Piešķirta Itālijas un Baltijas kopražojumu attīstīšanas balva

Itālijā, Triestes starptautiskajā kinofestivālā, diviem filmu projektiem piešķirta Itālijas un Baltijas kopražojumu attīstīšanas balva, un viens no tiem ir Latvijas režisores Lindas Oltes topošās spēlfilmas “Māsas” projekts. Citu balvu festivāla industrijas sadaļā saņēmusi arī režisora Jura Poškus gandrīz gatavā spēlfilma.

Itālijas un Baltijas kopražojumu attīstīšanas balva, kas domāta visu veidu pilnmetrāžas filmu projektu attīstīšanai, tiek piešķirta Triestes kinofestivāla industrijas sadaļas When East Meet West ietvaros, balvas fonda budžets 2020. gadā – EUR 30 000. Šogad balva tika piešķirta diviem projektiem – viens no tiem ir Itālijas un Igaunijas topošā dokumentālā filma Sarkanais karogs jeb Kā es kļuvu par komunistu astoņu gadu vecumā un tagad nezinu, par ko vēlēt / Bandiera rossa. Ovvero come a otto anni sono diventato comunista e adesso non so piu’ chi cazzo votare, ko veido Itālijas kompānija  Sayonara Film un Igaunijas kompānija Exitfilm, bet otrs – spēlfilma Māsas, ko veido Latvijas kompānija Fenixfilm un Itālijas kompānija Albolina Film.

Itālijas un Igaunijas dokumentālā filma Sarkanais karogs… ir atraktīvs un asprātīgs skatījums uz  politiskās dzīves kontekstiem, savukārt Latvijas un Itālijas drāma Māsas ir aktuāls mūsdienu stāsts, tā galvenās varones ir divas jaunas meitenes no bērnu nama, kuras vēlas adoptēt pāris no ārzemēm.

Eksperti, kas pārstāvēja Itālijas Kultūras ministriju, Nacionālo kino centru, Igaunijas filmu institūtu un Lietuvas kino centru, atzīmēja abu projektu oriģinalitāti un arī potenciālu, kāds piemīt profesionālajai sadarbībai starp Itālijas un Baltijas valstu kinematogrāfistiem.

Itālijas un Baltijas valstu kopražojuma filmu atbalsta balva dibināta 2018. gada novembrī kā sadarbības projekts starp Baltijas valstu kino centriem un Itālijas kultūras mantojuma, kultūras aktivitāšu un tūrisma ministrijas (Ministero per i beni e la attività culturali jeb MiBAC) Kino direktorātu (Direzione Generale Cinema), lai intensificētu Itālijas un Baltijas valstu sadarbību, stimulējot šo valstu kino nozares pārstāvjus veidot pilnmetrāžas darbus – spēlfilmas, dokumentālās un animācijas filmas, kas paredzētas izrādīšanai kinoteātros. Līgumu par balvas nodibināšanu parakstījuši attiecīgo valstu kinoinstitūciju vadītāji.

Atbalsta piešķiršanas mērķis ir finansēt Itālijas un Baltijas valstu kopražojuma pilnmetrāžas spēlfilmu, pilnmetrāžas animācijas un pilnmetrāžas dokumentālo filmu attīstīšanu. Katras filmas garumam jābūt vismaz 52 minūtēm. Lai kopražojums varētu pretendēt uz atbalstu, vismaz vienam producentam jābūt reģistrētam Itālijā un vismaz vienam producentam – vienā no Baltijas valstīm.

Atbalsta fonda budžets 2020. gadā ir 30 000 eiro, no tiem 15 000 eiro piešķir Itālijas Kino direktorāts, bet 15 000 eiro – kopā Lietuvas kino centrs, Latvijas Nacionālais kino centrs un Igaunijas kino institūts.  Paredzēts, ka balva tiks piešķirta arī 2021. gadā.

Tajā pašā industrijas forumā When East Meet West, tikai gandrīz pabeigto filmu konkurencē, publiskās
prezentācijās kino darbnīcā First Cut Lab Plus balvu saņēma Latvijas režisora Jura Poškus topošā spēlfilma Saule spīd 24 stundas. Balva, kuru sponsorē aģentūra Connect The Dots, solot aģentūras pakalpojumus filmas starptautiskā pozicionēšanā, piešķirta par oriģinalitāti, humoru un stāsta vizuālo risinājumu. Filmas Saule spīd 24 stundas pirmizrāde paredzēta šāgada rudenī.
Filmas galvenais varonis ir turīgais uzņēmējs Mārtiņš (Andris Keišs), kuram pēc 40 gadu jubilejas rodas jautājums – vai tas tiešām ir viss? Un ko tālāk? Viņš nolemj ar tūristu grupu doties uz Ziemeļpolu, bet ceļotāji iestrēgst mazā ciematā kaut kur tālu Krievijas Arktikā, šķietami sliktu laika apstākļu dēļ…