Filmas "Ausma" kadrs

Līdz jūnija beigām kinoteātra “Kino Bize” tiešsaistes platformas “Mājas kino” skatītājiem tiek piedāvāta Lailas Pakalniņas filmu izlase, kurā iekļauti kinodarbi “Ausma” (2015) un “Karote” (2019). Līdzās abām filmām pieejama arī saruna starp režisori Lailu Pakalniņu un kinopētnieci Dārtu Ceriņu par vienojošo un atšķirīgo autorkino demonstrēšanā ārzemēs un Latvijā.

Kinoteātris Kino Bize platformas Mājas kino programmu katru mēnesi papildinās ar jaunu filmu izlasi – iegādājoties pieeju, iespējams uzreiz noskatīties vairākas filmas, tā gūstot plašāku ieskatu par attiecīgajiem filmu veidotājiem, dominējošajiem kino stiliem un aktuālajām tēmām. Turpmākajos mēnešos būs pieejami darbi no kinoveidotāju jaunākās paaudzes, arī retrospektīvas un izlases, kas veltītas, piemēram, dokumentāliem stāstiem par starptautiski atzītiem māksliniekiem.

Jūnija programmas priekšplānā – viena no redzamākajām autorkino pārstāvēm Latvijā, režisore Laila Pakalniņa. Viņas īpašā rokraksta kino, kas mudina ne vien vērot, bet patiesi ieraudzīt, iespējams, nav izrādīts vien Antarktīdā. Katrs Pakalniņas radītais kinodarbs vienmēr saņēmis plašu uzmanību starptautiskā mērogā, ticis demonstrēts un apbalvots neskaitāmos kinofestivālos, par tiem atzinīgi izsakās kinokritiķi vietējā un starptautiskā vidē. Tomēr sarunā ar kino pētnieci Dārtu Ceriņu režisore atzīst: “Ar latviešu skatītājiem man vienmēr bijušas interesantas attiecības.” Līdzās abām jūnija filmām skatītājiem pieejams arī sarunas ieraksts, kurā Laila Pakalniņa iezīmē spožākās atmiņas par to, kā filmas Ausma un Karote tika sagaidītas starptautiskajos kinofestivālos un kādu reakciju izpelnījās Latvijas lielpilsētās un reģionos.

Dokumentālā filma Karote (2019) līdz šim nav paguvusi iekļūt kinoteātru regulārajā repertuārā. Pēc pasaules pirmizrādes Karlovi Varu starptautiskajā kino festivālā tā tika demonstrēta arī Rīgas starptautiskā kinofestivāla (Riga IFF) pilnmetrāžas konkursa programmā, kur tika pieteikta kā “rūpnieciskā simfonija”, vēlāk saņēma Lielā Kristapa apbalvojumu par labāko skaņu režiju. Filmas skatīšanās rosina gūt meditatīvu pieredzi, bet arī domāt par sabiedriski aktuālām tēmām un plastikāta trauku ražošanas procesu – kā no melnas naftas iespējams nonākt līdz baltai karotei.

Spēlfilma Ausma (2015) ir Latvijas vidē adaptēts padomju laika stāsts par Pavļiku Morozovu, kurš ideoloģisku ideālu vārdā nodod savu tēvu, bet tēvs, atriebības vadīts, nodod dēlu. Filmai iznākot, tā piedzīvoja plašu skatītāju atsauksmju gammu – viena daļa apgalvoja, ka tik iespaidīgu kino Latvijā nav nācies piedzīvot, jo īpaši kinematogrāfisko izteiksmes līdzekļu izmantojumā, citi nepieņēma adaptētā stāsta atainojumu, dažās valstīs filma tika pat cenzēta.

Filmu izlase un sarunas videoieraksts starp režisori Lailu Pakalniņu un kino pētnieci Dārtu Ceriņu līdz 30. jūnijam pieejamas - ŠEIT.

Pasākuma norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonda programma KultūrELPA ar nolūku Latvijā paplašināt kultūras piedāvājumu digitālajā vidē.

KINO BIZE
Elizabetes 37, Rīga
paula.berzina@kinobize.lv
Tel: 26115004