Pirmā Latvijas filmu DVD kolekcija

Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar Latvijas prezidentūras ES Padomē sekretariātu realizējis projektu “Latvijas filmu izlase” – apjomīgu filmu kolekciju DVD formātā (25 diski), kurā apkopotas Latvijas kinovēstures būtiskākās parādības un spilgti mūsdienu kinomākslas paraugi. 13. maijā kinoteātrī “K. Suns” šīs kolekcijas tiks pasniegtas Latvijas bibliotēku, augstskolu un izglītības pārvalžu pārstāvjiem.

Izlases satura veidošanai tika sapulcināti filmu nozares eksperti, un darba grupas diskusiju rezultātā izlasē ievietotas 70 Latvijas filmas (10 spēlfilmas, 16 dokumentālās filmas un 44 animācijas filmas), grupētas divos hronoloģiskos periodos – klasiskais kino un mūsdienas. Spēlfilmu sarakstā vecākā ir režisora Leonīda Leimaņa filma “Purva bridējs”(1966), jaunākā – Jāņa Norda “Mammu, es tevi mīlu” (2013), dokumentālā kino izlase sākas ar Ivara Kraulīša “Baltajiem zvaniem” (1961) un beidzas ar Dāvja Sīmaņa “Escaping Riga” (2014), savukārt animācijas spektru iesāk Arnolda Burova pirmā filma “Ki-ke-ri-gū!” (1966) un Rozes Stiebras “Zelta sietiņš”(1975), bet noslēdz Signes Baumanes “Akmeņi manās kabatās” (2014) un Reiņa Kalnaeļļa “Zelta zirgs” (2014).

Izlases 25 DVD diskiem pievienots izsmeļošs informatīvi izglītojošs bilingvāls katalogs (latviešu un angļu valodā) par visām filmām un to autoriem – 40 režisoriem -, ievadrakstus par katru izlases sadaļu rakstījuši nozares profesionāļi Dita Rietuma, Inga Pērkone, Zane Balčus, Ieva Pitruka un Ieva Viese. Kataloga redaktore ir Kristīne Matīsa, izlases dizaina autors – mākslinieks Arnis Grinbergs. DVD sagatavošana veikta studijā Lokomotīve, filmu tulkošana un subtitrēšana angļu, vācu, franču, itāļu un krievu valodās – studijā Ego Media, DVD komplektus ražojis uzņēmums BOD Group.

Šī izlase ir pirmā tik apjomīgā Latvijas kino reprezentācija DVD formātā, to paredzēts izplatīt gan Eiropā un citās valstīs, kurās ir Latvijas vēstniecības un pārstāvniecības, prezentējot Latvijas kā ES prezidējošās valsts audiovizuālās kultūras bagātības, gan arī Latvijas mācību iestādēs un bibliotēkās, nodrošinot bagātīgu informāciju par Latvijas kinovēstures un mūsdienu kinoprocesa nozīmīgākajām tendencēm.

Latvijas prezidentūras ES Padomē sekretariāts un Nacionālais kino centrs aicina medijus piedalīties Latvijas filmu izlases prezentācijas pasākumā šā gada 13. maijā plkst. 14:00 kinoteātrī K.Suns (Elizabetes ielā 83/85, Rīgā), kur bibliotēku, augstskolu un izglītības pārvalžu pārstāvji no visas Latvijas saņems Latvijas filmu izlasi.