Melānijas Vanagas ceļš uz Sibīriju

Viestura Kairiša jaunā spēlfilma “Melānijas hronika”, ko no 1. novembra demonstrēs visā Latvijā, starptautisko pirmizrādi 21. novembrī piedzīvos  Ziemeļvalstu un Baltijas lielākajā kinofestivālā, Tallinas “Black Nights”, kur “Melānijas hronika” izvēlēta kā viena no 12 oficiālā konkursa filmām. 

Tallinas kinofestivāls šogad notiek jau 20. reizi un jau otro reizi tas nostājies vienā rindā ar Kannu kinofestivālu, Venēcijas, Sansebastianas un citiem, kopumā 15 pasaules kinofestivāliem, kurus starptautiskā producentu apvienība FIAPF akreditējusi kā A klases festivālus.

“Man ir liels gods, ka  ar Melānijas hroniku starptautiskā auditorija tiks iepazīstināta Tallinas Black Nights festivālā, jo tā ir vislabākā vieta, kur pievērst uzmanību tematikai, kas saistīta ar Baltijas reģiona īpašo, turklāt kopīgo vēsturi. Filma tapusi, sadarbojoties dažādu valstu kino profesionāļiem, un tieši tas darba procesā Melānijas hroniku no nacionāla stāsta padarīja par universālu,” stāsta filmas režisors Viesturs Kairišs.

“Pirms četriem gadiem  festivāla  Black Nights  ietvaros  mēs atradām savus pirmos kopproducentus no Somijas, pirms diviem gadiem šeit sākās sadarbība ar Čehijas kopproducentiem. Black Nights ir viens no visstraujāk augošajiem festivāliem Eiropā un izcila vieta, lai pievērstu starptautisku uzmanību mūsu filmai,” apgalvo Inese Boka-Grūbe, filmas Melānijas hronika producente.

Filma Melānijas hronika ir Latvijas (Mistrus Media), Čehijas (8HeadsProductions) un Somijas (Inland Films) kopražojums, ko finansiāli atbalstījis Nacionālais Kino Centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Čehijas Valsts Kino fonds, Somijas Filmu fonds, Eurimages, Ziemeļkarēlijas Reģionālais fonds, Somijas sabiedriskā televīzija YLE, Latvijas Televīzija.

“Es jutos pagodināta būt par daļu no filmas, kas stāsta par tik nozīmīgu tēmu un attēlo vēsturiskos notikumus, kas diemžēl ārpus Baltijas valstīm ir maz zināmi. Es ceru, ka, pateicoties Melānijas hronikai, tas mainīsies, un izcilā Sabīnes Timoteo aktiermāksla kopā ar elpu aizraujošo darbu, ko paveicis viens no Eiropas izcilākajiem operatoriem –  Gints Bērziņš -, padarīs šo filmu par vienu no svarīgākajiem notikumiem ne tikai Tallinas festivālā, bet arī Eiropas kino pasaulē,“ cer filmas kopproducente Juljeta Zihela no Čehijas.

Filmā galveno lomu atveido šveiciešu aktrise Sabīne Timoteo, kura pagājušajā gadā tika atzīta par Šveices labāko kinoaktrisi un strādājusi filmās, kas godalgotas Kannu, Berlīnes un citos festivālos (Alises Rorvaheres Brīnumi / Le meraviglie (2014), Filipa Greninga Mīlestība, nauda, mīlestība / L’amour, l’argent, l’amour (2000) u.c.).  Filmā piedalās arī starptautiski atzīti aktieri – austrietis Ervins Leders, kurš filmējies Stīvena Spīlberga filmā Šindlera saraksts / Schindler’s List (1993), Raula Ruisa filmā Klimts / Klimt (2006),  kā arī krievu aktieris Viktors Ņemecs, kurš zināms no Sergeja Lozņicas spēlfilmas Mana laime / My Joe (2010)”.

Par spēlfilmu Melānijas hronika

Viestura Kairiša spēlfilmas Melānijas hronika Latvijas pirmizrāde notiks 1. novembrī.  Filmas stāsta pamatā ir izsūtījumu Sibīrijā izdzīvojušas latviešu sievietes, rakstnieces Melānijas Vanagas dzīvesstāsts – patiess vēstījums par cilvēcības brīnumu, gara plašumu un ciešanu pilnajiem cilvēku likteņiem lielākajā Latvijas nācijas traģēdijā. Spēlfilmu caurvij sirdi plosošs vēstījums par deportētajām latviešu sievietēm, kurām bija jāizcieš, jāizdzīvo un jāpārdzīvo dzīve Sibīrijā, lai vēlāk atgrieztos un dzīvotu Latvijā.

Filma Melānijas hronika ir Latvijas, Somijas un Čehijas kopprodukcija, kuras veidošanā iesaistījās vairāk nekā 200 kino nozares profesionāļi no Latvijas, Austrijas, Vācijas, Somijas, Lietuvas, Krievijas, Lielbritānijas. Tās uzņemšana tika sākta 2013. gada janvārī un pabeigta 2015. gada janvārī. Galveno lomu filmā atveido Sabīne Timoteo, lomās redzami arī latviešu aktieri Guna Zariņa, Maija Doveika, Baiba Broka, Lilita Ozoliņa,  Ivars Krasts un Ģirts Krūmiņš. Savukārt spēlfilmas masu skatos piedalījušies vairāk nekā 300 Latvijas iedzīvotāji. Filma tika uzņemta Rīgā, Bikstos, Pasienā, Rēzeknē, Karēlijā.

Filmas treileri varat noskatīties ŠEIT.

Plašāka informācija par filmu un aktualitātēm – FILMAS MĀJASLAPĀ un Facebook kontā.