Francijas pilsētā Kannās līdz pat nedēļas nogalei – 22. maijam – turpinās 69. Starptautiskais kinofestivāls. Jau trešo gadu Latvijas stends Kannu kino tirgū tiek veidots ciešā sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA), stendā strādā Nacionālā Kino centra (NKC), Latvijas producentu asociācijas un Rīgas Filmu Fonda pārstāvji. IMG_1945 mazs

Šogad stendā viesojās arī LIAA direktors Andris Ozols, kurš kopā ar NKC vadītāju Ditu Rietumu 16. maijā sveica viesus Latvijas pieņemšanā.
Kannu kinotirgū Latvija akcentē gan topošās kinofilmas, kas tiek veidotas programmas Latvijas filmas Latvijas simtgadei ietvaros, gan arī daudzveidīgās iespējas filmēt Latvijā. Par Latvijas filmām interesējušies nozīmīgu starptautisku festivālu pārstāvji – Toronto, Sansebastjanas, Kotbusas, Hamburgas un daudzu citu filmu festivālu programmu veidotāji. Kannu festivālā turpinās arī intensīva Baltijas valstu pārstāvju sadarbība, – gan kino institūciju, gan arī kinematogrāfistu vidū. Savukārt Latvijas producenti veido kontaktus ar potenciālajiem sadarbības partneriem, bet NKC vadītāja Dita Rietuma piedalījusies vairāku starptautisko Eiropas kino institūciju konferencēs (Eiropas kinoinstitūciju apvienības EFAD’s konferencē, EFP (Eiropas filmu popularizācijas) asamblejā u.c.).

Jau ziņots, ka Kannu starptautiskais kinofestivāls ir vasaras sākuma centrālais notikums pasaules kinodzīvē, šogad tas notiek no 11. maija līdz 22. maijam jau 69. reizi pēc kārtas, ar lielisku konkursa programmu 21 filmas apjomā. Šogad uz Zelta palmas zariem pretendē daudzi pasaulē pazīstami kinomeistari – Pedro Almodovars, Džims Džārmušs, brāļi Dardēni, Briljante Mendoza, Šons Penns un daudzi citi; mazajai Latvijai cerīgs ir fakts, ka šogad Kannu konkursam atlasītas uzreiz divas rumāņu spēlfilmas, tātad teorētiski cerības ir arī mazu valstu kinematogrāfijai. Festivāla atklāšanas filma šogad ir Vudija Allena Cafe Society / Kafejnīcu sabiedrība, ko ceram sagaidīt arī Rīgas kinoteātru repertuārā.

Kannu festivāla programmās Latvijas filmas šogad nav iekļautas, toties rosīgs darbs norit filmu tirgū Marché du film (11.-20.05.), kur satiekas pasaules kinoindustrijas profesionāļi. Latvijai jau piekto gadu ir savs paviljons Kruazetas pludmalē, arī šogad tā ierīkošanu atbalsta (LIAA) un tur Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar Rīgas domi un tās finansēto programmu Rīgas Filmu fonds popularizē filmēšanas iespējas Latvijā un jaunākos darbus, kas apkopoti katalogā Films from Latvia 2016-2018. Kataloga gadskaitļi norāda, ka tajā topošo filmu sadaļā iekļauta arī programma Latvijas filmas Latvijas simtgadei, un šī programma izpelnījusies arī britu izdevuma The Screen International uzmanību.

Kannu festivāla tirgus skatē ar seansu 16. maijā pulksten 15:30 startēja šobrīd pasaulē pazīstamākā Latvijas spēlfilma – Berlināles Kristāla lāča ieguvēja Es esmu šeit (režisors Renārs Vimba, studija Tasse Film).

Savukārt prestižajai kinoproducentu platformai Producers on the Move, kurai Eiropas Kino akadēmijas apvienība European Film Promotion katru gadu atlasa 20 profesionālus un perspektīvus producentus no visas Eiropas, šogad izvēlēts arī Roberts Vinovskis no Latvijas (producējis Dāvja Sīmaņa spēlfilmu Pelnu sanatorija, Signes Baumanes pilnmetrāžas animācijas filmu Akmeņi manās kabatās, Aika Karapetjana spēlfilmas).

Kannu FOTOGALERIJA ŠEIT.

Vairāk informācijas:
Agnese Zapāne
NKC vecākā referente
Latvijas filmu popularizēšanā ārvalstīs,
agnese.zapane@nfc.gov.lv,
67358866, 26549754