LKA Rīgas Kino muzeja un kinoteātra “Splendid Palace” rīkotais kinolektorijs “Tas, ko tu nedrīksti nezināt” savu 13. sezonu atklās jau 10. janvārī un pievērsīsies neprāta tēmai. Taču pirms tam muzejs aicina uz publisku diskusiju par šo tēmu, lai ieskicētu, kādas ir attiecības starp kino un neprātu, īpašu uzmanību pievēršot tieši neprāta reprezentācijai uz ekrāna. 

Kino ir ne tikai suģestējoša, bet arī neprātīga māksla jau kopš tās dzimšanas brīža. Par neprātīgu var saukt tik dažādu kino – no nopietniem un jau par klasiku atzītiem darbiem līdz formā un saturā vieglākiem eksperimentiem. Par neprātu runā filmas, kas attēlo prāta zaudēšanu, filmas, kas savā struktūrā ir neprātīgi eksperimenti ar formu un skatītāju iecietību, un filmas, kas kalpo par neprātīga laikmeta iemūžinātājām, dokumentējot pārmaiņas un gaisā virmojošo elektrizējošo uzdrošināšanos.

Neprāta valdzinājums ir labi saprotams – tas ļauj kino veidotājiem ne tikai runāt par nopietnām un sarežģītām tēmām, veicinot vajadzīgu diskusiju par sabiedrības attieksmi pret garīgām novirzēm, bet arī uzdrīkstēties kino veidot citādi, varbūt pat brīvāk, ļaujot pašiem kļūt kontrolēti neprātīgiem kameras otrā pusē.

Lai saprastu, kādas neprāta attēlojumam uz ekrāna ir sekas un ietekme, diskusijā piedalīsies dažādo nozaru pārstāvji: Rīgas Kino muzeja vadītāja Zane Balčus, kinozinātnieks Viktors Freibergs, kinorežisors Raitis Ābele, LU psiholoģijas nodaļas vadītājs profesors Ivars Austers un žurnāla “Kino Raksti” galvenā redaktore Kristīne Matīsa. Diskusiju vadīs Kino muzeja kuratore Agnese Logina.

Diskusija notiks trešdien, 3. janvārī, Kaņepes Kultūras centrā (Skolas 15). Sākums plkst. 18:30, ieeja brīva.

Kinolektoriju finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, un tas tiek veidots ar Gētes institūta un Francijas institūta Latvijā atbalstu. Plašāka informācija: www.kinomuzejs.lv, www.splendidpalace.lv