākslas faktus”. Visa gada garumā sekojot Latvijas kultūras dzīvei, to vērtē kompetenta žūrija (šogad – Kultūras Dienas redaktori Undīne Adamaite un Jegors Jerohomovičs, eksperti Vilnis Vējš, Atis Rozentāls, Inese Lūsiņa, Pauls Bankovskis un Dita Rietuma). Balvas laureāti saņem tēlnieka Gļeba Panteļejeva veidoto bronzas Zelta kartupeli un rožu vainagu, šogad tas notiks 22. martā.

Šogad balvai izvirzīti 25 mākslas fakti, un šajā sarakstā ir divas 2015. gadā pirmizrādītas Latvijas filmas.

Režisores-debitantes Ievas Ozoliņas dokumentālā filma Mans tēvs baņķieris, kas uzņemta studijā Mistrus Media, nomināciju izpelnījusies ar šādu pamatojumu: “Dinamisks, ekscentrisks un ļoti personisks stāsts par 90. gadu Latviju un mūsdienām. Režisore Ieva Ozoliņa pārcilā savas ģimenes dramatiskos vēstures faktus un rada spriedzes pilnu dzīves trilleri, kurā ir sāpes, romantika, melodrāma, ironija, negaidīti spraigā detektīvsižeta pavērsieni un kolorīti personāži. Filma ir unikāla un drosmīga gan saturā, gan formā. Vērtīgs, laikmetīgs, enerģijas uzlādēts pienesums Latvijas dokumentālā kino ainā”.

Otra balvai nominētā filma ir režisores Lailas Pakalniņas spēlfilma Ausma, par kuru žūrija saka: “Filma, kas ar kinovalodas līdzekļiem pēta totalitārisma graujošo ietekmi uz cilvēku un mākslas likteņiem. Latvijas 50. gadu kontekstā izspēlētais darbs piedāvā fragmentētu kinovalodu, kas atsauc atmiņā 60. gadu modernistu meklējumus, vienlaikus tas ir arī vizuāli izsmalcināts veltījums kinovēstures ģēnijam, Rīgā dzimušajam Sergejam Eizenšteinam un viņa filmai Tērču pļava, kuru iznīcināja Staļina režīms 1937. gadā Krievijā”.

2014. gadā laikraksta Diena Gada balvu kultūrā izpelnījās režisores Signes Baumanes pilnmetrāžas animācijas filma Akmeņi manās kabatās un režisora Pētera Krilova dokumentālā filma Uz spēles Latvija.