NKC izziņo filmu ražošanas konkursa rezultātus

Noslēdzies Nacionālā Kino centra izsludinātais 2016. gada filmu ražošanas konkurss, un 30. martā preses konferencē publiski izziņoti konkursa rezultāti – valsts atbalstu ražošanas uzsākšanai saņem trīs spēlfilmas, piecas animācijas filmas un deviņas dokumentālās filmas, atbalstīti arī astoņi projekti, kuru ražošana uzsākta jau 2015. gadā.

Preses konferences dalībnieki – animācijas eksperti Anna Veilande Kustikova un Bruno Aščuks, animācijas un dokumentālā kino eksperte Kristīne Matīsa, NKC vadītāja Dita Rietuma, spēlfilmu eksperti Atis Amoliņš, Pēteris Krilovs un Uldis Dimiševskis, sabiedrības konsultatīvā pārstāve Gunta Sloga

Filmu ražošanas projektu konkurss ir gada lielākais notikums Latvijas filmu nozares finansējuma apritē, galvenais starta punkts jaunu filmu uzņemšanas sākumam. Konkursā atbalsta pilnmetrāžas spēlfilmu un visu garumu animācijas un dokumentālo filmu ražošanu vai ražošanas pabeigšanu 2016.-2017. gadā. Konkursam tika iesniegti pavisam 44 projekti – 12 spēlfilmas, 10 animācijas filmas un 22 dokumentālās filmas.

Filmu ražošanas projektu konkursa finansējums ir Eur 2 054 922, no tā animācijas filmu projektiem ir pieejami Eur 501 531 (52 % no pieprasītā EUR 958 017), dokumentālo filmu projektiem Eur 392 502 (48 % no pieprasītā EUR 815 664) un spēlfilmu projektiem Eur 1 160 889 (30 % no pieprasītā EUR 3 927 384). 

Finansiālo atbalstu ražošanas uzsākšanai šajā konkursā saņem trīs pilnmetrāžas spēlfilmas (režisori Juris Poškus, Jevgeņijs Paškevičs un Juris Kursietis), piecas animācijas filmas (režisori Vladimirs Leščovs, Reinis Kalnaellis, Gints Zilbalodis, Dace Rīdūze un Māris Brinkmanis), deviņas dokumentālās filmas (režisori Inese Kļava, Ieva Ozoliņa, Laila Pakalniņa, Dzintra Geka, Dāvis Sīmanis, Uģis Olte, Ivars Zviedris, Bruno Aščuks, Romualds Pipars).

Atsevišķi tika vērtēti vairāki ražošanā esoši projekti, kurus NKC atbalstīja 2015. gada konkursā, paredzot konkrētu kopējo finansējumu katram projektam. Pēc ekspertu iepazīšanās ar projektu ražošanas gaitu nākamajam posmam atbalstu saņem Jāņa Norda un Aika Karapetjana topošās spēlfilmas, trīs dokumentālās filmas un trīs animācijas filmas; kopumā ražošanā esošajiem projektiem piešķirts EUR 527 271.

Animācijas filmu projektus vērtēja eksperti Anna Veilande Kustikova, Bruno Aščuks un NKC pārstāve Kristīne Matīsa, spēlfilmu projektus – Pēteris Krilovs, Atis Amoliņš un NKC pārstāvis Uldis Dimiševskis, dokumentālo filmu projektus – Daira Āboliņa, Andris Gauja un NKC pārstāve Kristīne Matīsa.

Jau otro gadu projektu vērtēšanā piedalījās arī īpaši pieaicināti sabiedrības pārstāvji, kas izteica viedokli par projektu aktualitāti un nozīmību Latvijas filmu skatītājiem. Šogad NKC konkursā konsultatīvie pārstāvji ir LTV kultūras raidījumu satura redaktore Gunta Sloga (izvirzījusi Latvijas Žurnālistu asociācija), sociālantropoloģe Aivita Putniņa (izvirzījusi Latvijas Universitātes Antropoloģijas katedra), kinoblogere un LKA studente Dārta Ceriņa (izvirzījis kinoteātris Splendid Palace), SIA “Forum Cinemas” Filmu izplatīšanas nodaļas vadītāja Ilze Roķe (filmu izplatītāju pārstāve).

ATBALSTĪTO PROJEKTU ANOTĀCIJAS:

SPĒLFILMAS

KO ZINA KLUSĀ GERDA
EUR 400 989
(84 min, scenārija autors, režisors un producents Jevgeņijs Paškevičs, operators Andrejs Rudzāts, mākslinieks Jurģis Krāsons, studija Nida Filma)
Filmas darbība risinās mūsdienu Latvijā, kultūretnogrāfiskā pansijā, kur speciāli radītā 30. gadu gaisotnē atpūšas VIP klienti no dažādām valstīm. Pēkšņa vasaras tveice trīs nedēļu garumā nomāc cilvēkus līdz ārprāta robežai, bet situācijas sirreālā un groteski kaleidoskopiskā juceklība kļūst par drāmas pretmetu – komēdiju.

OĻEG
EUR 245 000
(84 min, scenārija autors un režisors Juris Kursietis, operators Bogumil Godfrejow, mākslinieks Mārtiņš Milbrets, producentes Aija Bērziņa un Alise Ģelze, studija Tasse Film sadarbībā ar Polijas kompāniju Alter Ego Pictures)
Latvijas puisis Oļegs mēģina sakārtot savu dzīvi, Briselē atrodot darbu savā profesijā – gaļas kombinātā. Tomēr nepilsoņa statuss apgrūtina peļņas iespējas, Oļegs zaudē darbu, nonāk atkarībā no poļu viesstrādnieku mafijas un attopas dziļākajā savas dzīves bezdibenī. Kad sasniegts viszemākais punkts, viņam tomēr pietiek spēka atsperties un celties augšup.

SAULE SPĪD 24 STUNDAS
EUR 245 000
(84 min, scenārija autors un režisors Juris Poškus, operators Philip Ogaard, mākslinieks Mārtiņš Milbrets, producentes Madara Melberga un Marta Bite, studija Fa Filma sadarbībā ar Norvēģijas kompāniju Sweet Films AS)
Enerģiskais un veiksmīgais uzņēmējs Mārtiņš (39) sāk savu dzīvi un materiālo labklājību uztvert kā cietumu, tāpēc kādu dienu vienkārši pamet visu un pievienojas tūristu grupai, kas dodas uz Ziemeļpolu. Tas viņam šķiet kā simbolisks risinājums, kas ļaus sākt dzīvi no sākuma, tomēr ceļojums pamazām vēršas mokošā un ilgā frustrācijā. Izaicinot sevi, Mārtiņš izlemj kopā ar kādu Ginesa rekorda ambīcijām apsēstu kompāniju doties uz Polu kājām.

DOKUMENTĀLĀS FILMAS
BRISELE                                                                                                        
EUR 30 000
(90 min, scenārija autore Ieva Alberte, režisore Inese Kļava, operators Dāvis Doršs, producentes Inese Boka-Grūbe un Elīna Gediņa-Ducena, studija Mistrus Media)
Uz mākslīgi radītās planētas „Brisele” ir komforts, bet vai tur ir dzīvība? Gadu gaitā cilvēku prātos Brisele no ģeogrāfiskas vietas pārvērtusies par daļu Eiropas mīta, tur sabraukuši gaišākie prāti no visām Eiropas valstīm, arī Latvijas, un veido savu mikropasauli. Uz to varēja raudzīties ar ironiju, taču pavisam nesen filmas iecerei bija lemts mainīties, jo tagad dzīve Briselē vienmēr būs salīdzināma – pirms un pēc sprādzieniem.

DOTAIS LIELUMS – MANA MĀTE                                                                  
EUR 40 000
(65 min, scenārija autore un režisore Ieva Ozoliņa, operators Mārtiņš Jansons, producente Madara Melberga, studija Fa Filma)
Talantīgs matemātikas zinātņu doktors Raitis (32) gadiem ilgi nevar izveidot attiecības ar meitenēm, jo izjūt arvien ciešāku psiholoģisko atkarību no mātes. Viņš gribētu sadumpoties un izlauzties brīvībā, taču mātei vienmēr atrodas kāda sadzīves problēma, ar ko noturēt dēlu savā tuvumā. Nesen Raitis iepazinies ar omulīgo un ekstraverto matemātiķi Borisu, kurš mēģina draugu sapurināt un iedvesmot cīņai ar mātes mīlestības postošo ietekmi, un ne filmas varoņi, ne autori nezina, kā beigsies šī cīņa.

KAROTE                                                                                                         
EUR 30 000
(66 min, scenārija autore, producente un režisore Laila Pakalniņa, operators Gints Bērziņš, studija Kompānija Hargla sadarbībā ar Igaunijas, Polijas un Norvēģijas kompānijām)
Filma par plastmasas karoti un par sabiedrību, kas sasniegusi izcilu attīstības līmeni – no zemes dzīlēm iegūst naftu, transportē to uz pārstrādes rūpnīcu, pārvērš par plastmasu, transportē uz citu rūpnīcu, kur plastmasai piešķir karotes formu; tad transportē uz veikaliem, kur mēs karoti iegādājamies un visai drīz izmetam atkritumos. Citiem vārdiem sakot – šī filma būs par pūlēm, kas jāiegulda, lai radītu karoti, ko bez pūlēm var izmest.

MEKLĒJOT TISĒ                                                                                             
EUR 36 670
(52 min, scenārija autors Agris Redovičs, režisore un producente Dzintra Geka, operators Viktors Gribermans, studija Sibīrijas bērni)
Stāsts par pasaulslaveno kinooperatoru, liepājnieku Eduardu Tisē, kura sieva uzskatīja – tieši viņš ir radījis visas Sergeja Eizenšteina slavenās filmas. Filmas autori izvērš stāstu pāri biogrāfijas kontūrām, mēģinot izprast maģisko mijiedarbību starp operatoru un režisoru, starp operatoru un filmējamo objektu, un jautā par to arī mūsdienu Latvijas izcilākajiem operatoriem.

MŪRIS                                                                                                            
EUR 45 000
(80 min, scenārija autors un režisors Dāvis Sīmanis, operators Andrejs Rudzāts, producents Guntis Trekteris, studija Ego Media sadarbībā ar Igaunijas kompāniju Allfilm)
Filmas stāsta pamatā ir piecas režisoram būtiskas vēsturiskas fotogrāfijas, kas stāsta par dažādām konkrētām robežvietām un situācijām – Masļenku traģēdija 1940. gadā, Jeruzaleme 1948. gadā, Berlīnes mūris 1961. gadā, Ungārijas un Austrijas robeža 1989. gadā un Romas protestantu kapsēta 1961. gadā. Autora ceļojums uz vietām, kur savulaik intensificējusies vēsture, liek domāt arī par šodienu un katra paša iekšējām robežām.

PUSDIEVU SPĒLE                                                                                          
EUR 11 900
(75 min, scenārija autors un režisors Uģis Olte, operators Valdis Celmiņš, producents Uldis Cekulis, Vides Filmu studija sadarbībā ar Norvēģijas studiju Norsk Fjernsyn AS)
Diktatūras spēks un rokmūzikas spēks ir viena spoguļa divas puses, un šajā filmā tās satiekas sprādzienbīstamā kombinācijā – visizolētākajā pasaules valstī, totalitārajā Ziemeļkorejā, koncertē slovēņu industriālā avangarda grupa Laibach, un šī unikālā eksperimenta idejas autors, norvēģu mākslinieks un režisors Mortens Traviks kā pusdievs valda pār visiem.

VALKĀTĀJS / VOLKŌTŌJS                                                                            
EUR 21 150
(90 min, scenārija autors, režisors un operators Ivars Zviedris, producente Marta Bite, studija Dokumentālists)
Kamēr Eiropā lemj par imigrācijas politiku, pie Latvijas austrumu robežas dzimusi jauna profesija – „valkātājs” vai vietējā izloksnē „volkōtōjs”, kas ved pāri robežai nelegālos imigrantus. Pierobežas ciematu iedzīvotāji katrs savā veidā sadzīvo ar nelegālo imigrāciju – vieni ar to pelna, citi nosoda, vēl citi baidās. Stāsta centrā ir „valkātājs” Aigars un viņa mīļotā sieviete Lolita, kas Aigara nodarbošanos kategoriski neatbalsta.

VĀRPA – APSOLĪTĀ ZEME                                                                            
EUR 13 950
(95 min, scenārija autores Brigita Tamuža un Marianna Auliciema, režisors un producents Bruno Aščuks, operators Valdis Celmiņš, Studija Centrums)
20. gadsimta 20. gadu sākumā, drīz pēc Latvijas valsts dibināšanas, apmēram 2000 baptistu izceļoja uz Brazīliju, lai tur sagaidītu pasaules galu. Tas nepienāca, un latvieši izveidoja kristietības saliņu mūžameža vidū. Mūsdienās Vārpas ciematā joprojām runā latviski, tomēr jaunākā un vidējā paaudze ciemu jau pametusi.

VĒSTURE AIZ KADRA                                                                                               
EUR 44 000
(90 min, scenārija autori Romualds Pipars un Sanita Grīna, režisors Romualds Pipars, operatori Jānis Pipars, Kristians Luhaers, Oļegs Kotovičs, producente Baiba Urbāne, Filmu studija Ģilde)
Latvijas valsts atjaunošanas un Atmodas nepublicētā vēsture – Latvijas kinodokumentālistu stāsti par leģendāru kadru uzņemšanu, par to, ko tie vēsturisko notikumu laikā redzēja un piedzīvoja, bet dažādu iemeslu dēļ neuzfilmēja; par izjusto un piedzīvoto laikā, kad Latvijas sabiedrība bija īpaši vienota.

ANIMĀCIJA

ELEKTRIĶA DIENA                                                                            
EUR 55 000
(8 min, scenārija autors, režisors, mākslinieks un producents Vladimirs Leščovs, komponists Ģirts Bišs, studija Lunohod)
Veicot remontdarbus blakus psihiatriskajai slimnīcai, ar elektriķi notiek negadījums brīdī, kad viņš mūra otrā pusē ierauga sievieti. Elektrošoka rezultātā viņš nokļūst klīnikā, iedzīvojas pacientu ikdienā un, lai atgrieztos savā ierastajā dzīvē, līdzīgi Dievam no jauna pārdzīvo savas pasaules radīšanas procesu.

ĀBOLRAUŠA ŠŪPUĻDZIESMA                                                                      
EUR 150 000
(65 min, scenārija autore Līva Eglīte, režisors Reinis Kalnaellis, mākslinieks Andrejs Prigičevs, komponists Kārlis Lācis, producents Vilnis Kalnaellis, Filmu studija Rija)
Krāsaino zīmuļu tehnikā veidota pilnmetrāžas animācijas filma par mazu pingvīnmeiteni Telmu, kura uztraucas, ka viņas piektā Dzimšanas diena neatradīs Telmas māju un Telmai vienmēr paliks četri gadi… Piedzīvojumos Leduszemē un Lielajā mežā piedalās arī kaķītis Vilhelms, pelīte Sofija, kaiju karalis Stefans, zebru pāris Teo un Mare ar saviem viedtelefoniem un citi brīnumpasaules iemītnieki.

RUKSĪŠA CEĻOJUMS                                                                        
EUR 35 360
(10 min, pēc Dzidras Rinkules-Zemzares darba motīviem, režisore Dace Rīdūze, māksliniece Ilze Kiršteina, komponists Uldis Marhilēvičs, producents Māris Putniņš, studija Animācijas Brigāde)
Ruksītis labprātāk saldi paguļ, nevis strādā mājas darbus, kā to dara citi lauku sētas iemītnieki. Un, kad Žagata izstāsta, ka mežā dzīvojot Ruksīša bagātie radi, viņš steidzas uz turieni, kur gaida skaista un bezrūpīga dzīve. Taču ceļojums drīz pārvēršas bīstamā dēkā un Ruksītis galu galā saprot, ka tālumā meklētā laime patiesībā ir tepat mājās, pie ģimenes un draugiem.

VAIKIKI                                                                                              
EUR 50 408
(10 min, scenārija autors, mākslinieks un producents Māris Putniņš, režisors Māris Brinkmanis, komponists Aigars Grāvers, studija Animācijas Brigāde)
Konditorejas veikalā nejauši iepazīstas brūnais kakao bumbulis un baltā zefīru meitene no “dažādiem plauktiem”, bet ne brūnie, ne baltie radi negrib pieņemt citas krāsas svešinieku un cenšas to padarīt sev līdzīgu – apbērt ar pūdercukuru vai kakao pulveri. Galu galā tomēr jaunie draugi atrod savu laimīgo zemi…

OĀZE                                                                                                  
EUR 11 763
(15 min, scenārija autors, režisors, mākslinieks un producents Gints Zilbalodis, komponists Bertrams Pauls Purvišķis, studija Bilibaba)
Zēns pamostas tuksnesī blakus avarējušai lidmašīnai, no tās vraka parādās noslēpumains briesmonis un sāk vajāt zēnu. Vienīgais glābiņš ir oāze, taču ilgi tur nav iespējams dzīvot, jo zēnu nomoka vientulība. Kādu dienu zēns atrod pamestu putniņu, iemāca tam lidot, un ar laiku abi ir gatavi doties pasaulē meklēt sev līdzīgos.

Vizuālais materiāls no projektu prezentācijām:

KO ZINA KLUSĀ GERDA, spēlfilma, režisors Jevgeņijs Paškevičs

BRISELE, dokumentālā filma, režisore Inese Kļava

VALKĀTĀJS, dokumentālā filma, režisors Ivars Zviedris

KAROTE, dokumentālā filma, režisore Laila Pakalniņa

PUSDIEVU SPĒLE, dokumentālā filma, režisors Uģis Olte

Papildinformācija:
Kristīne Matīsa,
NKC vecākā referente
informācijas jautājumos
kristine.matisa@nkc.gov.lv
26129954, 67358879