9. decembrī Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē notiks Baltijas filmu skate, kas ļaus iepazīt savdabīgākās pēdējo gadu igauņu un lietuviešu filmas. Uz dienas seansiem plkst. 12:00, 14:30 un 17:00 ieeja ir brīva.

Sagaidot Eiropas Kinoakadēmijas balvu ceremoniju, Nacionālais Kino centrs aicina uz daudzveidīgu pasākumu programmu “Riga Meetings”. 9. decembrī Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē notiks Baltijas filmu skates. Tāpat kā Latvijas kino, arī Lietuvas un Igaunijas filmas ir loģiska Eiropas kino sastāvdaļa. Tomēr dažādu iemeslu dēļ šo filmu aprite pat starp vistuvākajām kaimiņvalstīm ir minimāla. Lai veicinātu informētību par Baltijas valstu kino aktualitātēm un žanriskajiem meklējumiem, 9. decembrī Nacionālais Kino centrs piedāvā noskatīties četras spilgtas filmas, kas veidotas mūsu tuvākajās kaimiņvalstīs.

Igauniju pārstāv jauno režisoru paaudze. Drosmīgi un vizuāli izsmalcināti ir veidota jaunā režisora Marti Heldes filma “Caurvējā” ­­– tas ir igauņu izsūtījuma stāsts, pirmā filma Igaunijas pieredzē par padomju deportāciju traģēdiju. Vēl jo interesantāk, ka šo dramatisko vēsturisko pieredzi jaunais režisors ir izmantojis neparasta, pat eksperimentāla mākslas darba radīšanā. Filmas seanss – plkst. 12:00. Ieeja bez maksas.

Igaunijas jaunās režisoru paaudzes spilgta zvaigzne ir režisors Veiko Ounpū – viņš ir viens no starptautiski atzītākajiem Baltijas valstu režisoriem, saņēmis prestižas balvas svarīgos festivālos. Turklāt Veiko Ounpū ir viens no prasmīgākajiem stilizētājiem ne tikai Baltijas valstīs, bet arī Eiropas kontekstā. Par to var pārliecināties arī viņa filmā “Brīvi plūstošs” (Free Range), kas ir stilizēta 60. gadu jaunā viļņa valodā, kaut filmas varonis ir mūsdienu puisis, jauns rakstnieks, kurš meklē savu vietu pasaulē. Filmas seanss – plkst. 14:30. Ieeja bez maksas.

Uzmanības vērts ir drosmīgais un ekstravagantais lietuviešu režisores Kristīnas Božītes eksperiments fantastikas žanrā, kas ir liels retums Baltijas valstu pieredzē. Tā ir filma “Zūdošie viļņi“, kuras galvenais varonis veic ceļojumu kādas sievietes apziņā. Filmas seanss – plkst. 17:00. Ieeja bez maksas.

Vakara filma, ko piedāvā Baltijas filmu izlase, ir atzītā režisora Ilmāra Rāga darbs “Kertu. Mīlestība ir akla” – tā ir vienīgā Baltijas valstu filma, kas bija tikusi līdz šā gada Eiropas Kinoakadēmijas „pusfinālam”, proti, bija iekļauta to 54 filmu skaitā, par kurām balsoja Eiropas Kinoakadēmijas biedri. Filmas seanss – plkst. 20:00. Biļetes – pirms seansa.

Baltijas filmu skati veido Nacionālais kino centrs pasākuma “Riga Meetings” ietvaros sadarbībā ar Rīgas Starptautisko kinofestivālu, “Riga2014”, Eiropas Kino Akadēmiju u.c. sadarbības partneriem.

Filmu anotācijas

“Caurvējā” (In the Crosswind)
Režisors Marti Helde. Spēlfilma, 87 min, 2014, Igaunija
9.XII 12:00 (Ieeja brīva)
1941. gada 14. jūnijā padomju vara uz Sibīriju deportē vairāk nekā 40 000 Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju. Starp tiem ir arī filozofijas studente Erna – laimīga sieva un mazas meitenītes māte. Viņas vīrs nokļūst karagūstekņu nometnē, bet Erna un viņas meita līdz ar citām sievietēm un bērniem uz 15 gadiem tiek izsūtīta uz Sibīrijas nomali. Par spīti badam, bailēm un pazemojumiem, Erna nezaudē cerību atgūt brīvību un atgriezties dzimtenē.

Marti Helde
Beidzis Baltijas Filmu un mediju skolu, turpina apgūt kinorežiju Igaunijas Mūzikas un teātra akadēmijas maģistrantūrā. Caurvējā ir Marti Heldes pirmā pilnmetrāžas spēlfilma. Tās pirmizrāde notika prestižajā Toronto Starptautiskajā kinofestivālā, filma nodēvēta par rekviēmu izsūtītajiem Baltijas iedzīvotājiem.

“Brīvi plūstošs” (Free Range)
Režisors Veiko Ounpū. Spēlfilma, 104 min, 2013, Igaunija
9. XII 14:30 (Ieeja brīva)
Topošais rakstnieks Freds zaudē darbu avīzes redakcijā. Pamezdams biroju lielā steigā, viņš aizmirst tur savu pirmo romānu. Pārnācis mājās, Freds uzzina, ka draudzene Suzanna gaida bērnu. Atklāsme par pēkšņo atbildību un neatgriezeniskām pārmaiņām līdz šim bezrūpīgajā dzīvē ir smaga. Arī rakstnieka darbs šķiet līdzvērtīgs dvēseles pārdošanai. Izeju no bezcerības Freds meklē, kļūstot par autokrāvēja šoferi, tomēr katra vienmuļajā darbā un sevis meklējumos pavadītā diena palielina viņa izmisumu un liek ilgoties pēc neatkarības.

Veiko Ounpū
Pirms filmu studijas Homeless Bob Production izveidošanas 2006. gadā Veiko Ounpū trīs reizes sācis un pārtraucis studijas universitātē, bijis gan paklāju pārdevējs un krāsotājs, gan pasaules apceļotājs. Viņa pirmā filma Rudens balle ir saņēmusi balvu Venēcijas kinofestivālā kā labākā programmas Horizonti filma. Filma Svētā Tonija kārdināšana tika nominēta Eiropas Kinoakadēmijas balvai par labāko filmas mākslinieka darbu.
Phaidon Publishing izdotajā grāmatā 10*10 in Film Ounpū ir minēts kā viens no 100 mūsdienu intriģējošākajiem kinorežisoriem.

“Zūdošie viļņi” (Vanishing Waves)
Režisore Kristīna Božīte. Spēlfilma, 126 min, 2012, Lietuva, Francija, Beļģija
16+
9. XII 17:00 (Ieeja brīva)
Jaunais un aizrautīgais neiroloģijas zinātnieks Lūkass tiek iesaistīts neparastā eksperimentā. Transformējis apziņu, viņš dodas ceļojumā uz nepazīstamas komā nonākušas sievietes prātu. Iepazīdams Auroru, kā Lūkass nosauc sievieti, viņš ienirst pasaulē, kas ļauj izbaudīt jaunas emocijas un pieredzi. Tai pašā laikā šie prāta ceļojumi sāk neatgriezeniski ietekmēt un kropļot viņa reālo dzīvi. Vai iespējams vienlaikus dzīvot divās pasaulēs?

Kristīna Božīte
Beigusi Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmiju, ieguvusi maģistra grādu kino un TV režijā. Viņas diplomdarba filma Kolekcionāre saņēmusi Lietuvas Kino un televīzijas balvu Sudraba dzērve un ir piedalījusies vairāk nekā 30 festivālos. Zūdošie viļņi ir pirmā Lietuvā tapusī zinātniskās fantastikas filma. 2012. gadā tā tika atzīta par labāko Eiropas fantastikas filmu un ir saņēmusi 21 citu balvu.

“Kertu. Mīlestība ir akla” (Kertu. Love is Blind)
Režisors Ilmārs Rāgs. Spēlfilma, 98 min, 2013, Igaunija
9. XII 20:00
Jāņu dienas rītā izrādās, ka Kertu ir pazudusi bez pēdām. Viņas ģimene krīt panikā, jo savas kautrības un noslēgtās dabas dēļ meitene tiek uzskatīta par vientiesīti. Pēc ilgiem meklējumiem bailēs trīcošo Kertu atrod slēpjamies zem grādīgo dzērienu cienītāja donžuāna Villu gultas. Ciema iedzīvotāji vēlas spriest taisnīgu tiesu un apsūdz Villu par ļaunprātīgu jaunās sievietes izmantošanu.
Bet kas īsti ir noticis iepriekšējā naktī? Pamazām atklājas patiesība, kas ir šokējošāka, nekā kāds to būtu varējis iedomāties.

Ilmārs Rāgs
Visu laiku veiksmīgākās Igaunijas filmas “Klase” režisors. Filma ieguvusi 25 balvas un demonstrēta 70 festivālos. Maģistra grādu kā scenārists Ilmārs Rāgs ieguvis Ohaio Universitātē. Ir bijis Igaunijas Nacionālās televīzijas valdes priekšsēdētājs, Igaunijas pārstāvis un eksperts Eurimages un Media fondā, Igaunijas Filmu fonda valdes loceklis.
Ilmārs Rāgs ir pieprasīts mediju eksperts un lektors, kā arī žurnālists un sleju autors lielākajos Igaunijas laikrakstos.

“Riga Meetings” organizē Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar LR Kultūras ministriju, nodibinājumu “Rīga 2014”, LKA Kino muzeju, Eiropas Kinoakadēmiju, Rīgas Starptautisko kinofestivālu, kinoteātri “Splendid Palace” un Eiropas Scenāristu tikšanos.

Vairāk informācijas par “Riga Meetings” www.nkc.gov.lv

Baltijas filmu skates programma lejupielādei