LNB notiks 16 sarunu kino cikls “Simtgade un vēl”

Gaidot Latvijas valsts simtgadi, no 4. oktobra Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB), Nacionālais Kino centrs un Latvijas Nacionālais arhīvs aicina uz 16 sarunu kino ciklu “Simtgade un vēl” LNB Ziedoņa zālē, sniedzot iespēju vienlaikus gan iepazīt topošās filmas no programmas “Latvijas filmas Latvijas simtgadei”, gan noskatīties citus šīs programmas autoru radošos darbus. Visi cikla pasākumi ir bez maksas.

Līdzīgi valsts simtgadei, kas ir viens skaists pieturas punkts loģiskas un mērķtiecīgas evolūcijas ķēdē, arī katra jauna filma ir viena pietura tās autoru radošajā dzīvē, un pirms tam vienmēr ir bijis kāds konkrēts ceļš, kura atspulgus var nojaust arī jaunajā filmā.

Ciklā “Simtgade un vēl” katra vakara programmu ievadīs īss stāstījums par vienu vēl topošu Simtgades filmu (plānoto pirmizrāžu secībā) un iepazīšanās ar filmas režisoru vai radošo grupu. Savukārt sarunas noslēgumā tiks izrādīta šī paša režisora vai studijas filma, kas tapusi nesenā pagātnē un sniedz ieskatu autora radošajā rokrakstā.

Oktobra vakaru programma:

 • 4. oktobrī plkst. 18.00 tikšanās un saruna – režisors VARIS BRASLA.
  Saruna par pirmo filmu programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei, kas jau izpelnījusies nepieredzētu skatītāju atsaucību, –  Vectēvs, kas bīstamāks par datoru (pirmizrāde 2017. gada 17. augustā, producē studija F.O.R.M.A.).
  Skatāmies filmu Ezera sonāte (1976, Rīgas kinostudija, filma restaurēta 2009, NKC)
  Šis ir režisora Vara Braslas pirmais uznāciens pilnmetrāžas spēlfilmas režisora statusā – nu jau Latvijas kino vēstures zelta fonda filma, spēcīga melodrāma, kurā jaušama arī režisoram vēlāk tik raksturīgā prasme sastrādāties ar mazajiem aktieriem.
 • 11. oktobrī plkst. 18.00 tikšanās un saruna – režisore un producente ILONA BRŪVERE.
  Saruna par filmu Ievainotais jātnieks (pirmizrāde 2017. gada 24. oktobrī, producē studija Kinolats. Dokumentāla spēlfilma par tēlnieku Kārli Zāli, kuram līdz ar Latvijas simtgadi svinēsim 130. jubileju.
  Skatāmies filmu Versija Vera (2010, Kinolats)
  Režisorei Ilonai Brūverei raksturīgajā creative documentary stilā uzņemta filma par Rīgā dzimušo un starptautiski slaveno padomju tēlnieci Veru Muhinu, kura savulaik paglāba Kārļa Zāles veidoto Brīvības pieminekli no ideoloģiski motivētiem padomju varas uzbrukumiem.
 • 18. oktobrī plkst. 18.00 tikšanās un saruna – režisors un producents ASKOLDS SAULĪTIS.
  Saruna par filmu Astoņas zvaigznes (pirmizrāde 2017. gada 18. novembrī, producē studija Centrums un Terra Europa). Dokumentālā filma par latviešu nācijas pašapzināšanās procesa spilgtāko un traģiskāko parādību – latviešu strēlniekiem.
  Skatāmies filmu Bermontiāda (2009, studija Centrums)
  Režisora Askolda Saulīša un producenta Bruno Aščuka iepriekšējais kopīgais darbs par Pirmā pasaules kara vēstures epizodēm – dokumentālā filma ar inscenējumu elementiem, aktieru līdzdalību un Andri Keišu stāstnieka lomā.
 • 25. oktobrī plkst. 18.00 tikšanās un saruna – režisors un operators IVARS SELECKIS.
  Saruna par filmu Turpinājums (pirmizrāde 2018. gada janvārī, producē studija Mistrus Media). Dokumentālā filma par nākotni – seši bērni sāk skolas gaitas dažādās Latvijas vietā, un neviens nezina, kas tālāk būs, kā viņi dzīvos un ko piedzīvos līdz ar savu valsti Latviju.
  Skatāmies filmu Zem ozola kuplajiem zariem (2007, Rīgas kinostudija)
  Latvijas dokumentālā kino klasiķa Ivara Selecka iepriekšējā pilnmetrāžas dokumentālā filma, kura savukārt noslēdz jau 1970. gadā aizsāktu triloģiju, apliecinot Meistara nepārejošo interesi par Latvijas laukiem un cilvēkiem.

Ar visu cikla Simtgade un vēl programmu iespējams iepazīties Latvijas Nacionālās bibliotēkas (www.lnb.lv), Nacionālā Kino centra (www.nkc.gov.lv), Latvijas Nacionālā arhīva (www.arhivi.gov.lv) un Latvijas valsts simtgades programmas (www.lv100.lv) mājaslapās.

Informāciju sagatavoja:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tel.: +371 26472501
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv

Papildu informācija par filmām un cikla programmu:
Kristīne Matīsa
Nacionālā Kino centra vecākā referente
nozares informācijas jautājumos
Tel.: +371 67358879
Mob. tel.: +371 26129954
E-pasts: kristine.matisa@nkc.gov.lv