Piecas filmas pretendē uz “Dienas” Gada balvu kultūrā

Kritērijam “kvalitatīvs un pārsteidzošs mākslas fakts” atbilst piecas no 2014. gadā pirmizrādītajām Latvijas filmām – tā lēmusi laikraksta “Diena” Gada balvas žūrija, izvirzot šīs filmas fināla vērtēšanai. Līdz 5. martam jebkurš lasītājs, skatītājs un kultūras baudītājs var piedalīties “tautas balsojumā”, izvēloties spilgtākos notikumus Latvijas kultūrā.

Šogad balvas mērķi žūrija formulējusi vēl plašāk: “…teikt paldies mākslas personībām, kas gada laikā visdažādākajās intonācijās iedvesmojušas un ļāvušas justies tuvāk harmonijai un spēkam, bet tikpat lielā mērā «kutinājušas» un rādījušas priekšzīmi, kā būt nepareiziem, dulliem, rakstīt pāri rūtiņām.” Kinomākslas jomā šāds formulējums attiecināts uz piecām lieliskām filmām, katrai sniedzot īsu žūrijas vērtējumu.

Modris” (spēlfilma, režisors Juris Kursietis)
“Latvijas realitātē sakņots mātes un dēla attiecību stāsts, kurā nejaušības, meli un nesapratne sagatavo augsni dramatiskiem notikumiem jauna cilvēka dzīvē. Pārliecinoša aktiera Kristera Pikšas un režisora Jura Kursieša debija kino.”

Escaping Riga” (dokumentāla spēlfilma, režisors Dāvis Sīmanis)
“Unikāls darbs – mistērija un mīmikrija, kurā režisors Dāvis Sīmanis, slēpjoties aiz dokumentālās filmas piesega, radījis tai stilistiski pārliecinošu imitāciju. Filma par diviem pasaules mēroga ģēnijiem – kinorežisoru Sergeju Eizenšteinu un filosofu Jesaju Berlinu, kuri dzimuši un pavadījuši bērnību Rīgā, – ir vēstījums gan par diviem likteņiem, gan laikmetu, gan arī spožs stilistiskās spēles paraugs.”

Akmeņi manās kabatās” (animācijas filma, režisore Signe Baumane)
“Fanātiskais mākslinieces un režisores Signes Baumanes spīts, talants un apbrīnojamās darbaspējas ir vainagojušies stilistiski spožā, asprātīgu paradoksu, intīmu atklāsmju un atmiņu piepildītā vēstījumā – pilnmetrāžas animācijas filmā par vairāku paaudžu Latvijas sievietēm un to cīņu – gan fizisko, gan mentālo.”

Uz spēles Latvija” (dokumentālā filma, režisors Pēteris Krilovs)
“Pētera Krilova autobiogrāfijā balstītais stāsts – padomju varas represētā tēva meklējumi – vienlaikus ir arī dramatisks, pārsteidzošs skatījums uz Latvijas likteni pēc Otrā pasaules kara, spiegošanas un pretizlūkošanas tīkliem un pat Latvijas kultūrmantojumu – filmu Kad lietus un vēji sitas logā. Savulaik tā tapa kā ideoloģizēta kinoversija par šiem pašiem notikumiem, kurus pēta Pētera Krilova filma.”

Māra” (dokumentālā filma, režisore Krista Burāne)
“Spoža filma – teātra režisores Māras Ķimeles portrets. Krista Burāne ir atradusi ļoti oriģinālu pasniegšanas veidu, kas vispusīgi, tēlaini, dziļi un poētiski atklāj Māras Ķimeles neordināro personību gan profesionālajā, gan privātajā telpā. Filma par attiecībām, pretrunām, radoša ģēnija vientulības nolemtību un radīšanas mistērijas dīvaino iedabu. Talantīgi un aizrautīgi veidots darbs.”

“Dienas” Gada balvai kultūrā nominēti arī mākslas darbi no mūzikas, literatūras, teātra un vizuālās mākslas nozarēm, No 12. februāra līdz 5. martam arī portāla diena.lv apmeklētājiem ir iespējams nobalsot par spilgtākajiem kultūras dzīves notikumiem 2014. gadā un tādā veidā noteikt tautas balsojuma favorītus. Viens laimīgais balsotājs saņems ielūgumu 2 personām uz apbalvošanas ceremoniju 12. martā.

Balsot par filmām iespējams šeit – http://www.diena.lv/kd/dienas-gada-balva-kultura/nominanti/nominacijas-2014-i/kinomaksla-14087295