Sestdien, 28. septembrī režisora Dāvja Sīmaņa dokumentālā filma Pēdējā tempļa hronikas ieguva Grand Prix Viļņas dokumentālajā filmu festivālā. Savukārt Ivara Zviedra un Ineses Kļavas filma Dokumentālists ieguva otro vietu.

Viļņas dokumentālais filmu festivāls dibināts 2004. gadā. Katru gadu tajā tiek apbalvotas labākas Baltijas dokumentālās filmas, balstoties uz starptautiskas žūrijas vērtējumu. Šogad par labākajām atzītas divas Latvijas filmas.
 
Filmas Pēdējā tempļa hronikas centrā ir celtnes – topošās Latvijas Nacionālās bibliotēkas – liktenis, kā arī cilvēka cīņa par savu radošo ideju īstenošanu. Ar poētisku minimālismu filma seko jaunās ēkas būvniecībai: no pirmsākumiem vēl tukšā būvbedrē līdz pat daudzkārt apspriestajam pabeigtās Gaismas pils siluetam. Vērojot un vizuālā simfonijā sakārtojot celtniecības darbus, filmas veidotāji būvlaukumā saskatījuši mitoloģisku un rituālu kārtību, radot asociācijas ar augstāko garīgo celtņu – tempļu – būvniecību agrāk vēsturē.
Filma tapusi studijā Ego Media ar Nacionālā kino centra, Valsts Kultūrkapitāla fonda, Nacionālās Būvkompāniju apvienības, Rīgas domes, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības un ASV vēstniecības Latvijā atbalstu.
 
Filmā Dokumentālists ir tikai viena darbības vieta un tikai divas darbojošās personas – Viņš un Viņa. Viņš ir filmas režisors un operators Ivars Zviedris, Viņa – dziedniece Inta, par kuru Ivars gribētu uzņemt filmu, taču Inta par šo ideju nav sajūsmā. Rezultāts – saspringta attiecību veidošanās visas filmas garumā, emociju uzplūdi un atplūdi, strīdi un salabšana gluži kā ikviena pāra attiecībās. Un fināls ir negaidīts, lai gan likumsakarīgs.
Filmas veidošanā sadarbojušās divas filmu studijas – VFS Films un Anša Epnera studija AVE, finansiāli atbalstījuši Nacionālais Kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds un Rīgas Dome.