Kinovēsture
Miks Savisko laikrakstā
Miks Savisko 1986. gadā, Andreja Granta fotogrāfijā, kas tika publicēta uz laikraksta "Literatūra un Māksla" vāka.

Latvijas Kinematogrāfistu savienība ar skumjām paziņo, ka mūžībā devies izcilais kinokritiķis, teorētiķis un scenāriju autors Mihails Savisko (30.09.1936.- 27.02.2024.), kuru kolēģu vidū sauca par Miku. Viņš bija viens no vērīgākajiem Latvijas kinoprocesa vērtētājiem pasaules kino kontekstā un arī profesionālākajiem procesa virzītājiem jau kopš 20. gadsimta 60. gadiem. Mika Savisko izteiksmes stils daudzajās publikācijās, runās un raidījumos par filmām, to autoriem un filmās skartajām problēmām vienmēr izcēlies ar erudīciju un asprātību, izraisot diskusijas.

Miks Savisko visplašāk pazīstams kā populārā LTV kinoraidījuma Kino un mēs ilggadējs veidotājs un vadītājs (1971-1991). Viņam piemita īpaša spēja pasniegt tēmas un būtiskos jautājumus, runāt par humānismā balstītām vērtībām, apmānot padomju cenzūras spēku ar vieglumu, ironiju un filigrānu asprātību. Iztiekot bez demonstratīvi politiskām aktivitātēm, viņam izdevās arī savos raidījumos ietvert brīvības idejas, un raidījuma reitings gadu gadiem bija ļoti augsts.

Mika Savisko darbavieta no 1960. gada līdz 1997. gadam bija žurnāla Māksla redakcija, kur viņš strādāja kā kino, foto un arhitektūras nodaļu redaktors, katrā izdevumā iekļaujot iespējami avangardisku informāciju. Ap Miku centrējās arī žurnāla Māksla kolektīva saviesīgā dzīve Preses nama kafejnīcā un koridoros; to spilgti atceras daudzi viņa laikabiedri. Papildus saviem redaktora pienākumiem Miks pildīja arī zinošākā latviešu valodas korektora un stilista uzdevumus, kas deva iespēju žurnālam izcelties preses piedāvājumā ne tikai satura, bet arī valodas kultūras ziņā. 

70. gados Miks Savisko kopā ar režisoru Ivaru Selecki, Ābramu Kleckinu un citiem kolēģiem dibināja Eiropas Dokumentālā kino simpozijus, kuri turpmāk 30 gadu garumā notika Mellužos un Rīgā, pulcējot kinodokumentālistus un filmu programmas no Eiropas, ASV un citām valstīm. Šie simpoziji bija fundamentāli nozīmīgi Eiropas un pasaules dokumentālā kino analīzes un teorijas attīstībā, Latvijas kinodokumentālistu radošajā izaugsmē un starptautisko kontaktu veidošanā. Miks kopā ar Ābramu Kleckinu bija tie, kuri 1977. gadā noformulēja Rīgas dokumentālā kino skolas jēdzienu, ar ko Latvija pazīstama visā pasaulē.

Par savu nozīmīgo veikumu, Latvijas dokumentālā kino teorētiskās bāzes veidošanu un ilgstošo izglītojošo darbu sabiedrības kino izpratnei Miks Savisko 2018. gadā  saņēma Nacionālo kino balvu Lielais Kristaps par mūža ieguldījumu filmu mākslā.   

Miks Savisko bija vienmēr šarmants un elegants harizmātisks vīrietis, kura viedoklī bija prieks ieklausīties. Viņš bija mūsu īpašā vērtība un bagātība.

Atvadīšanās sestdien, 2024. gada 2. martā 10:00 Rīgas Krematorijā.