Sadalītas festivāla “RojaL” balvas

29. jūlijā pasniegtas balvas septītā kino, mākslas un mūzikas festivāla „RojaL” starptautiskā konkursa uzvarētājiem – Latvijas un Polijas režisoriem.

No kreisās: festivāla Animateka (Slovēnija) direktors Igors Prasels, Rīgas Starptautiskā kino festivāla radošā direktore Sonora Broka un kinooperators Gints Bērziņš (Latvijas Kinooperatoru ģilde). Foto: Beate Olekte

Festivāla Grand Prix – galveno balvu jeb Zelta Rojālu saņem Justīnas Mitnikas filma Apokalipse (Polija). Žūrija izceļ tās „daudzslāņaino, sirreālo vizualitāti un naratīvu. Patiess stāsts ir pārtapis klaustrofobiskā drāmā, pat bezizejas situācijā.”

Žūrijas īpašās atzinības jeb Sudraba Rojāli šogad piešķirti divām filmām – dokudrāmai Tu Es Tout (režisore Elizabete Mežule Gricmane, Latvija) „par radošuma eksploziju, kas tapusi/ radīta ierobežotā telpā un ikdienišķās situācijās” un animācijas filmai Šrēdingera suns (režisore Natālija Kravčuka, Polija); žūrijas pamatojums: „Minimālistiska, asprātīga un izsmalcināta – šī filma vēsta daudz vairāk, nekā tās askētiskās zīmējumu līnijas.”

Savukārt Skatītāju balvu saņēma Gata Ungura spēles īsfilma Ludis.

Festivāla RojaL konkursā bija iekļautas filmas no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Dānijas un Polijas, tās vērtēja žūrija – Rīgas Starptautiskā kino festivāla (Riga IFF) radošā direktore Sonora Broka, animācijas festivāla Animateka (Slovēnija) direktors Igors Prasels un kinooperators Gints Bērziņš (Latvijas Kinooperatoru ģilde).

Festivāls turpinājās arī svētdienas vakarā – pulksten 22:00 pludmalē muzicēja viens no Latvijas talantīgākajiem vijolniekiem Sandis Šteinbergs duetā ar akordeonistu Artūru Noviku, pēc tam turpat pludmalē uz lielā ekrāna demonstrēja divas filmas – 2017. gada jubilāra Rolanda Kalniņa savulaik aizliegto lenti Piejūras klimats (1974), ko pieteica pats režisors un viena no galvenās lomas atveidotājām Regīna Razuma, kā arīdzan šogad sešus Oskarus ieguvušo Demjana Šazelles mūziklu La La Land: Kalifornijas sapņi, kurā galvenās lomas atveido Emma Stouna un Raiens Goslings.

Septītā kino, mākslas un mūzikas festivāla RojaL norisi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Kurzemes plānošanas reģions, Rojas novada dome, Francijas Institūts Latvijā, Eiropas Kinoakadēmija, kā arī Tritone Studio, Krasivo Limited, Latvijas filmu maratons un Mākslas departaments. Informatīvais atbalsts – Diena, Rīgas Laiks, IR, Talsu vēstis un Banga.

www.rojal.lv