Krimināllieta iesācējam

Jau 11. martā pie televīzijas skatītājiem nonāks jaunā daudzsēriju krimināldrāma “Krimināllieta iesācējam”, kuras līdzproducenti  ir LMT un LTV. Studijā „Red Dot Media” veidotās filmas pamatā ir leģendārā latviešu rakstnieka, detektīvu meistara Andra Kolberga kriminālromāns "Meklējiet sievieti”, filmas režisors – Armands Zvirbulis. Spraigus notikumus septiņās sērijās uz ekrāniem izdzīvos gan Latvijā jau iemīļoti aktieri un uzlecošās zvaigznes, gan spilgti aktieri no ārzemēm.

Filmas darbība norisinās 1995. gadā, kad Latvija nupat atguvusi neatkarību, un sižeta centrā ir kādas ietekmīgas sievietes nāve; šo lietu uztic izmeklēt jaunam policijas darbiniekam. Septiņu sēriju mākslas filmas režisors ir Armands Zvirbulis, producente Arta Ģiga, operators Gints Bērziņš. Filmas tapšanā piedalījušies arī citi pieredzējuši filmu veidotāji. Aktieru sastāvu Madara Zviedre (Saldovere), Diāna Krista Stafecka, Ritvars Logins, Ģirts Krūmiņš, Mārcis Maņjakovs, Jurijs Djakonovs un Uldis Dumpis papildina vairākas spožas ārvalstu zvaigznes – Aleksejs Gorbunovs (Ukraina), Hrants Tokhatjans (Armēnija), Valentīns Novopoļskis (Lietuva), Jurijs Curilo (Krievija), Andrejs Iļjins (Krievija).

“Manuprāt, krimināldarbam jābūt labi noblietētam, labi sakultam. Man vienmēr ir ļoti patikušas vecās, septiņdesmito un astoņdesmito gadu franču krimināldrāmas Klods Šabrols un līdzīgi autori. Tas ir piemērs, uz ko tiekties, bet primārais, strādājot pie daudzsēriju filmas Krimināllieta iesācējam, mums bija tā pasaule, ko savā romānā uzbūris Andris Kolbergs. Viņa romāni ir ļoti kinematogrāfiski, un tāds ir arī Meklējiet sievieti, pēc kura motīviem tapusi daudzsēriju krimināldrāma. Romāns ir īsts meistardarbs, tajā ir daudz varoņu, paralēlo pasauļu un sižeta līniju. Liekas, daža rindkopa varētu būt pat veselas sērijas vērta, tāpēc mums kā filmas autoriem daudzkārt nācās izšķirties, ko no tā visa atstāt un ko saglabāt sižetam septiņu sēriju garumā. Tas bija ļoti, ļoti, ļoti grūti, bet no sirds ceru, ka mums tas ir izdevies un skatītāji novērtēs mūsu veikumu,” stāsta filmas režisors Armands Zvirbulis.

Daudzsēriju filmas Krimināllieta iesācējam līdzproducenti ir LMT un Latvijas Televīzija, arī kopproducenti no Lietuvas (InScript) un Krievijas (ChBK films). Projekts tika izvēlēts Nacionālā Kino centra 2020. gadā rīkotajā konkursā par augstvērtīgu seriālu izveidi.  Kā norāda filmas veidotāji, LMT bija pirmie, kas noticēja filmas idejai, bija gatavi iesaistīties un sniegt atbalstu tās tapšanai. Tas bija nozīmīgs solis, lai projekts sāktu ceļu pie citiem atbalstītājiem un skatītājiem. Filmas tapšanu finansiāli atbalstījis arī Lietuvas kino centrs un Latvijas Valsts Kultūrkapitāla fonds.

“Laikā, kad kultūras telpa ir piesātināta ar augstas kvalitātes ārvalstīs radītām filmām un seriāliem, Latvijas iedzīvotāji arvien vairāk novērtē lokālo saturu. To redzam pēc LMT viedtelevīzijas skatījumiem Latvijā radīts saturs, gan filmas, seriāli, koncerti, gan raidījumi pieaugušajiem un bērniem, ir ļoti pieprasīti. LMT vienmēr ir bijis uzticams atbalsts Latvijas kultūrai, un mēs ar prieku iesaistāmies un līdzdarbojamies kvalitatīva satura radīšanā. Mums ir patiess gandarījums, ka varējām piedalīties leģendārā latviešu detektīvromānu meistara Andra Kolberga romāna kino ekranizācijas tapšanā, un ļoti gribas ticēt, ka skatītāji šo kopdarbu uzņems ar prieku,” saka Juris Binde, LMT prezidents.

Daudzsēriju kriminālfilma no 11. marta bez maksas būs skatāma lietotnē LMT Viedtelevīzija un viedtelevizija.lv, rudenī arī LTV1.