Nacionālajā Kino centrā (NKC) noslēgusies projektu pieņemšana konkursā, kas savā ziņā turpina Simtgades filmu programmas uzsākto ceļu, – Vēsturisku un identitāti stiprinošu Latvijas filmu ražošanas atbalsta konkurss, kura projektu vērtēšanai arī izveidota speciāla ekspertu komisija. Otrdien, 24. septembrī, Rīgas Kino muzejā notiks konkursam iesniegto projektu publiska prezentācija.

Novērtējot NKC programmas Latvijas filmas Latvijas simtgadei pozitīvos rezultātus, būtisko iespaidu uz Latvijas filmu nozari, kinoteātru apmeklētības rādītājiem un pieaugošo nacionālā kino tirgus daļu, Nacionālais kino centrs arī turpmāk iespēju robežās paredz iekļaut nozares politikā tematiski vai žanriski specializētus konkursus ar papildu finansējumu.

2019. gada jūnijā Nacionālais Kino centrs izsludināja konkursu pilnmetrāžas filmu ražošanas atbalstam, rosinot veidot filmas nacionālās identitātes stiprināšanai un valstiskās piederības veicināšanai, palielinot filmu kā nacionālā satura īpatsvaru un to konkurētspēju Latvijas kultūras un informācijas telpā. Konkursa mērķis ir atbalstīt jaunu pilnmetrāžas spēlfilmu, animācijas un / vai dokumentālo filmu ražošanu, tā finansējumu veido Kultūras ministrijas apakšprogrammas Filmu nozare finansējums. 2019. gadā konkursam pieejamais finansējums – 500 000 EUR (2020. gadā plānotais – 1 000 000 EUR).

Projektu pieņemšana noslēdzās 6. septembrī, šajā vēsturisku un identitāti stiprinošu Latvijas filmu ražošanas atbalsta konkursā tika iesniegti 13 projektu pieteikumi. Pēc projektu pieteikumu administratīvās atbilstības pārbaudes ekspertu vērtēšanai nodoti 11 projektu pieteikumi – 8 spēlfilmu projekti, 2 dokumentālo filmu projekti un 1 animācijas filmas pieteikums. Konkursā pieejamais finansējums ļaus atbalstīt 2 vai 3 filmu ražošanu.

Konkursā iesniegtos projektus vērtēs īpaši izveidota ekspertu komisija, kurā strādās visu trīs NKC ekspertu komisiju pārstāvji un vēl divi pieaicināti eksperti, kam jau ir Simtgades projektu vērtēšanas pieredze, – režisors un pedagogs Pēteris Krilovs un dzejniece Māra Zālīte. Nacionālā Kino centra komisijas pārstāvēs režisors Andis Mizišs (spēlfilmu komisija), producente Līga Gaisa (dokumentālais kino) un NKC pārstāve Kristīne Matīsa (animācija).

NKC arī šajā konkursā turpina tradīciju ekspertu komisiju darbam piesaistīt sabiedrības pārstāvjus, kas ekspertiem sniedz rekomendējošus ieteikumus, atbalstot publiskā finansējuma piešķiršanu tādiem projektiem, kas ir aktuāli un nozīmīgi dažādām auditorijām Latvijā. Projektu izvērtēšanā līdzdarbosies Arta Ģiga (filmu un TV seriālu producente, izvirzīta no Latvijas Žurnālistu asociācijas) un Ieva Langenfelde (SIA Forum Cinemas pārstāve).

Konkursa projektu publiskās prezentācijas notiks otrdien, 24. septembrī, LKA Rīgas Kino muzeja telpās Rīgā, Peitavas ielā 10 (ieeja no Mazās Peitavas ielas), sākums pulksten 10:00.

Konkursa rezultāti tiks pasludināti pēc 6. oktobra.

Konkursa prezentāciju grafiks:

(S – spēlfilma, D – dokumentālā filma, A – animācija)

LAIKS NR. FILMAS NOSAUKUMS STUDIJA PRODUCENTS REŽISORS
10:00 1 D Iestrēguši Ego Media Guntis Trekteris Staņislavs Tokalovs
10:15 2 D Vēstniece bez protokola Fa Filma Madara Melberga Ieva Ozoliņa
10:30 3 A Lielais Indriķis Animācijas brigāde Māris Putniņš Jānis Cimmermanis
10:45 4 S Azartspēle Fenixfilm Dace Siatkovska, Una Celma Una Celma, Mike Collier
11:00 5 S Divos krastos Fenixfilm Dace Siatkovska, Una Celma Una Celma
11:15 6 S Dievs, Velns un siržu spēles Platforma Kristians Alhimionoks, Andrejs Ēķis Aigars Grauba
 11:30-11:45 PĀRTRAUKUMS
11:45 7 S Janvāris Mistrus Media Inese Boka-Grūbe Viesturs Kairišs
12:00 8 S Dziesma par dzelzs aizkaru Jura Podnieka studija Antra Cilinska Agnes Kocsis
12:15 9 S Albatross Studija Riverbed Andris Gauja Andris Gauja
12:30 10 S Zeme, kas dzied K Films Linda Krūkle Māris Martinsons
12:45 11 S Mātes piens Filmu studija DEVIŅI Jānis Juhņēvičs, Marta Romanova-Jēkabsone Ināra Kolmane