Režisores Ināras Kolmanes un vēsturnieka Ulda Neiburga dokumentālā filma Pretrunīgā vēsture novembrī tiek rādīta Valsts svētku programmas ietvaros.

Trīs vīri. Latvietis, krievs un ebrejs. Trīs aizkustinoši stāsti. Viņu dažādās atmiņas par Otro Pasaules karu, pārdomas par Latvijas vēsturi un šodienas pārliecība ir savdabīgs Latvijas sabiedrības ‘’šķērsgriezums’’ mūsdienās. Veco vīru stāstus papildina dažādu tautību jaunieši, paužot savu skatījumu par Latvijas sabiedrību.

No 5. novembra valsts svētku programmas ietvaros filmu studija DEVIŅI sadarbībā ar kinoteātri RĪGA piedāvā dokumentālo filmu Pretrunīgā vēsture (2010).
Filmu demonstrē Mazajā zālē –  5.11.- 8.11. seansi 17:30 un 19:00; 9. novembrī seansi 17:30 un 20:30, 10. novembrī seansi 17:30 un 21:00, 11. novembrī seanss 17:30
 
Dokumentālā filma Pretrunīgā vēsture ir stāsts par mums – Latvijas sabiedrību, dažādu tautību cilvēkiem ar atšķirīgu vēsturisko pieredzi, kuri dzīvo vienā valstī, taču viņu atmiņas, zināšanas un spriedumi par valsts vēsturi ir atšķirīgi un nereti pat pretrunīgi. Filmā tiek apskatīti vēstures notikumi, kuri risinājušies padomju un nacistu okupāciju laika posmā no 1940. līdz 1945. gadam. Latvietis Kurts Grīnups, ebrejs Edvards Anders un krievs Vitālijs Ļeonovs dalās ar skatītāju savās atmiņās par pieredzēto Rīgas Centrālcietumā, Šķēdes kāpās pie Liepājas, Salaspils koncentrācijas nometnē un cietumā SMERŠ Amatu ielā. Kāpēc datums, kuru viens no viņiem atzīmē ar patiesu cieņu, ir tajā pašā laikā dziļu sāpju un netaisnības simbols otram? Filma aicina dažādu Latvijas tautību pārstāvjus uz savstarpēju sapratni, kas šobrīd ir īpaši aktuāls jautājums arī Latvijas politikā.
 
Filmas veidotāji ir režisore Ināra Kolmane un vēsturnieks Uldis Neiburgs, producents Jānis Juhņēvičs. Oriģinālmūziku sarakstījis komponists Ivars Makstnieks. Operatori Andrejs Verhoustinskis, Aivars Kalniņš, Renārs Vimba.
 
Šī ir dokumentālās filmas Pretrunīgā vēsture starptautiskā versija, kuras pirmizrāde notika
27. septembrī. Filmas Latvijas versija tika pirmizrādīta 2010. gada 6. un 7. maijā Okupācijas muzejā, Kurzemes pirmizrāde notika Ēdoles pilī 9. maijā.
 
Filmas veidošanu atbalstījis Nacionālais kino centrs, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Aizsardzības ministrija, Rīgas Dome, Latviešu fonds un Latvijas Okupācijas muzejs, kā arī privātie ziedotāji. Filmas mecenāti, bez kuru līdzdalības filma nebūtu pabeigta, ir Andris Grasmanis un Kaspars Viškints. Filmas informatīvie atbalstītāji – LTV1, LNT, DIENA, Jāņa Rozes grāmatnīca.
 
Novembrī paredzēts filmu demonstrēt arī citviet Latvijā. Sadarbībā ar Liepājas pilsētas domi
10. novembrī filma tiks prezentēta liepājniekiem, savukārt no 19. novembra tā tiks iekļauta arī Liepājas kinoteātra BALLE repertuārā.
 

                 Pretrunīgā vēsture