Kinoteātros Pirmizrāde Spēlfilma
filmas grupa uz skatuves pirmizrādē
Filmas pirmizrāde kinoteātrī "Forum Cinemas" 2023. gada 28. septembrī. Foto: Andrejs Strokins

ASV Kinoakadēmijas "Oskara" balvai izvirzītā režisores Ilzes Kungas-Melgailes filma “Mana brīvība” piedzīvojusi krāšņu pirmizrādi, kinoteātrī “Forum Cinemas” pulcējot Itas Kozakevičas (filmā – Alīcijas) laikabiedrus, draugus, atbalstītājus un filmas radošo komandu.

Spēlfilma Mana brīvība balstīta vēsturiskos notikumos un vēsta par pagājušā gadsimta 80. gadu beigām Latvijā – Atmodas laiku, kad gaisā jaušamas pārmaiņu vēsmas. Filmas galvenās varones prototips ir viena no Atmodas laika spožākajām zvaigznēm – poļu izcelsmes sabiedriski aktīva personība, žurnāliste un politiķe Ita Kozakeviča (filmā Alīcija), kuru atveido Dailes teātra aktrise Ērika Eglija-Grāvele. “Manuprāt, mēs katrs varam piešķirt saviem ikdienas darbiem un gaitām lielāku nozīmi un jēgu neatkarīgi no tā, kurā profesijā strādājam. Mēs katrs varam būt noderīgi sabiedrībai un Latvijai, lai tiektos uz labāku dzīvi. Apbrīnoju sievietes, kuras spēj ieņemt augstus amatus, līdera pozīcijas, - tas noteikti daudz prasa no sevis. Es domāju, ka mūsu valstī šodien ir pietiekami daudz drosmīgu, gudru sieviešu dažādās jomās, kuras nebaidās paust savas domas, aizstāvēt savas idejas un spēj tās argumentēt, kā to varēja mana varone Alīcija. Un tas ir iedvesmojoši,” saka Ērika.

Filma Mana brīvība ir režisores Ilzes Kungas-Melgailes pirmā pilnmetrāžas spēlfilma, tā izvirzīta kā Latvijas pieteikums ASV Kinoakadēmijas balvai Oskars kategorijā Starptautiskās filmas balva / International Feature Film Award. Režisore saka: “Gribēju stāstīt par atmodas laiku, kas man pašai ir spilgtā atmiņā. Ģimenē visi tai dzīvojām līdzi, tēvs pat iesaistījās politikā. Itas tēls atnāca vēlāk, kad jau šādus tādus idejas uzmetumus scenārijam biju uzrakstījusi. Itā redzēju visu, par ko es vēlējos runāt, par atmodas stāstu domājot. Ita pirmām kārtām bija cilvēks. Drosme, temperaments, viedums – tas laikam veido to harizmu. Kaut mēs katrs tāds būtu savā vietā un laikā! Ir cilvēki, kas dzīvo savu maza cilvēka dzīvi, bet, kad pienāk laiks, top lieli. Domāju, mums katram jādzīvo ar tādu domu un jāieaudzina tas jaunajās paaudzēs – dzīve var mest izaicinājumu, un tad ir jātop lielam.”

Filmā var atpazīt ne vienu vien vēsturisku personāžu, kas aktīvi strādāja, lai Latvija atgūtu neatkarību. Politiķe Sandra Kalniete ir prototips Ditai, ko  filmā atveido aktrise Ilze Ķuzule-Skrastiņa; viņa stāsta: “Visi filmā atveidotie cilvēki ir mūsu brīvās Latvijas stūrakmeņi, tāpēc, manuprāt, bija interesanti ne tikai iedziļināties viņos kā politiski svarīgās figūrās, bet arī atcerēties to, ka viņi visi bija jauni cilvēki, kuri paralēli audzināja bērnus un kuriem bija arī personīgā dzīve. Aktieru uzdevums bija iemiesot dzīvu cilvēku.”

Kinolente atspoguļo svarīgu laiku Latvijas vēsturē, un par to stāsta politiķe Sandra Kalniete, kurai ir būtiska nozīme Latvijas Republikas neatkarības atgūšanā: “Filma ir par laiku, kas veidojis mani noteiktā dzīves periodā, par laiku, kura veidošanā esmu piedalījusies. 1988. gadā dibinājām Latvijas Tautas fronti ar ideju par demokrātijas atdzimšanu, kura nebija īstenojama bez Latvijas neatkarības atjaunošanas. Pusotru gadu vēlāk tika pieņemta 4. maija deklarācija Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu. Mēs lauzām, viņi lūza. Filmas galvenā varone Ita Kozakeviča ir mūsu uzticamā cīņubiedre. Poļu tautības sieviete, kurai, pateicoties viņas personības starojumam un gudrībai, bija milzu nozīme citu Latvijā dzīvojošo tautu saliedēšanā Latvijas Tautas frontes atbalstam.” Papildina Ilze Ķuzule-Skrastiņa: “Filmas tēma ir ļoti svarīga ne tikai paaudzei, kura ir ar mums, bet arī jaunajiem – viņiem ir jāzina, no kurienes viņi cēlušies, lai spētu novērtēt, kas viņiem ir šodien. Man arī mājās aug divi pusaudži, man ir svarīgi, lai viņi zinātu vēsturi un šo nozīmīgo vēstures lappusi, par ko stāsta filma Mana brīvība.”

Filma Mana brīvība stāsta par brīvdomīgu, sabiedriski aktīvu un harizmātisku poļu izcelsmes trīsdesmitgadnieci Alīciju, kura tikko laimīgi apprecējusies ar Ilgvaru, divdesmit gadus vecāku konservatīvu matemātikas profesoru. Ignorējot vīra bažas, Alīcija, tuvu draugu un līdzgaitnieku mudināta, aktīvi iesaistās Tautas frontes darbībā un kandidē uz Augstākās Padomes deputāta amatu. Taču sasniegumi nes līdzi arī sarežģījumus. Alīcija saņem anonīmu vēstuli un nonāk skarbas izvēles priekšā – kam uzticēties?

Lomās: Ērika Eglija-Grāvele (Alīcija), lietuviešu aktieris Darjus Meškausks (Ilgvars), Gints Grāvelis (Normunds), arī Ilze Ķuzule-Skrastiņa, Andris Morkāns, Egons Dombrovskis, Sandra Kļaviņa, Velta Žīgure, Timurs Ibraimovs un citi.

Ilze Kunga-Melgaile ir vairāku īsmetrāžas filmu autore - Priežu bērni (2005), Randevu (2004), Gaismas zīmes (2010) -, režisores rokrakstu veidojušas arī dokumentālās filmas Brāļi Varslavāni, Mūzika – mans credo, Latvijas volejbola leģendas un Kinorežisors Aloizs Brenčs.

Filma veidota producentes Aijas Bērziņas studijā Tasse Film,  kopproducenti ir Lietuvas kolēģi no studijas M-Films un producente Marija Razgute. Filmas radošo kodolu veido operators Maksims Efross, mākslinieks Jurģis Krāsons, kostīmu māksliniece Līga Krāsone, grima māksliniece Ilze Trumpe, komponists Doms Strupinsks, skaņu režisors Juļus Grigeļonis, montāžas režisore Silvija Vilkaite. Filmu kinoteātros izplata Baltic Content Media.

Filmas Mana brīvība tapšanu atbalsta Nacionālais Kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Radošā Eiropa MEDIA, Polijas Republikas vēstniecība Rīgā, Polijas Nacionālais fonds, ORLEN Neptun un ORLEN group,  Lietuvas Kino centrs, Latvijas Televīzija un Latvijas Mobilais telefons.
Pirmizrādes viesus ar gardiem dzērieniem priecēja Valmiermuižas alus.
Mediju atbalsts – Delfi, Radio SWH, Rīgas Viļņi, radio Tev un TVNET grupa.