Ar pirmizrādi 1. novembrī kinoteātrī “Splendid Palace” visā Latvijā sāk demonstrēt režisora Viestura Kairiša spēlfilmu “Melānijas hronika” (filmu studija “Mistrus Media”). Filma uzņemta pēc rakstnieces Melānijas Vanagas atmiņu romāna “Veļupes krastā” motīviem.

05_08_2014Melany06_JanisPeshiks

Spēlfilma Melānijas hronika ir stāsts par rakstnieces Melānijas Vanagas (1905–1997) un daudzu latviešu ģimeņu izsūtījuma ceļu Sibīrijā.

Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma uzskata, ka filma ir ne vien ļoti gaidīta, bet arī vajadzīga: ”Melānijas hronika ir Latvijas kino absolūti nepieciešama filma – kā stāsts par vienu lielākajām XX gs. traģēdijām mūsu tautas vēsturē, kā vēstījums par spēku, spīvumu un izturību, ko nav iespējams salauzt un iznīdēt. Filma, kas jāredz, lai mēs nezaudētu vēsturisko atmiņu.”

1941. gada 14. jūnijā padomju vara uz Sibīriju deportēja Latvijas eliti, arī 7168 sievietes un vairāk nekā divus tūkstošus bērnu. Arī Melānija Vanaga, viņas vīrs un dēls kā sociāli bīstami noziedznieki tika izsūtīti uz Sibīriju. Melānijas Vanagas autobiogrāfija Veļupes krastā ir spilgtākais šī laika notikumu apraksts latviešu literatūrā, tā aptver laika posmu no 1941. gada jūnija līdz 1957. gadam. Šoruden grāmata tika izdota jaunā veidolā (izdevniecība Jumava) un to varēs iegādāties reģionālajās pirmizrādēs no 2. līdz 10. novembrim Liepājā, Rēzeknē, Cēsīs, Ventspilī un Valmierā.

Melānijas hronika uz lielajiem ekrāniem Latvijā nonāks jau 1. novembra vakarā īsi pēc pirmizrādes sākšanās. Novembrī tā tiks demonstrēta vairāk nekā 120 vietās visā Latvijā, savukārt 21. novembrī notiks filmas starptautiskā pirmizrāde Tallinas filmu festivālā Black Nights. Informācija par filmas seansiem Latvijā ir atrodama ŠEIT.

Filmas treileris – ŠEIT.

Filmas Melānijas hronika veidotāji

Režisors un scenārija autors: Viesturs Kairišs
Operators-inscenētājs: Gints Bērziņš, LGC
Māksliniece: Ieva Jurjāne
Komponisti: Arturs Maskats, Aleksandrs Vaicahovskis, Kārlis Auzāns
Montāžas režisors: Jussi Rautaniemi
Skaņa: Aleksandrs Vaicahovskis, Robert Slezák
Producenti: Inese Boka-Grūbe, Gints Grūbe (filmu studija Mistrus Media)
Kopproducenti: Julietta Sichel (8Heads Productions, Čehija), Klaus Heydemann (Inland Film Company, Somija

Lomās: Sabine Timoteo, Edvīns Mekšs, Ivars Krasts, Guna Zariņa, Maija Doveika, Viktor Nemets, Erwin Leder, Baiba Broka, Lilita Ozoliņa, Astrīda Kairiša, Evija Rudzīte

Informācija par filmu mājas lapā www.melanijashronika.lv
un www.facebook.com/MelanijasHronika.