Rolands Kalniņš un “Salna pavasarī” (1955)

Ceturtdien, 28. aprīlī plkst. 19.00 notiks pirmais kino vakars Grāmatu un kultūrpreču mājas “NicePlace Mansards” literāro kinovakaru sērijā, kas 10 seansos turpināsies līdz jūnija vidum. Pirmajā kinovakarā “Blaumanis, Leimanis un Matīsiņš” demonstrēs filmu „Salna pavasarī” (1955). Seansu ievadīs kino pētnieces Aijas Rozenšteines saruna ar klasiķi Rolandu Kalniņu, kurš šajā filmā strādāja kā otrais režisors.

Zigrīda Stungure un Gundars Leimanis filmā "Salna pavasarī"

Filmas „Salna pavasarī” (1955) režisori ir Pāvels Armands un Leonīds Leimanis, tā uzņemta pēc Rūdolfa Blaumaņa stāstu “Salna pavasarī”, “Laimes klēpī” un “Raudupiete” motīviem. Filmas centrā ir lauku meitenes Madaras (Zigrīda Stungure) liktenis – viņa mīl kalpu Andru (Oļģerts Krastiņš), bet mantas dēļ apprecas ar bagāto, bet veco Miglu māju saimnieku (Žanis Kopštāls). Pārticība ir, bet laimes nav – pat tad, kad vecais Migla nomirst un Madara iedomājas, ka viņas laimei ceļā stāv mazais dēlēns Matīsiņš (Gundars Leimanis). Filma “Salna pavasarī” tiek uzskatīta par pirmo īsti nacionālo spēlfilmu pēckara padomju Latvijā pēc vairākām filmām, kas uzņemtas ar krievu kinematogrāfistu “palīdzību”.

Režisors Rolands Kalniņš 9. maijā svinēs 94. dzimšanas dienu. Viņa režisēto filmu vidū ir leģendārās Akmens un šķembas (1966), Elpojiet dziļi (1967) un Piejūras klimats (1974), kas savulaik tika atzītas par nevēlamām un aizliegtas, kā arī Ceplis (1972), Akmeņainais ceļš (1983), Ja mēs to visu pārcietīsim (1987), Rūgtais vīns (2007) un citas. 1980. gadā viņš saņem Lielo Kristapu par dokumentālo filmu Saruna ar karalieni (par Viju Artmani) un 2005. gadā – Lielo Kristapu par mūža ieguldījumu Latvijas kinomākslā. Rolands Kalniņš ir Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks.

Grāmatu mājas NicePlace Mansards filmu programma sastādīta, pievēršot uzmanību rakstnieku, grāmatnieku un grāmatu pirmpublicējumu jubilejām, kā arī pēdējā laikā nepelnīti nepamanītām vai aizmirstām latviešu filmām, to skaitā bērniem domātajiem darbiem. Maija seansos tiks izrādītas filmas „Kapteinis Nulle”, „Mājup ar uzvaru”, „Līdz rudenim vēl tālu”, „Vārnu ielas republika”, bet jūnijā – „Uzbrukums slepenpolicijai”, „Jūras vārti” un „Vīrietis labākajos gados”.

Kino vakarus atbalsta Rīgas domes Kultūras pārvalde, tie norisināsies grāmatu un kultūras preču mājā “NicePlace Mansards” Kr. Barona ielā 21a, Rīgā. Ieeja seansos bez maksas.

Papildu informācija:
Eva Dvarišķe
25 156 875
mansards@niceplace.lv