Sācies balvas “Kilograms kultūras 2019” ziemas balsojums

Šonedēļ izsludināts Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio balvas “Kilograms kultūras” Ziemas balsojums, kas noslēgsies 17. janvāra pusnaktī. Kinomākslu šajā balsojumā pārstāv piecas filmas kategorijā “Kino” un arī spilgtas parādības kategorijās “Gada notikums” un “Gada pārsteigums”.

Kilograms kultūras ir Latvijas sabiedrisko mediju apbalvojums kultūras jomā, tas tiek piešķirts par izcilākajiem notikumiem Latvijas kultūras dzīvē aizvadītā gada laikā, aptverot dažādus kultūras un mākslas žanrus. Balvas piešķiršanas rezultāti atspoguļo gan LTV, LR un LSM.lv kultūras jomas ekspertu viedokli, gan skatītāju, klausītāju un lasītāju viedokli. Balsojums tiek organizēts četras reizes gadā, visu sezonu uzvarētāji satiekas konkurencē par gada balvu.

Ziemas balsojumam nodoti sabiedrisko mediju žūrijas redzējumā labākie un vērtīgākie darbi, kas tapuši vai iznākuši laika posmā no 2019. gada septembra līdz decembrim. Kategorijā Kino balsojumam izvirzītas divas spēlfilmas – Jāņa Ābeles Jelgava ’94 (Jura Podnieka studija) un Jura Kursieša Oļegs (Tasse Film) –, trīs dokumentālās filmas – Lailas Pakalniņas Karote (Kompānija Hargla), Ginta Grūbes un Jāka Kilmi Spiegs, kurš mans tēvs (Mistrus Media) un Ivara Zviedra Valkātājs (studija Dokumentālists). Pa vienai filmai iekļuvušas arī citu kategoriju ziemas finālistos – kā viens no pieciem Gada notikumiem nominēta režisora Dzintara Dreiberga filma Dvēseļu putenis (studija Kultfilma), bet starp Gada pārsteigumiem – režisora Ginta Zilbaloža pirmā pilnmetrāžas animācijas filma Projām (studija Bilibaba). Šajās kategorijās atrodamas vēl dažas ar kino saistītas parādības – Rīgas starptautiskais kinofestivāls (Riga IFF) kā notikums un kinozinātnieka Viktora Freiberga grāmata Kinomāna slimības vēsture (apgāds Aminori) kā pārsteigums, bet kategorijā Mantojums nominēta Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāde Mērijas ceļojums. Grosvaldu ģimenes stāsts, kuras ideja sakņojas režisores Kristīnes Želves Simtgades filmā Mērijas ceļojums (2018).

Par ziemas balsojuma dalībniekiem iespējams balsot līdz 17. janvāra pulksten 23:59, to var darīt vienu reizi dienā, autorizējoties ar savu sociālo mediju profilu.

Finālam tiek izvirzīts viens darbs katrā kategorijā – tas, kurš saņēmis lielāko sabiedrības atbalstu. Darbi, kas no ziemas balsojuma iekļuvuši fināla balsojumā, tiks paziņoti reizē ar fināla balsojuma atklāšanu 21. janvārī, finālā katrā kategorijā būs iespējams balsot par trim darbiem – ziemas uzvarētājiem pievienosies pavasara un rudens balsojumu uzvarētāji. Kategorijā Kino maijā par finālistu kļuva LTV Simtgades seriāls Sarkanais mežs, oktobrī – LTV dokumentālā filma Vija Artmane. Aktrise un laiks (režisore Agita Cāne-Ķīle, scenārija autore Daira Āboliņa).

Apbalvojuma “Kilograms kultūras 2019” pasniegšanas ceremonija notiks 15. februārī.

Balsojumam mākslas darbus izvirza Latvijas Radio (LR), Latvijas Televīzijas (LTV) un LSM.lv žūrija, kurā darbojas LTV, LR un LSM kultūras jomas profesionāļi – LTV Kultūras raidījumu redakcijas vadītāja Ieva Rozentāle, žurnālistes Lilita Eglīte, Anete Lesīte, Daira Āboliņa un Henrieta Verhoustinska, kā arī LR 3 Klasika direktore Gunda Vaivode un žurnālisti Orests Silabriedis, Liene Jakovļeva, Justīne Savitska, Ilze Jansone un Toms Treibergs.

“Kilograms kultūras” apliecina sabiedrisko mediju aktīvu līdzdarbību Latvijas kultūras dzīves procesos, balvu piešķir Latvijas Televīzija, Latvijas Radio un Latvijas sabiedrisko mediju portāls LSM.lv. Tradīcija aizsākta 2012. gadā, kad balvas tika pasniegtas par spilgtākajiem 2011. gada kultūras notikumiem.