Atbalsts Ukrainai Spēlfilma Tiešsaistē
Ukrainas filma
"Augstāk par zemi", foto: Oleksandrs Roščins

Rīgas Starptautiskais kino festivāls (RIGA IFF) no 14. aprīļa līdz mēneša beigām skatītājiem visā Latvijā piedāvā tiešsaistē skatīties divus Ukrainas autoru veidotus kinodarbus, šādā veidā sniedzot atbalstu bērniem, kas cietuši no Krievijas militārās agresijas Ukrainā. Visi RIGA IFF ienākumi no filmu izrādīšanas tiks ziedoti ukraiņu labdarības projektam “Голоси дітей / Bērnu balsis”.

Skatītājiem tiek piedāvāti divi spilgti laikmetīgā Ukrainas kino notikumi – Berlīnes kinofestivālā ar Generation 14plus balvu novērtētā Katerinas Gornostajas jauniešu drāma Augstāk par zemi / Стоп-Земля (2021) un  Venēcijas kinofestivāla sekcijā Horizons godalgotā Valentīna Vasjanoviča postapokaliptiskā distopija Atlantīda / Атлантида (2019). Abas filmas būs pieejamas straumēšanai jebkurā skatītājam ērtā laikā festivāla tiešsaistes platformā online.rigaiff.lv.

Filma Augstāk par zemi sniedz ieskatu pēc-Maidana Ukrainas jauniešu ikdienā, piedāvājot augstu reālisma pakāpi, ko sniedz labi trenēti neprofesionālie aktieri un skrupulozs režijas darbs. Stāsts par kijivieti Mašu, kas izlēmusi starp slepenām ballītēm un starpbrīžu splīnu spert pirmo soli savas simpātijas virzienā, ir elektrizēts pusaudzības attainojums, kas rotaļīgi balansē uz daudzu nopietnu tēmu robežas.

Filma Atlantīda, Ukrainas pieteikums 2021. gada Amerikas Kinoakadēmijas (Oskara) balvai, seko Sergejam – kara veterānam ar posttraumatiskā stresa sindromu; viņš mēģina atrast savu vietu 2025. gada Austrumukrainā, kas pēc kara ar Krieviju pārvērtusies par dubļu un izmisuma lauku. Cerības stars veterāna dzīvē ir Katja – aktīviste, kas nodarbojas ar karā kritušo atpazīšanu. Filma ar sāpīgu precizitāti iztēlojas fizisku un emocionālu realitāti, kas seko karadarbībai, un tā, kā redzam, nav tikai fantāzijas auglis.

Labdarības organizācija Голоси дітей izvēlēta sadarbībā ar filmu autoriem; šī organizācija kopš 2015. gada sniedz psiholoģisko un psihosociālo atbalstu Ukrainas bērniem, karadarbības laikā tā palīdz ukraiņu ģimenēm evakuēties un sniedz pirmo psiholoģisko palīdzību karadarbības skartajiem. RIGA IFF ziedos šiem mērķiem visus labdarības filmu akcijā gūtos ienākumus. Akcija norisināsies no 14. līdz 30. aprīlim.