Filma top Spēlfilma
Kadrs no Lotus

“BBstudios” filmēšanas paviljonos Vagonu ielā šajās dienās vērojama liela rosība – režisore Signe Birkova ķērusies pie savas pirmās pilnmetrāžas spēlfilmas “Lotus” uzņemšanas. Filma, kas top ar Nacionālā Kino centra atbalstu, ir aizraujošs stāsts par jaunu, radošu būtni, kura 1919. gada Latvijā alkst izaicinājumu un iekšējas brīvības. Uz ekrāna redzēsim skatītāju iemīļotus aktierus – Baibu Broku, Vili Daudziņu un Rēziju Kalniņu –, bet galveno lomu atveido Eiropas kino zvaigzne Severija Janušauskaite.

Lotus ir komiski fantasmagorisks stāsts par vācbaltu grāfieni Alisi fon Trotu – sievieti autsaideri, kura ir sveša starp savējiem un savējā starp svešiem, taču, pārvarot fiziskus, mentālus un aizspriedumu radītus šķēršļus, kļūst par latviešu mēmā kino avangarda filmu veidotāju. Stilizētajā kostīmfilmā savīsies dažādu kinožanru elementi un citāti no pasaules kino šedevriem – vērīgi skatītāji varēs manīt atsauces uz Alfrēdu Hičkoku, Orsonu Velsu, Andreju Tarkovski un citiem. Vienlaicīgi tā ir arī režisores atzīšanās mīlestībā mēmajam kino – stāstā parādīsies vairākas it kā galvenās varones filmētas epizodes, un, lai piešķirtu lielāku autentiskumu šiem stilizētajiem mēmā kino fragmentiem, tie uzņemti ar īstu 1921. gada kinokameru. Līdz šim Latvijas kinematogrāfijā to vēl neviens nav darījis – producents Roberts Vinovskis reto kameru iegādājās speciāli Lotus filmēšanai. Arī pati filma tiek uzņemta nevis ar digitālajām kinokamerām, bet analogā formātā, uz 16mm Kodak kinolentes.

“Filmas stāstā laimīgas sakritības rezultātā vācbaltu grāfiene Alise fon Trota kļūst par latviešu mēmā kino avangardisko sinemato-grāfieni. Un laimīgas sakritības rezultātā šajā lomā būs redzama Eiropā pazīstamā lietuviešu aktrise Severija Janušauskaite – aktrise kā dabas stihija, kurā temperaments savienojas ar kino tik nepieciešamo noslēpumainību. Severija ir aktrise ar pārlaicīgu kino harismu un pāri plūstošu emocionālu jaudu,” par galvenās varones atveidotāju stāsta filmas režisore Signe Birkova.
Severija Janušauskaite ir lietuviešu teātra un kino aktrise, kas starptautisku atpazīstamību un atzinību guvusi pēc dalības seriālā Bābele Berlīne / Babylon Berlin (2017). Latvijas kinoskatītāji jau iepazinuši aktrisi Jevgēņija Paškēviča darbā Ko zina Klusā Gerda (2020) un Toma Vengra filmā Dzimtene (2019).

Filmā piedalīsies spožs Latvijas talantīgāko aktieru ansamblis – Baiba Broka, Vilis Daudziņš, Mārtiņš Kalita, Rēzija Kalniņa, Andis Strods, Iveta Pole, Āris Matesovičs, Jana Čivžele, Lauma Balode un citi.

Režisore Signe Birkova iepriekš veidojusi spēles īsfilmas, eksperimentālu animācijas filmu, dokumentālas filmas un analogā kino performances. Gluži nesen – oktobrī, Rīgas Starptautiskajā kinofestivālā – Signe Birkova nosvinēja savas pirmās dokumentālās pilnmetrāžas filmas Uguns aplis pirmizrādi; viņas spēles īsfilma Es atgriezīšos kā kvēlojoša roze (2014) saņēmusi Latvijas FIPRESCI balvu 2014. gada Nacionālajā kinofestivālā Lielais Kristaps, bet Kultūras akadēmijas maģistra darbs Viņu sauca Haoss Bērziņš, mazbudžeta zinātniskās fantastikas stilistikā veidotā īsfilma, piedalījās Karlovi Varu kinofestivāla sadaļā European Film Promotion 2019. gadā un izrādīta sinefilu skatēs daudzās valstīs. Signe ir arī biedrības Baltic Analog Lab līdzdibinātāja un biedre.

Filma Lotus uz kinoekrāniem gaidāma 2023. gadā, autori to sauc par “sarkanbaltsarkano komēdiju” un sola, ka šī būs spraiga, piedzīvojumiem bagāta un humora pārpilna filma, kas raisīs daudz emociju un spēcīgu līdzpārdzīvojumu.

Signe Birkova ir filmas scenārija autore un režisore, operators – Mārtiņš Jurevics, mākslinieks – Mārtiņš Straupe, kostīmu māksliniece – Jurate Silakaktiņa.
Filma Lotus top Studijā Lokomotīve ar Nacionālā Kino centra finansiālu atbalstu, producenti ir Roberts Vinovskis un Dominiks Jarmakovičs, no Lietuvas puses filmu kopproducē Studio Uljana Kim.

 

Papildu informācija:
Liene Ančupāne

liene@locomotive.lv
Tel. 26443883