Lisabonas Starptautiskajā Dokumentālo filmu festivālā (DOC Lisboa) Lailas Pakalniņas dokumentālā filma Pa Rubika ceļu atzīta par labāko īsmetrāžas filmu.

Festivāls notika no 14. līdz 24. oktobrim Lisabonā, Portugālē. Uz tikšanos ar skatītājiem tika uzaicināta arī režisore Laila Pakalniņa. Zīmīgi, ka šī bija režisores otrā viesošanās Portugālē un, tāpat kā pirmajā reizē, viņa saņēma balvu – pirmoreiz Portugāli Laila Pakalniņa apmeklēja 1995. gadā ar filmu Prāmis, no starptautiskā īsfilmu festivāla Vila do Conde atgriežoties ar Manuela de Oliveiras balvu par labāko dokumentālo filmu.

Filma Pa Rubika ceļu ir smalka humora caurvīta eseja par dzīves plūdumu uz Rubika vārdā nosauktā veloceliņa, raibai velosipēdistu, skrējēju, mazu bērnu sabiedrībai mijoties ar suņu un putnu kompānijām. Filmu veidojis lielisks autoru kolektīvs – režisore Laila Pakalniņa, operators Uldis Jancis un skaņu režisors Anrijs Krenbergs.
Pirmizrādi Latvijā filma piedzīvoja 4. maijā Nacionālā Kino centra un Rīgas Kino muzeja organizētajā filmu maratonā kinoteātrī Rīga. Savukārt starptautiskā arēnā filma pirmo reizi tika demonstrēta 9. septembrī Venēcijas filmu festivālā, kur tā bija iekļauta konkursa programmā Orizzonti.
 
Studijā Kompānija Hargla producētā filma tapusi ar Nacionālā kino centra un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.
Šajās dienās filma Pa Rubika ceļu tiek demonstrēta arī starptautiskajā Jihlavas dokumentālo filmu festivālā Čehijā (26.–31. okt., konkursa programmā Between the Sees) un Taivānas Dokumentālo filmu festivāla konkursa īsfilmu programmā (22. – 31. okt.).
 

                Pa Rubika ceļu