Latvijas Simtgades filmu programma noslēgsies ar krimināldrāmu “1906”

Mēnesi pirms filmas pirmizrādes, īpašā gaisotnē Kaņepes Kultūras Centrā skatītāji tika iepazīstināti ar Simtgades programmas noslēdzošās spēlfilmas “1906” oficiālo reklāmas rullīti; ievadvārdus teica režisors Gatis Šmits. Visi interesenti var gūt pirmo iespaidu par gaidāmo krimināldrāmu, noskatoties filmas treileri internetā. Filmas pirmizrāde notiks 13. martā, bet kinoteātros Latvijā filma būs skatāma no 15. marta.

Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma saka: “Priecājos, ka veiksmīgo un žanriski daudzveidīgo programmu Latvijas filmas Latvijas simtgadei noslēdz Gata Šmita darbs 1906, jo šī filma piedāvā neierastu rakursu uz 1905.-1906. gada notikumiem. Tas ir stāsts ne tikai par konkrētu Latvijas vēstures posmu, bet arī par tālaika radošo bohēmu un jauniem cilvēkiem – dēkaiņiem, avantūristiem un riska cienītājiem; arī viņi ir piedalījušies vēstures veidošanā, lai gan nebūt ne ideālu, bet gan sava rakstura dēļ. Atzīstami, ka Latvijas kino strādā režisors Gatis Šmits, kurš piedāvā asa sižeta darbu un vēlas strādāt Latvijas kino joprojām tik retajā vēsturiskās piedzīvojumu drāmas žanrā”.

Gatis Šmits skatītājiem jau pazīstams kā filmas Seržanta Lapiņa atgriešanās (2010) režisors, iestudējis arī izrādes Jaunajā Rīgas teātrī. Scenārijs krimināldrāmai 1906 tapis kopā ar scenārija līdzautori Martu Elīnu Martinsoni, balstoties uz Ingas Rozentāles lugu 1906. Trakāk vēl kā piektā gadā.

“Tā sauktais “Piektais gads” bija viens no retajiem brīžiem vēsturē, kad latvieši aktīvi iesaistījās bruņotā pagrīdes cīņā. Segvārdi, konspiratīvie dzīvokļi, pārdrošas bruņotas operācijas, revolūcijas romantika un turpat blakus – pārgalvība, nejaušība, nodevība un nāve. Tas ir brīnišķīgs pamats žanra kino un tāpēc studijā Tanka ir tapusi krimināldrāma – ar spriedzi, asa sižeta ainām un negaidītiem pavērsieniem. Vienlaikus filmā skan arī romantiska, liktenīga stīga,” stāsta režisors Gatis Šmits.

1906 ir ansambļa filma, un tajā piedalās vesela virkne lielisku Latvijas aktieru. Galvenā personāža – ierindas kaujinieka lomā iejūtas Liepājnieks Mārtiņš Kalita, līdztekus viņiem spilgti ir Inese Pudža, Kaspars Zvīgulis, Toms Auniņš, Kaspars Dumburs un  Gatis Gāga, citās nozīmīgās lomās redzami Lauris Dzelzītis, Inese Kučinska, Mihails Samodahovs un vēl citi. Blakus profesionāliem aktieriem filmā piedalījušies vairāk nekā 800 masu skatu dalībnieku.

Filmas operators ir Jurģis Kmins; mākslinieki Rūdolfs Baltiņš un Mārtiņš Straupe radījuši filmai suģestējošu vēsturisko telpu. Tikpat liela nozīme autentiskuma sajūtai filmā ir modes mākslinieces Keitas veidotajiem kostīmiem. Filmā 1906 dzirdama būs komponista un sitaminstrumentālista Riharda Zaļupes speciāli filmai sacerētā un ierakstītā mūzika.

Spēlfilmu 1906 finansiāli atbalsta Nacionālais kino centrs. Filma top studijā Tanka, palīdzību un atbalstu sniedz BBpost production, Spline, Kristīne Kalniņa, 3D lab, Krāsu Serviss, Liepājas pašvaldība, SDG Lightning, BB rental, Clear Channel Latvia, ziņu portāls Delfi, Baddog, Kaņepes Kultūras centrs, Liepājas universitāte, Liepājas teātris, BorjomiBurka, RentPoint, Rīgas Satiksme, Visi Savējie, veikals Poga, Galerija Romas Dārzs, Douglas, Transport for Events, Sound Department, Valmiermuižas alus, Gandrs, Liepājas Olimpiskais centrs, Cēsu alus, viesu nams Pērlīte, Rīgas kinostudija, Kristāla Kurpīte, Drēbju Skapis, RDA un citi. Filmas izplatītājs Latvijā ir uzņēmums ACME Film.

Krimināldrāmas 1906 reklāmas rullītis – ŠEIT.

Informāciju sagatavoja KN3

Saziņai par filmu: Inese Saulāja: 29442608, kn3@kn3.lv