Eiropas Padomes filmu atbalsta fonds “Eurimages” ir publiskojis Turīnā, Itālijā notikušās 137. sesijas rezultātus, kas skan iepriecinoši arī Latvijai – atbalsts 220 000 eiro apmērā piešķirts pirmajam Lietuvas, Latvijas un Igaunijas spēlfilmas kopražojumam “Senekas diena” (rež. Kristijonas Vildziunas), kurā Latvijas pusi pārstāv studija “Lokomotīve” un producents Roberts Vinovskis.

Filmas darība sākas 1989.gadā Viļņā, padomju ēras norieta laikā, kad trīs astoņpadsmitgadīgi draugi dibina Senekas brālību ar moto “dzīvot ik dienu tā, it kā tā būtu pēdējā”. Brālību izjauc mīlas trīstūris – tieši laikā, kad visa nācija izjūt īpašu vienotību Baltijas ceļā. 25 gadus vēlāk galvenais varonis arēji šķiet veiksminieks. Taču viņs ir nodevis savus ideālus un kļuvis par vēsu dzīves vērotāju. Dzīve viņu piespiež ielūkoties paša “Pandoras ladē”.

137. sesijā Eurimages sadalījis finansējumu 4 033 768 eiro apmērā, atbalstot 13 projektus, kuru vidū bez “Senekas dienas” ir arī tādu pasaulē pazīstamu režisoru kā Anne Fontaine (Francija), Cristi Puiu (Rumānija) un Chris Kraus (Vācija) jaunākie darbi.

Fonds Eurimages apvieno 36 Eiropas valstis un finansiāli atbalsta dalībvalstu kopražojumu veidošanu un izplatīšanu, Latvija šajā fondā iestājās 2002. gadā. Četras reizes gadā fonds, kura gada budžets ir apmēram 20 miljoni eiro, izsludina projektu konkursu, projektus vērtē visu dalībvalstu eksperti (Latvijas pārstāvis fondā ir NKC vadītājas vietnieks Uldis Dimiševskis) un šis process nozīmē arī nopietnu kvalitātes kontroli iesniegtajiem projektiem. Jāpiebilst, ka lielākā daļa no Eurimages iesniegtajiem projektiem ar Latvijas studiju piedalīšanos tikuši arī atbalstīti – piemēram, spēlfilmas “Melānijas hronika” (ražošanā), “Modris” (2014), “Spēlmanis” (2013), “Miglā” (2012) un “Jāņu nakts” (2007), dokumentālā filma “Friči un blondīnes” (2008), kā arī pilnmetrāžas animācijas filmas “Zelta zirgs” (2014), “Lote no Izgudrotāju ciema” (2006) un “Trīs musketieri” (2006).

Studija “Lokomotīve” ir viena no visaktīvākajām Latvijas filmu studijām, kas šogad jau pabeigusi Signes Baumanes Oskara balvai izvirzīto pilnmetrāžas animaciju “Akmeņi manās kabatās” un Viestura Kairiša dokumentālo filmu “Pelikāns tuksnesī”. Tuvākajā laikā studija sola pirmizrādes vēl divām spēlfilmām – Dāvja Sīmaņa vēsturiskajai drāmai “Pelnu sanatorija” un Aika Karapetjana šausmu filmai “M.O.Ž.”). Līdz šim studija producējusi tādas gan pašmāju, gan starptautisku ievērību guvušas filmas kā “Cilvēki tur”, “Valkyrie Limited”, “Darbaļaužu balets”, “Filozofs izbēdzis” un citas.

Kontakti
Studija Lokomotīve
Roberts Vinovskis
tel. 29298667
rv@locomotive.lv

Nacionālais kino centrs
Uldis Dimiševskis
tel. 26959190
uldis.dimisevskis@nfc.gov.lv