Latvijas filmas Tallinas “Melnajās naktīs”

No 11. līdz 27. novembrim kaimiņu galvaspilsētā Tallinā 20. reizi norisināsies starptautiskais A klases filmu festivāls “Tallinn Black Nights“. Tajā tiks izrādītas arī filmas no Latvijas.

Ik gadu gan Tallinas “Melno nakšu” konkursa programmās, gan industrijas sadaļās iekļautas filmas no Latvijas, un arī šis gads nav izņēmums. Festivāla galvenajā konkursa programmā starptautisko pirmizrādi piedzīvos filma, kas pie Latvijas skatītājiem nonāca jau 1. novembrī – režisora Viestura Kairiša “Melānijas hronika“.

Kā īpašais seanss festivāla programmā pieteikta Vitālija Manska dokumentālā filma “Radinieki“. Šī filma ir apjomīgākā pēdējo gadu kopražojuma dokumentālā filma, tās Latvijas producents ir Guntis Trekteris (studija Ego Media). Filmas tapšanu atbalstījis ne tikai Latvijas Nacionālais kino centrs, bet arī Igaunijas, Ukrainas un Vācijas filmu fondi un vairāku Eiropas valstu televīzijas. Pasaules pirmizrādi filma piedzīvoja Karlovi Varu starptautiskajā filmu festivālā šā gada jūlijā.

Gan “Melānijas hronika”, gan “Radinieki” festivāla programmā atrodamas arī sadaļā “Aktuālie temati” (“Hot topics”) – tā ir programma, kas skatītājus uzrunā ar filmām, kas skar humanitāras un sociālas tēmas (karš, bēgļi, dzimumu līdztiesība, reliģija), un runā par dažādām valstīm un sabiedrībām. Programmā iekļautas 7 pilnmetrāžas dokumentālās un aktierfilmas no Latvijas, Itālijas, Igaunijas, Kanādas, Norvēģijas, Nīderlandes un Dānijas. Šī programma tapusi sadarbībā ar Igaunijas nacionālās attīstības sadarbības fondu un Ārlietu ministriju, un tajā paredzētas publiskas debates un diskusijas, kurās tiks apskatīti filmās aktualizētie temati.

Igaunijas filmu konkursa programmā par labākās filmas godu sacentīsies 7 filmas, starp tām arī Igaunijas, Latvijas un Lietuvas kopražojuma filma “Lomu spēles” (rež. Vallo Tomla). Šī filma ir psiholoģisks trilleris ar komēdijas elementiem – darbība norisinās vientuļā jūras krastā, kur bagātu draugu piejūras mājā atpūšas Anna un Juhans, cerot, ka laiks divatā palīdzēs uzlabot attiecības. Viņi piedāvā naktsmājas jūras vētras pārsteigtam pārim, kuri savukārt uzskata viņus par iespaidīgās mājas īpašniekiem. Anna un Juhans iejūtas jaunajās lomās un uzsāk spēli, tomēr tā jau itin drīz kļūst viņiem bīstama…

Festivāla paralēlajā sekcijā – starptautiskajā īsfilmu festivālā “Sleepwalkers” (12.-16. novembris) – pie skatītājiem Baltijas jūras konkursa programmā nonāks Lailas Pakalniņas dokumentālā īsfilma “Rumba“, kas pasaules pirmizrādi piedzīvoja Šveices festivālā “Visions du reel”. Šveices festivāla direktors Lučiano Barisone (Luciano Barisone) par Lailas Pakalniņas filmu izteicās tā: “Filmēdama horizontālo dimensiju – ūdenskritumu, Latvijas režisore skar vertikāli, nolaižoties līdz cilvēces sirdij – smieklīgai, maigai un viegli ievainojamai.”

“Sleepwalkers” programmā viesosies arī īpaši sastādīta Baltijas mūzikas video izlase, par ko parūpējusies programmas kuratore Agnese Logina un “Short Riga“. Programmā iekļauti mūzikas video, kas veidoti muzikālajām apvienībām “TV Maskava”, “Bandmaster”, “Gas of Latvia” un citām. Ar pilnu mūzikas video programmu iespējams iepazīties ŠEIT.

Tallinas “Melno nakšu” festivāla neatņemama sastāvdaļa ir plašie industrijas pasākumi, kā arī preses un industrijas profesionāļiem paredzētie filmu seansi. Šogad kino profesionāļiem (producentiem, izplatītājiem, kritiķiem u.tml.) paredzētajos seansos tiks izrādītas vairākas gan festivālos atzītas, gan vēl pasaules pirmizrādi nepiedzīvojušas Latvijas filmas: Dāvja Sīmaņa “Pelnu sanatorija“, Renāra Vimbas “Es esmu šeit“, Viestura Kairiša “Melānijas hronika“, Staņislava Tokalova “Tas, ko viņi neredz“, kā arī trīs kopražojuma filmas – “Lomu spēles“, “Senekas diena” un “Karaļu maiņa“.

Savukārt industrijas sadaļā “Baltic Event” notiks gan kopprodukciju tirgus, kurā ar savu topošo projektu – fantastikas žanra spēlfilmu “Kukaiņu nakts” – piedalīsies režisore Laila Pakalniņa, gan arī topošo filmu prezentācijas “Works in Progress” – te par saviem projektiem stāstīs filmu “Ar putām uz lūpām” (Tasse Film), “Bille” (Studija “Deviņi”) un “Disidenti” (Film Angels Productions)  veidotāji.