Filmas.LV Tiešsaistē Kinoizglītība
Kadrs no filmas Dzīvīte 1989
Kadrs no filmas "Dzīvīte" (1989)

Nacionālā Kino centra portāls filmas.lv aizvadītajā gadā apmeklēts gandrīz 630 000 reižu, apmeklējumam gada laikā pieaugot par 100 000, sarīkoti 10 dažādi speciālie pasākumi – festivāli un filmu kolekcijas –, četri no tiem bijuši pieejami skatītājiem visā pasaulē, pulcinot vairāk nekā 25 000 interesentu.

Nacionālā Kino centra kā Latvijas filmu nozares vadošās institūcijas funkcijās un uzdevumos ietilpst arī Latvijas audiovizuālās kultūras mantojuma pieejamības veicināšana sabiedrībai Latvijā un pasaulē, un šajā ziņā arvien nozīmīgāku vietu ieņem NKC portāls filmas.lv, kura saturs tiek veidots  sadarbībā ar Latvijas Nacionālā arhīva Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvu (LNA VKFFDA) un Latvijas filmu studijām, bet tehniskos procesus nodrošina Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC). Portāla saturs lietojams bez maksas jebkurā laikā tiešsaistē visā Latvijas teritorijā, kur vien pieejams internets.

Papildinot pastāvīgi pieejamo Latvijas kinovēstures krājumu, 2023. gadā portālā filmas.lv no jauna ievietotas 40 digitalizētas vai restaurētas  filmas, šobrīd tiešsaistē Latvijas teritorijā iespējams skatīties 448 filmas (tai skaitā – kinožurnāli, animācijas īsfilmas, dokumentālās filmas un spēlfilmas). Portāls filmas.lv  ir arī Latvijas filmu nozares plašākā datu bāze (pieejama kataloga informācija par gandrīz 2900 Latvijā uzņemtām filmām, sākot ar 1920. gadu), portālā darbojas sadaļa Kino skolās, kas veidota sadarbībā ar Valsts Izglītības satura centru (VISC) un piedāvā skolotājiem mācību procesā izmantojamus metodiskos materiālus, kas saistīti ar šajā sadaļā ievietotiem Latvijas kinodarbiem (šobrīd 56 filmas).

Aizvadītā 2023. gada laikā portālā filmas.lv sarīkoti desmit īpašie pasākumi – filmu kolekcijas un festivāli, kuru laikā skatītājiem pieejamas speciāli veidotas filmu izlases. Visā pasaulē 2023. gadā bija pieejamas
4. maija Latvijas filmu maratona un Nacionālās kinobalvas Lielais Kristaps tiešsaistes programmas (attiecīgi 15 filmas un 13 filmas), festivāli No Jāņiem līdz Dziesmu svētkiem (12 filmas) un Patriotu nedēļa (15 filmas), kopā pulcinot vairāk nekā 25 000 skatītāju visā pasaulē. Portālā filmas.lv ir arī sadaļa Latvijas filmu klasika, kur pastāvīgi visā pasaulē pieejamas 30 restaurētas filmas no Latvijas kinovēstures zelta fonda (18 spēlfilmas, 6 dokumentālās filmas un 6 animācijas filmas).

Latvijas teritorijā 2023. gada laikā demonstrētas sešas īpaši veidotas filmu programmas – režisores Laimas Žurginas un aktrises un režisores Dzidras Ritenbergas jubilejas kolekcijas (attiecīgi 24 filmas un 17 filmas), Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma programma (3 filmas), piemiņas kolekcijas aktrisēm Regīnai Razumai (11 filmas) un Lilitai Ozoliņai (10 filmas), kinooperatoram Kalvim Zalcmanim (9 filmas).

Portālā filmas.lv 2023. gadā reģistrēti 363 958 lietotāji un 628 206 lapu apmeklējumi (par 100 000 vairāk nekā 2022. gadā), dažādas lapas portālā apskatītas kopā gandrīz divus miljonus reižu. Populārākās filmas portālā ir režisora Jāņa Streiča Cilvēka bērns (1991) un Limuzīns Jāņu nakts krāsā (1981), Gunāra Pieša Sprīdītis (1985) un Maija un Paija (1990), Rolanda Kalniņa Četri balti krekli (1967) un citi klasikas darbi.

Portāls filmas.lv arī 2024. gadā turpina rūpēties par Latvijas filmu mantojuma pieejamību tiešsaistē, šobrīd jaunākās kolekcijas veltītas kinomāksliniecei Ievai Romanovai, kura nupat saņēmusi Nacionālo kinobalvu Lielais Kristaps par mūža ieguldījumu kinomākslā (14 filmas) un leļļu animācijas producentam un māksliniekam Mārim Putniņam (15 filmas).