Izziņots Jāņa Streiča kinogads

Izsludināts Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio balvas “Kilograms kultūras” fināla balsojums par 2016. gada notikumiem kultūrā, tas noslēgsies 25. janvāra pusnaktī. Finālistu sarakstā ir piecas parādības, kas attiecināmas uz filmu nozari, – trīs filmas, grāmata un Jāņa Streiča kino gads.

“Kilograms kultūras” ir Latvijas sabiedrisko mediju apbalvojums kultūras jomā, tas tiek piešķirts par izcilākajiem notikumiem Latvijas kultūras dzīvē aizvadītā gada laikā, aptverot dažādus kultūras un mākslas žanrus. Balvas piešķiršanas rezultāti atspoguļo gan LTV, LR un LSM kultūras jomas ekspertu viedokli, gan televīzijas skatītāju un radio klausītāju viedokli. Balsojums tiek organizēts četras reizes gadā, visu sezonu uzvarētāji satiekas konkurencē par gada balvu.

Balvas “Kilograms kultūras” Ziemas balsojumā kategorijā Kino uzvarēja Viestura Kairiša spēlfilma Melānijas hronika, kas finālā konkurē ar Pavasara balsojuma uzvarētāju, Renāra Vimbas spēlfilmu Es esmu šeit, un Vasaras balsojuma līderi, Vitālija Manska dokumentālo filmu Saules staros (Rudens balsojumā, kas vērtēja kultūras notikumus jūlijā, augustā un septembrī, kategorijā Kino nominantu nebija).

Lielisks novērtējums daudzu entuziastu kopdarbam ir arī fakts, ka balvas kategorijai Notikums nominēts Jāņa Streiča kino gads, kinorežisora Jāņa Streiča 80. jubilejas svinības gada garumā – filmu restaurācija un filmu skates, jubilejas koncerti, izstādes, meistarklases, Dairas Āboliņas grāmata Jāņa Streiča maģiskais reālisms, LTV dokumentālā filma Mans draugs – Jānis Streičs (iniciatīvas autori – Nacionālais Kino centrs, LKA Rīgas Kino muzejs). Finālā Streiča gads konkurē ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja atjaunotās ēkas atklāšanu 4. maijā un ar Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra 90. jubilejas koncertu, kurā satikās Raimonds Pauls un Mariss Jansons.

Piektais ar filmu nozari saistītais balvas pretendents atrodams kategorijā Kultūras mantojums, kur izvirzīta kinozinātnieces Ingas Pērkones grāmata Latvijas pirmās filmas, tā maijā iznāca apgāda Mansards sērijā Kino Rakstu bibliotēka un ir unikāls, atraktīvi veidots pētījums par piecām 20. gadsimta 20. gadu spēlfilmām, no kurām neviena nav saglabājusies līdz mūsdienām.

Iespēja nobalsot – http://www.lsm.lv/lv/kgkulturas/balsojums/, to var darīt vienu reizi dienā. Balsošana noslēgsies 25. janvāra pusnaktī.