6. aprīlī plkst. 19:00 kinoteātra Rīga Lielajā zālē filmu studija Mistrus Media aicina uz režisoru Dāvja Sīmaņa un Ginta Grūbes dokumentālās filmas Pasaules skaņa pirmizrādi.

 „Sabiedrībai komponisti nav īpaši vajadzīgi, tāpēc viņu ir tik maz“  (Leonīds Desjatņikovs).

Dokumentālā filma Pasaules skaņa ir stāsts par mūzikas radīšanas procesu unikālā sadarbības projektā Pasaules saules dziesmas – Latvijas koris Kamēr… aicināja no visas pasaules uz kopīgu radošu darbu 17 mūsdienu komponistus, kuri dzīvo vienā mūzikas telpā.

Filma stāsta par attiecībām starp komponistiem kā mūzikas radītājiem, vidi, no kuras komponisti nāk, un kori kā viņu radītās mūzikas interpretu. Nav iespējams mūziku izstāstīt ar vārdiem, bet var tai pietuvoties caur to, kā šo mūziku mēģina skaidrot paši komponisti, kora diriģents Māris Sirmais un kora dziedātāji. Filma ir muzikāls ceļojums, kurā iesaistīti izcili mūsdienu mūzikas autori – Gija Kančeli no Gruzijas, Džons Taveners no Lielbritānijas, Džons Luters Adamss no ASV, Ko Matsušita no Japānas, Leonīds Desjatņikovs no Krievijas, Dobrinka Tabakova no Bulgārijas un citi.

„Pieredzējušais muzikologs Rodžers Skratons uzskatīja, ka mūzika eksistē tikai noteiktā muzikālā spēka laukā. Acīmredzot metode, kā katrs konkrētais komponists ieiet šajā laukā un uzsāk tikpat kā no nekā pierakstīt vērienīgas nošu partitūras, vienmēr ir bijis noslēpums. Vairāki autori ir apgalvojuši, ka klusums ir nepieciešams elements, kas ļauj viņiem komponēt. Šī filma ir vairāk par klusumu nekā par skaņu, par to pauzi, kas komponistam nepieciešama, lai viņš varētu turpināt radīt,” saka režisors Dāvis Sīmanis.

„Filma ir mēģinājums noskaidrot, kādā ziņā vieta, kur cilvēks piedzimst, ainava, kuru viņš vēro, gaismas un tumsas mijiedarbība ietekmē priekšstatus par to, kā pasaule iekārtota. Mēs mēģinām pētīt, kā skaņu pasaule, kas komponistam ir apkārt, ietekmē to, ko viņš dara mūzikā,” tā režisors Gints Grūbe.

„Nekomponēt man nozīmē atrasties ellē” (Džons Taveners)

Filma veidota studijā Mistrus Media. Režisori Dāvis Sīmanis, Gints Grūbe, operators Andrejs Rudzāts, skaņu operators Normunds Kļaviņš, skaņu režisors Anrijs Krenbergs, producente Inese Boka-Grūbe. Vairāk par filmu lasāms www.pasaulesskana.lv.

Filmas pirmizrāde 2010. gada 6. aprīlī plkst. 19.00 kinoteātra Rīga Lielajā zālē.
Biļetes nopērkamas arī uz pirmizrādi, no 6. aprīļa filma iekļauta kinoteātra Rīga repertuārā.

Filmu finansiāli atbalstījuši – Nacionālais Kino centrs, Eiropas fonds Media 2007, VKKF, LTV, Rīgas Dome, VAS Latvenergo.                Pasaules skaņa