Sācies balvas “Kilograms kultūras” pavasara balsojums

Pirmdien, 20. maijā, sācies Latvijas sabiedrisko mediju gada balvas kultūrā “Kilograms kultūras 2019” pavasara balsojums, un par kultūras jomas profesionāļu žūrijas izvirzītajiem nominantiem līdz 31. maijam iespējams nobalsot vietnē kgkulturas.lsm.lv. Kategorijā “Kino” konkurē pieci ļoti atšķirīgi kinodarbi – divas spēlfilmas, pilnmetrāžas animācijas filma, dokumentālā filma un TV seriāls.

 

Sabiedrisko mediju balvas Kilograms kultūras rīkotāji ziņo, ka šogad mazliet mainīta balsošanas sistēma Tāpat kā pērn, balvas tiks pasniegtas deviņās kategorijās, tomēr finālisti tiks noteikti nevis divos, bet trijos balsojumos – pavasara, rudens un ziemas. No katra balsojuma tikai viens darbs, kas savā kategorijā būs saņēmis lielāko atbalstu, tiks virzīts uz fināla balsojumu. Šobrīd septiņās no kategorijām – mūzika, kino, teātris, vizuālā māksla, literatūra, mantojums un pārsteigums – kultūras jomas profesionāļu žūrija izvirzījusi pirmos darbus pavasara balsojumam, bet ikviens interesents aicināts pieteikt savu iecienītāko kultūras baudīšanas vietu nesen dibinātajā kategorijā Mana kultūrvieta. Ieteikumi šai kategorijai tiks apkopoti visa gada garumā, tomēr balsot par tām būs iespējams tikai fināla balsojumā, kas norisināsies nākamā gada sākumā. Līdz ar to finālā katrā kategorijā būs iespējams balsot par trim darbiem.

Apbalvojuma žūrijas priekšsēdētāja, LTV Kultūras redakcijas vadītāja Ieva Rozentāle norāda, ka, apmeklējot kultūras pasākumus šogad, ir radies iespaids, ka to piedāvājums ir mazāks, salīdzinot ar aizvadīto simtgades gadu. „Bet notikumu kvalitāte tiešām ir augsta,” atzīst Ieva, „gan teātrī, gan mūzikas un mākslas dzīvē, konkurence bijusi gana liela, lai izvēle būtu sarežģīta.”. Atgādinām, ka pirmo reizi balva šajā kategorijā tika pasniegta Kilograms kultūras 2018 apbalvošanas ceremonijā, pirmo balvu ieguva un daudzus pārsteidza Gulbenes novada autobusu pietura Šķieneri.

Žūrijas pārstāve, muzikoloģe un mūzikas žurnāliste Liene Jakovļeva norāda, ka šī balsojuma nominantu noteikšana žūrijai nebija vienkāršs uzdevums: „Pavasara cēliena vēsmas kultūrā esam apkopojuši rūpīgi izdiskutētā, ne viegli nākušā un radošos žūrijas strīdos dzimušā sarakstā, kas ir tikai daļa no notikumu klāsta, kurā ir bijis daudz interesanta, saistoša un uzrunājoša.” Liene cer, ka „būt pamanītam un akcentētam ir svarīgi ne vien notikumu radītājiem, bet arī to baudītājiem, kuru atsaucībai balsošanas ceļā nu būs izšķirošā loma”.

Neskatoties uz vispārīgi augsto kvalitāti, žūrijas ieskatos neviens pasākums šoreiz nav kvalificējies izvirzīšanai kategorijā Gada notikums. „Priekšā vēl gada lielākā daļa, tādēļ gaidīsim vasaras festivālus un krāšņo kultūras rudens sezonu,” ar cerību nākotnē raugās Ieva Rozentāle.

Par pavasara nominantiem nobalsot iespējams ŠEIT līdz 31. maijam plkst. 23:59. Balsot par saviem favorītiem iespējams vienu reizi dienā, autorizējoties ar savu sociālo mediju profilu; balsojums tiek pieņemts tikai tad, ja nobalsots par darbiem visās kategorijās. Finālam izvirzītie darbi tiks paziņoti 3. jūnijā.

Pavasara balsojumam izvirzītie darbi Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas žūrijas redzējumā atzīti par oriģinālākajiem un kvalitatīvākajiem Latvijas kultūras notikumiem, kas tapuši vai publicēti no 2019. gada janvārim līdz aprīlim un ir cienīgi cīnīties par iespēju iegūt balvu Kilograms kultūras. Žūrijā, kā ierasts, darbojas LTV, LR un LSM kultūras jomas profesionāļi – LTV Kultūras raidījumu redakcijas vadītāja Ieva Rozentāle, žurnālistes Lilita Eglīte, Anete Lesīte, Daira Āboliņa un Henrieta Verhoustinska, kā arī LR 3 Radio Klasika direktore Gunda Vaivode un žurnālisti Orests Silabriedis, Liene Jakovļeva, Justīne Savitska, Ilze Jansone un Toms Treibergs.

Par balvu Kilograms kultūras
Kilograms kultūras ir sabiedrisko mediju apbalvojums kultūras jomā, kas apliecina sabiedrisko mediju aktīvu līdzdarbību Latvijas kultūras dzīves procesos. Balvu piešķir Latvijas Televīzija, Latvijas Radio un Latvijas sabiedrisko mediju portāls LSM.lv. Tradīcija aizsākta 2012. gadā, kad balvas tika pasniegtas par spilgtākajiem 2011. gada kultūras notikumiem.

Kategorijā KINO 2019. gada pavasarī izvirzīti darbi:

  • Animācijas filma Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi (režisors Edmunds Jansons, producente Sabīne Andersone, studija Atom Art sadarbībā ar Polijas studiju Letko. Filma no Nacionālā Kino centra programmas Latvijas filmas Latvijas simtgadei)
  • Dokumentālā filma Zorjana Horobraja (režisore Elita Kļaviņa, Latvijas Kultūras akadēmija)
  • Spēlfilma Blakus (režisore Alise Zariņa, producentes – Alise Rogule un Helēna Zakare)
  • Latvijas simtgades seriāls Sarkanais mežs (režisori – Armands Zvirbulis un Normunds Pucis, studija Red Dot Media un Latvijas Televīzija)
  • Spēlfilma 1906 (režisors Gatis Šmits, studija Tanka. Filma no Nacionālā Kino centra programmas Latvijas filmas Latvijas simtgadei)

Pārējās kategorijas un iespēja nobalsot par visām – ŠEIT.