2011. gada pavasarī Rīgas Kino muzejs un kinoteātris Rīga no jauna piedāvā lektoriju Tas, ko Tu nedrīksti nezināt, kurā Latvijā pazīstami kritiķi un teorētiķi iepazīstina ar pasaules kino vēsturē būtiskām filmām.

2011. gada pavasarī Rīgas Kino muzejs un kinoteātris Rīga no jauna piedāvā lektoriju Tas, ko Tu nedrīksti nezināt, kurā Latvijā pazīstami kritiķi un teorētiķi iepazīstina ar pasaules kino vēsturē būtiskām filmām.

Jaunās sezonas lektorijs ar nosaukumu Sievietes sejas pievēršas ievērojamām aktrisēm un tām filmām, kuras aktrises ir padarījušas īpašas. Tās nav filmas viendienītes, bet gan būtiski kinovēstures pieturas punkti, kas neizdzēšami saistīti ar to zvaigžņu – aktrišu – personības „faktoru” un to īpašo ķīmiju, kas izveidojas aktrises un režisora radošajā partnerībā.

Pirmais lektorijs 9.februārī plkst. 19 kino Rīga ar asmēlīgā kinokritiķa Normunda Naumaņa lekciju par izcilāko vācu kino aktrisi Hannu Šigulu. Pēc lekcijas, sadarbībā ar Gētes institūtu Rīga – Rainera Vernera Fasbindera filma Lilī Marlēna.
 
“Katram laikam ir savi skaistuma ideāli – tās īpašās prasības un nosacījumi, kas kinozvaigznes kārtā no simtiem un tūkstošiem ieceļ tieši to un nevienu citu aktrisi. Kinovēsture savā ziņā ir arī skaistuma, sievietes skaistuma ideālu vēsture. Šajā kinolektorijā runāsim par filmām, kuras īpašas ir padarījušas aktrises, kas tajās ir nospēlējušas savā karjerā nozīmīgas lomas. Tās nav filmas viendienītes, bet gan būtiski kinovēstures pieturas punkti, kas neizdzēšami saistīti ar to zvaigžņu – aktrišu – personības „faktoru” un to īpašo ķīmiju, kas izveidojas aktrises un režisora radošajā partnerībā.
Lektorijā gaidāmas sešas izcilas filmas un personības. Protams, francūziete Katrīna Denēva ir Dienas skaistule tāda pat nosaukuma filmā – eleganta augstākās sabiedrības dāma, aiz kuras ārienes verd mutuļojošas grēka dzīles, tāda, kādu to ieraudzīja ģeniālais Luiss Bunjuels un kanonizēja savā filmā. Protams, ka vāciete Hanna Šigula ir Rainera Vernera Fasbindera radītais „vāciskuma” etalons, kuras veidols kļuvis par XX gs. otrās puses Vācijas dramatiskās vēstures zīmi – gan filmā Lili Marlēna, gan citos Fasbindera darbos. Protams, francūziete Žanna Moro ir franču kino XX gs. 50.-60.gadu būtības iemiesotāja – viens no šīs aktrises unikalitātes apliecinājumiem ir režisora Fransuā Trifo filma Žils un Džims. Un tas vēl nav viss…” (Dita Rietuma)
 
Kinolektorija ietvaros lekcijas lasīs kinokritiķi Dita Rietuma, Daira Āboliņa un Normunds Naumanis, kinorežisors Dāvis Sīmanis un kinozinātnieks Viktors Freibergs.
 
Ciklu Tas, ko Tu nedrīksti nezināt organizē biedrība Ekrāns, Rīgas Kino muzejs, kino „Rīga”, Rīgas Nami un Latvijas Kultūras akadēmija sadarbībā ar Gētes institūtu Rīgā, Francijas Kultūras centru, Čehijas vēstniecību Latvijā. Finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.
 

Filmas tiek demonstrētas oriģinālvalodā ar sinhrono tulkojumu vai subtitriem latviešu valodā  

Biļetes cena: 9. februārī – Ls 1, uz pārējiem seansiem Ls 2.50, studentiem ar ISIC karti Ls 2

www.filmas.lv, www.kino.riga.lv, facebook/ Rīgas Kino muzejs
 

                                                   Lilī Marlēna