Trešdien, 18. oktobrī, veiksmīgi noslēdzies filmas “Dvēseļu putenis” otrais filmēšanas posms, Ādažu poligonā izveidotajos ierakumos nofilmētas pirmās kara ainas epizodēm “Slokas kaujas” un “Nāves sala”. Kara šausmas – tuvcīņas, gāzu uzbrukumi, biedru zaudējumi – tika uzņemtas no filmas galvenā varoņa Artūra Vanaga personīgās pieredzes un skatpunkta.

“Izaicinājums, ekranizējot šo literāro darbu, ir no 800 lappusēm un piecu gadu perioda izvēlēties kaujas, kas visprecīzāk palīdz izstāstīt stāstu. Slokas kauju uzņēmām tāpēc, ka daudziem strēlniekiem tā bija pirmā kara pieredze, savukārt Nāves salā strēlnieki sastapās ar gāzu uzbrukumiem un izteiktu pretinieka nežēlību,” stāsta filmas “Dvēseļu putenis” režisors Dzintars Dreibergs.

Šobrīd filmēšanas komanda jau sāk gatavoties “Ziemassvētku kauju” filmēšanai 2018. gada janvārī. Ziemassvētku kaujas un tām sekojošās Janvāra kaujas bija traģiskākā un vienlaikus viena no varonīgākajām latviešu strēlnieku vēstures lappusēm. Šajās kaujās pirmo reizi vienkopus piedalījās visi latviešu strēlnieku pulki, un 4. Vidzemes latviešu strēlnieku pulka ložmetēju komandas rindās cīnījās arī Aleksandrs Grīns, pēc kura romāna motīviem tiek uzņemta filma.

Filmas “Dvēseļu putenis” pirmizrāde paredzēta 2019. gada 11. novembrī – tieši 100 gadus pēc latviešu strēlnieku izcīnītajām Brīvības cīņām. Lielāko daļu filmas izmaksu sedz valsts, bet trūkstošajam un tik ļoti būtiskajam finansējumam filmas veidotājiem ir veiksmīgi izdevies piesaistīt vēl citus atbalstītājus: filmasDvēseļu putenis” ģenerālsponsors ir viens no Latvijas dzimtajiem zīmoliem, veikals-noliktava DEPO, sponsors ir Latvijas Mobilais Telefons, kas nodrošina interesentiem arī iespēju sekot līdzi filmas aizkulisēm LMT Mājas viedtelevīzijā un lietotnē LMT Straume. Filmas atbalstītāju vidū ir AS Cēsu alus, Jūrmalas pilsētas dome, Latvijas avīze; filmas un komandas oficiālais apdrošinātājs ir AAS BALTA.

Filmas aktieru vidū ir vairāki Latvijā plaši zināmi profesionāļi, piemēram, Vilis Daudziņš un Ivars Krasts (Jaunais Rīgas Teātris), Mārtiņš Vilsons, Rēzija Kalniņa un Gatis Gāga, Raimonds Celms (Latvijas Nacionālais teātris), Jēkabs Reinis (Latvijas Kultūras akadēmija), Ieva Florence (Dailes teātris, Latvijas Kultūras akadēmija), Renārs Zeltiņš un citi. Galvenajā lomā – piecpadsmit gadus vecais Oto Brantevics no Turlavas.

Filmas komandu veido 90 kinoprofesionāļi no Latvijas un ārvalstīm – režisors un producents Dzintars Dreibergs, galvenais operators Valdis Celmiņš, Rīgā dzimušais scenārists un Ņujorkas Universitātes profesors Boriss Frumins, komponiste un prestižās Emmy balvas laureāte Lolita Ritmanis, Casting Bridge aktieru atlases režisore Gunita Groša, galvenais mākslinieks Juris Žukovskis, galvenā kostīmu māksliniece Sandra Sila, galvenā grima māksliniece Dzintra Bijubena, studija KULTFILMA un citi.

Filmu atbalsta arī Rīgas Latviešu biedrības nams, Latvijas Universitāte, Merrild, LAIMA, Bellevue Park Hotel Riga, IMPRO ceļojumi, IRVE, atpūtas bāze un muzejs Miķelis, Kurbads, GEMOSS, MORA-Trans, Zemgus Poligrāfijas Serviss, SIA Auditorsabiedrība BK Partneris, Ezerkauliņi, Rīgas Dzirnavnieks un Hanzas Maiznīca.

Viss par filmu:
Facebook.com/DveseluPutenis
Instagram.com/dveseluputenisfilma/.

Inga Praņevska,
filmas “Dvēseļu putenis” producente,
20370991
inga@kultfilma.lv