Noslēgusies kopražojuma “Kāzas II” filmēšana Latvijā

No 31. jūlija līdz 14. augustam Latvijā sadarbībā ar studiju „Tasse Film” norisinājās pazīstamā poļu režisora Voiceka Smaržovska spēlfilmas “Kāzas II / W II” filmēšana. Mūsdienīgais stāsts par ģimeni ir Polijas un Latvijas kopražojums, kas tika filmēts Tukumā un Ciblas novadā, piedaloties plašai Latvijas kinoprofesionāļu komandai.

Filma Kāzas II risina vairākas tēmas – tolerances trūkums, neiecietība pret citādo, nepieciešamība apzināties vēsturi un ar to saistīto traumu pārvērtēšana. Filmas centrā ir ģimene, kas piedzīvo svarīgu notikumu – kāzas –; uz šī notikuma fona mēs sekojam vienas konkrētas ģimenes attiecībām un liktenim. Tas ir bagātīgs slānis ar dinamisku sižetu, kur ir gan mīlestība, gan greizsirdība, gan finanšu mahinācijas un pat šantāža. Pamazām mūsdienu stāsts sajaucas ar vēsturisko notikumu slāni, kurā mūs ieved vectēvs Antoni, jeb jaunībā – Anteks. Viņš ir skatītāju saite ar pagātni, dzīvā atmiņa, kas iemet skatītāju četrdesmito gadu notikumu virpulī. Laika robežas tiek nojauktas un filmas sākuma komiskais tonis arvien vairāk pārvēršas biedējošā groteskā, kuras absurditāte pilnīgi fiziskā līmenī piespiež aizdomāties par cilvēcisko vērtību nozīmi.

Filmai ir liela iespēja kļūt par spilgtu notikumu Eiropas kino kontekstā. Kāzas II režisors ir plaši pazīstamais Voiceks Smaržovskis (Wojciech Smarzowski), kurš izpelnījies ievērību ar filmu Garīdznieki / Clergy (2018) – tā kļuva par vienu no skandalozākajām poļu filmām, sasniedza neiedomājamu skatītāju skaita rekordu pat Polijai (kopumā 5 miljoni skatītāju) un saņēma balvas nozīmīgākajos pasaules kinofestivālos.

Kāzas II tika filmētas divās vietās Latvijā. Tukumā notika uzņemšana atmiņu ainas Polijas mazpilsētā kara laikā – Dārza un Harmonijas ielu ēkas tika sagatavotas vēsturiski atbilstošā četrdesmito gadu arhitektūras stilistikā, ielu noformējot ar tam laikam raksturīgām norādēm un izkārtnēm, ēkām tika nomainīti logu slēģi un durvis, pārkrāsoti filmas vajadzībām. Otra filmēšanas vieta bija lauku māja Mivriniki Ciblas novada Līdumnieku pagastā, izvēlēta jau pērnajā gadā un filmēšanas vajadzībām pie tās rudenī pat iesēta labība. Masu skatos piedalījās arī vietējie iedzīvotāji.

Filmas Kāzas II uzņemšanu Latvijā nodrošināja plaša profesionāļu komanda, tai skaitā mākslinieks Mārtiņš Straupe un aktieris Juris Gornavs, kuram projekta ietvaros plānotas filmēšanas dienas gan Latvijā, gan Polijā, ievērojot visus nepieciešamos piesardzības pasākumus.

Filma ir Polijas un Latvijas kopražojums, 2019. gadā projekts atbalstīts Nacionālā Kino centra konkursā mazākuma kopražojumiem. Polijas pusē filmu producē Studio Metrage, kas veidoja arī Smaržovska populāro filmu Garīdznieki / Clergy, Latvijas puses partneris ir studija Tasse Film, kurā iepriekš producētas vairākas starptautiski apbalvotas filmas – Jura Kursieša Oļegs (2019) pirmizrādi piedzīvoja Kannu kinofestivāla Director’s Fortnight sadaļā, Renāra Vimbas debijai Es esmu šeit (2016) pasaules pirmizrāde notika Berlīnes kinofestivālā, kur tā saņēma Kristāla lāci kā labākā filma sadaļā Generation 14 Plus, bet 2017. gada latviešu, poļu un lietuviešu kopprodukcijas filma Ar putām uz lūpām (rež. Jānis Nords) saņēma Film Critics Award balvu Maskavas kinofestivālā.