Nacionālā Kino centra izsludinātais 2015. gada filmu ražošanas projektu konkurss ir noslēdzies, valsts finansiālais atbalsts piešķirts divu spēlfilmu, sešu animācijas filmu un četru dokumentālo filmu ražošanai.

Šis ir pirmais un lielākais no 2015. gadā plānotajiem NKC konkursiem, tajā pieejamais finansējums ir EUR 911 954 spēlfilmu projektiem EUR 500 393, dokumentālo filmu projektiem EUR 83 069 un animācijai EUR 328 492. Konkursā tika iesniegti 8 spēlfilmu, 9 animācijas un 19 spēlfilmu projekti ar kopējo pieprasījumu EUR 3 117 504. Animācijas filmu projektus vērtēja eksperti Anna Veilande Kustikova, Bruno Aščuks un NKC pārstāve Kristīne Matīsa, spēlfilmu projektus – Pēteris Krilovs, Atis Amoliņš un NKC pārstāvis Uldis Dimiševskis, dokumentālo filmu projektus – Daira Āboliņa, Dāvis Sīmanis un NKC pārstāve Kristīne Matīsa.

Konkursā atbalstīti divi spēlfilmu projekti (režisori Jānis Nords un Aiks Karapetjans), četras dokumentālās filmas (režisori Ivars Zviedris kopā ar Andri Kalnozolu, Roberts Rubīns, Vitālijs Manskis un Gints Grūbe kopā ar igauņu režisoru Jāku Kilmi) un sešas animācijas filmas (režisori Edmunds Jansons, Nils Skapāns, Kārlis Vītols, Jānis Cimermanis, Reinis Kalnaellis un Ilze Burkovska-Jakobsena).

NKC eksperti preses konferencee 9_04

Preses konferencē 9. aprīlī Rīgas Kinomuzejā piedalījās Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma un ekspertu komisiju pārstāvji, kas dalījās iespaidos par konkursā iesniegtajiem projektiem un vērtēšanas gaitu, uzsverot to, ka ievērojami pieaugusi producenta loma filmas veiksmīgā realizācijā un vairums filmu projektu ir daudz labāk sagatavoti nekā iepriekšējo gadu konkursos – arī tas ir iemesls, kāpēc konkurence kļūst arvien sīvāka.
Vairāki eksperti pozitīvi vērtēja rezultatīvo sadarbību ar sabiedrības pārstāvjiem, kuri jau otro gadu piedalījās projektu vērtēšanā, analizējot projektu aktualitāti un nozīmību Latvijas filmu skatītājiem. Šogad NKC konkursā konsultatīvie pārstāvji bija TV producente un redaktore Arta Ģiga (izvirzījusi Latvijas Žurnālistu asociācija), sociālo zinātņu maģistre Jekaterina Kalēja (izvirzījusi Latvijas Universitātes Antropoloģijas katedra), kinoblogere un LKA studente Dārta Ceriņa (izvirzījis kinoteātris Splendid Palace), un sabiedrības pārstāvju viedokļi visbiežāk sakrituši ar ekspertu vērtējumu, pamanot tomēr arī negaidītas nianses dažādos projektos.
Eksperti uzsvēra arī to, ka Latvijas filmu nozarei kopumā būtisks ir arī topošo filmu tematiskais un stilistiskais spektrs, lai tur savu filmu varētu atrast jebkurš skatītājs, un, piemēram, atbalstītie dokumentālo filmu projekti, lai gan tikai četri, tomēr jau aptver pietiekami plašu amplitūdu. Savukārt spēlfilmu jomā, kur, Pētera Krilova vārdiem runājot, šogad dominē maskulīns skatījums uz dzīvi, eksperti ņēmuši vērā ražošanā jau esošo filmu spektru.

Šis ir pirmais no Nacionālā Kino centra izsludinātajiem konkursiem 2015. gadā, šobrīd vēl izsludināti konkursi ražošanā esošām filmām, pilnmetrāžas dokumentālo filmu projektiem Latvijas simtgades programmas ietvaros un līdzfinansējuma konkurss ārvalstu filmu veidošanai Latvijā. Šogad vēl paredzami konkursi debijas filmām, projektu attīstīšanai, dokumentālajām filmām, minoritātes kopražojumiem un citiem filmu nozares projektiem, kā arī vairākas atlases kārtas programmai Latvijas filmas Latvijas simtgadei.

KONKURSĀ ATBALSTĪTIE FILMU PROJEKTI:

SPĒLFILMAS

Pirmdzimtais
EUR 208 000 filmēšanas 1. posmam
(režisors Aiks Karapetjans, operators Jānis Eglītis, producents Roberts Vinovskis, Lokomotīve)
Psiholoģisks trilleris par vidēja vecuma inteliģentu, kurš, cenšoties atjaunot savu reputāciju sievas acīs, veic nejaušu slepkavību, taču pēc kāda laika sāk saskatīt saikni starp mirušo, sievas grūtniecību un noslēpumainu šantāžistu, kurš viņu piespiež rīkoties pret savu gribu.

Ar putām uz lūpām
EUR 292 393 filmēšanas pabeigšanai
(režisors Jānis Nords, operators Tobiass Datums, producentes Alise Ģelze un Aija Bērziņa, Tasse)
Bijušais policists Didzis cenšas uzsākt dienesta suņu apmācības biznesu. Didzim nezinot, viņa sieva Jana meklē romantisku piepildījumu, satiekoties ar gados krietni jaunāko Robertu. Kad Didža mīļotie suņi izbēg un kļūst par biedu pilsētas iedzīvotājiem, Didzis un Jana ir spiesti konfrontēt savus pagātnes dēmonus un atrast kopīgu valodu, lai novērstu tuvojošos nelaimi.

DOKUMENTĀLĀS FILMAS

Cilvēki no nekurienes
EUR 32 000 filmēšanas 1. posmam
(režisori Gints Grūbe un Jāks Kilmi, operators Aigars Sērmūkšs, producente Antra Gaile, Mistrus Media)
Kāda personiska spiegu stāsta restaurācija no aukstā kara laikiem, izmeklēšanu veic CIP un VDK dubultaģenta Imanta Lešinska meita Ieva.

Radinieki (Ukrainas krīze, mana ģimene un es)
EUR 21 530 filmas pabeigšanai
(režisors Vitālijs Manskis, operatore Aleksandra Ivanova, producents Guntis Trekteris, Ego Media)
Ukrainā dzimušais kinorežisors Vitālijs Manskis pēta Maidana revolūcijas seku ietekmi uz Ukrainas sabiedrību, skatoties caur personisku prizmu – saviem radiniekiem, kas dzīvo dažādās valsts daļās: Ļvovā, Odesā, separātistu kontrolētajā Donbasā un Krimas pussalā, Sevastopolē.

Es gribētu būt aplis
EUR 14 839 filmas pabeigšanai
(režisors Roberts Rubīns, operators Uldis Jancis, producente Antra Cilinska, Jura Podnieka studija)
Filma par Alekseju Avečkinu – stāsts par talantīgu un radošu cilvēku, kurš atvēra jaunu lapaspusi Latvijas baleta vēsturē, bet no dzīves aizgāja nepiedodami agri. Par meklējumiem, dzinējspēku un iedvesmas avotiem.

Zāģeri
EUR 14 700 filmēšanas 1. posmam
(režisori Ivars Zviedris un Andris Kalnozols, operators Ivars Zviedris, producents Ivars Zviedris, Dokumentālists)
Viņi iet mežā un zāģē kokus. Viņi strādā brigādēs, brauc tālu prom no mājām, dzīvo vagoniņos vai tukšos dzīvokļos. Viņu darbs ir smags. Atelpas brīžos viņiem patīk sēdēt uz nozāģēto koku stumbriem un runāt par dzīvi. Un par sievietēm – tām, kas gaida mājās, vai vienkārši izdomātas.

ANIMĀCIJAS FILMAS

Bize un Neguļa
EUR 57 500 filmas ražošanas 1. posmam
(režisors Edmunds Jansons, mākslinieks Reinis Pētersons, producente Sabīne Andersone, Atom Art)
Meitenei Bizei ļoti patīk ziemas brīvdienas, bet šogad īsi pirms svētkiem pasaulē ierodas Brālītis, un viss apgriežas kājām gaisā. No laukiem atbrauc Vecmāmiņa, jo vecākiem vairs nav laika ar Bizi iet uz slidotavu, bet Bizei un viņas labākajam draugam Neguļam jaunā kārtība nepatīk. Tāpēc viņi izdomā plānu – Brālīti un Vecmāmiņu aizsūtīt lidojumā uz Mēnesi un pilnībā atgūt vecāku uzmanību.

Brilles
EUR 58 620 filmas ražošanas 1. posmam
(režisors Nils Skapāns, mākslinieks Nils Skapāns, producents Roberts Vinovskis, Lokomotīve)
Brālis un Māsa, kā jau tas bērniem mēdz gadīties, bieži nevar visai labi sadzīvot. Tad jāiejaucas Omei, kura atbrauc ar motorolleru, pagroza savas vestes zaļo pogu, un sākas pilnīgi neticami piedzīvojumi smilšu kastē.

Mans mīļākais karš
EUR 47 605 filmas ražošanas 2. posmam
(režisori Ilze Burkovska-Jakobsena un Trond Jacobsen, mākslinieks Svein Nyhus, producents Guntis Trekteris, Ego Media)
Animēta dokumentālā filma, personisks stāsts par to, kā meitene Ilze bērnībā mīl spēlēt kariņu, jo tas iederas rotaļu pasaulē un arī padomju valsts ideoloģijā, bet pamazām pieaug, atklājot patiesību, izzinot vēsturi un saņemoties drosmi uzdot kritiskus jautājumus.

Meistara slepenā dzīve
EUR 65 851 filmas pabeigšanai
(režisors Jānis Cimermanis, mākslinieks Māris Putniņš, producents Māris Putniņš, Animācijas Brigāde)
Misterioza atmiņu spēle par Meistaru – Latvijas leļļu animācijas pamatlicēju Arnoldu Burovu (1915-2006), izstāstot viņa dzīvi ar arhīva kadriem, filmu tēliem un jaunradītu animāciju, kas aizved Meistara sapņu zemē Bimini.

Mīnotaurs
EUR 18 494 filmas pabeigšanai
(režisors Kārlis Vītols, mākslinieks Kārlis Vītols, producente Līga Gaisa, Air Productions)
Stāsts par maziņu Mīnotauru, kurš bezgalīgajā labirintā cenšas atrast sev rotaļu biedrus, kamēr tētis ir darbā. Tomēr viņš sastop tikai mitoloģiskus personāžus, un tie katrs aizņemti ar savām ambīcijām.

Dziedošās vistas neticamie piedzīvojumi
EUR 80 422 filmas pabeigšanai
(režisors Reinis Kalnaellis, māksliniece Olga Sokol, producents Vilnis Kalnaellis, Rija)
Kaspara Rogas sacerēts stāsts par vistu, kas dzīvo ērtā kūtī, tomēr garlaikojas, jo vēlas kļūt slavena un dziedāt uz skatuves. Liktenis ierauj viņu neticamos piedzīvojumos, kas ved uz sapņa piepildīšanos.