Kinoteātros Pirmizrāde Spēlfilma
Janvāris - pirmizrādes plakāti

Viestura Kairiša autobiogrāfisko spēlfilmu “Janvāris”, kas stāsta par jauna cilvēka nobriešanu un izaugsmi 1991. gada barikāžu notikumu laikā, pirmajā nedēļas nogalē noskatījušies vairāk nekā 7000 skatītāju uz 53 ekrāniem. Pārdomas rosinoša filma, kam izdodas uzburt pārsteidzošu klātbūtnes sajūtu – tā pēc filmas noskatīšanās atzīst uzrunātie skatītāji.

Filma “Janvāris” pirmizrādi piedzīvoja 11. novembrī, klātesot daudziem kultūras un mediju jomas pārstāvjiem. Skatītāji uzsver spēcīgo klātbūtnes sajūtu, ko izdevies panākt radošajai komandai – režisoram Viesturam Kairišam, operatoram Vojceham Staronam, māksliniecei Ievai Jurjānei, kostīmu māksliniecei Rūtai Lečaitei, grima māksliniecei Ilzei Trumpei, komponistei Justei Janulītei u. c.

“Šī ir viena no retajām filmām, kur nav paaudžu konflikta, man pat negribējās, lai tur būtu, kā man bija. Ir saistoši sajust, kā barikāžu laiku var sajust un iztēloties tie, kas paši nav to piedzīvojuši,” pauž dzejniece Inese Zandere.

“Ļoti labs režisora darbs, operatora darbs. Aktieri malači. Un aizraujošs skaņu celiņš,” filmas galvenos trumpjus ieskicē dramaturgs, režisors Ivo Briedis.

“Tā noteikti nav režisora autobiogrāfija, bet autobiogrāfiska ir laika izjūta, dzīves detaļas, vides faktūras, elpa, ritmiskā pulsācija. Skats uz jaunības mirkļiem, ne rafinēti vērtējošs, bet pārceļot skatītāju laikā, jaunos ļaudis ar to iepazīstinot, vecākiem gada gājumiem ļaujot nostalģiski vēlreiz izdzīvot kādreizējo sajūtu viļņojumu,” raksta kinozinātnieks Agris Redovičs portālā Kino Raksti.

Tuvākie seansi, kuru laikā skatītājiem būs iespēja satikt filmas veidotājus, gaidāmi 14. novembrī 20:00 kinoteātrī Kino Bize Rīgā, 15. novembrī 19:00 Cinamon Balle Liepājā, 16. novembrī 16:00 Jelgavas kultūras namā, 17. novembrī 19:00 Cinamon Alfa Rīgā un 20:30 kinoteātrī Splendid Palace Rīgā, 20. novembrī 15:00 Kino Lora Siguldā un 17:00 Cēsu koncertzālē.

Jau vēstīts, ka filma Janvāris stāsta par jauniem kinematogrāfistiem 1991. gada barikāžu laikā, kad viņi tiek ierauti politiskajos notikumos, cenšoties nokļūt tiem tuvāk un vienlaikus meklējot savu vizuālo valodu. Lomas filmā atveido Kārlis Arnolds Avots, Alise Dzene (Danovska), Sandis Runge, Baiba Broka, Artūrs Skrastiņš, Lauris Dzelzītis, Imants Strads, Kaspars Dumburs, igauņu aktieris Juhans Ulfsaks un lietuviešu aktieris Alekss Kazanavičs. Filma veidota filmu studijā Mistrus Media, producenti ir Inese Boka-Grūbe un Gints Grūbe.

Janvāris ir Latvijas, Lietuvas un Polijas kopprodukcija. Filmas uzņemšanu Latvijā un Lietuvā atbalstīja Nacionālais Kino centrs, Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Lietuvas Kino centrs, Polijas Filmu institūts, Latvijas Televīzija, SIA Latvijas Mobilais Telefons, Latviešu fonds, Eiropas Padomes kopražojumu fonds Eurimages.

Filma jau izraisījusi plašu starptautisku interesi – pasaules pirmizrāde notika Traibekas filmu festivālā ASV, kur filma ieguva balvu kā labākā ārzemju filma, vairākas balvas iegūtas arī Varšavas filmu festivālā un Romas starptautiskajā kinofestivālā. Šoruden turpināsies filmas ceļš daudzos Eiropas un Āzijas festivālos – 18. novembra vakarā filmu demonstrēs Tallinas filmu festivālā Black Nights, bet decembrī notiks pirmizrāde Francijā, filmu festivālā Les Arcs, kā arī īpašā Oskaram izvirzīto filmu seansā kinoteātrī Scandinavian House Ņujorkā.