Sāk vēsturiskās spēlfilmas “Zeme, kas dzied” filmēšanu

Pēc trīs gadus ilguša vēsturisko liecību izpētes procesa režisors Māris Martinsons ar savu komandu ir uzsācis vēsturiskās spēlfilmas “Zeme, kas dzied” filmēšanas pirmo posmu.

Filma Zeme, kas dzied, atklājot patiesus un līdz šim plašāk nezināmus faktus, vēsta par Pirmo Vispārīgo latviešu dziedāšanas svētku tapšanu, par unikāliem cilvēkiem Latvijas vēsturē un nozīmīgām vietām vēsturisku notikumu dzimšanā. Filmēšanas vajadzībām rekonstruēts Rīgas Latviešu biedrības nama pirmās ēkas kabinets, kas, ņemot vērā vēsturisko liecību trūkumu, radošajai komandai bija īpaši liels izaicinājums.

Vēsturiskās spēlfilmas Zeme, kas dzied pirmizrāde plānota 2023. gadā, kad tiks atzīmēta šīs unikālās tradīcijas 150. jubileja. Filma top ar Nacionālā Kino centra (NKC) atbalstu. “Filma Zeme, kas dzied  ir tematiski nozīmīgs projekts, kurā atspoguļota Latvijas valstij un sabiedrībai tik būtiskās Dziesmu svētku tradīcijas dzimšana. Tā var kļūt par filmu ar plašu rezonansi Dziesmu svētku nozīmīgajā gadadienā,” vēlot filmas veidotājiem veiksmi un spēku radošajā procesā, norāda NKC vadītāja Dita Rietuma.

Filmas uzņemšana atklāta ar ainām no īpaši filmēšanas vajadzībām paviljonā iekārtota vēsturiskā Rīgas Latviešu biedrības nama kabineta. Tajā kopā sanāk Rīgas Latviešu biedrības vadība, kas ilgstošu pārrunu rezultātā nolemj organizēt Pirmos Vispārīgos latviešu dziesmu svētkus un dibina Dziesmu svētku rīcības komiteju. Autentiskais kabinets gāja bojā 1908. gada ugunsnelaimē, kad bojātas krāsns dēļ izcēlās ugunsgrēks, kas pilnībā izpostīja Rīgas Latviešu biedrības nama ēku. Kabineta vizuālā veidola rekonstrukcija sagādāja filmas radošajai komandai īpašu izaicinājumu, jo materiāli, kas par to saglabājušies līdz mūsdienām, ir ļoti skopi.

“Filmēšana šajā pandēmijas laikā ir īpaši izaicinošs process, tomēr mums izdodas strādāt saskaņā ar visiem nepieciešamajiem drošības pasākumiem. Pateicoties mūsu atbalstītājiem, ir izdevies veiksmīgi uzsākt darbu pie filmas,” atzīst filmas režisors Māris Martinsons. “Līdzīgi kā filmas Zeme, kas dzied pirmajās ainās, kad Rīgas Latviešu biedrības namā sanāca kopā tā laika uzņēmīgākie un gudrākie cilvēki un lēma par Pirmo Vispārīgo latviešu dziesmu svētku organizēšanu, arī šobrīd, sanākot kopā mūsu radošajai komandai un vienam no Latvijas vadošajiem uzņēmumiem Latvijas Mobilais Telefons, šajā sarežģītajā laikā esam spējuši apvienoties, lai jau pēc diviem gadiem, kad Dziesmu svētki svinēs savu 150 jubileju, dāvātu latviešiem filmu par laiku, kad tika ielikts pamats šai unikālajai tradīcijai.”

Filmas pamatā ir vēsturisks stāsts par pirmo latviešu Dziesmu svētku tapšanu 1873. gadā. Tas bija laiks, kad sākās cīņa arī par sieviešu pašnoteikšanos, tāpēc paralēli vēsturiskajai sižeta līnijai filmu caurvij stāsts par jaunu un izglītotu meiteni Annu, kura vēlas dziedāt korī. Lai arī toreiz tā bija galvenokārt vīriešu nodarbošanās un Vidzemes ciematiņā, kurā Anna uzturas, ir tikai vīru koris, meitene ir apņēmības pilna pārvarēt visus šķēršļus un kopā ar citiem tautiešiem dodas uz Rīgu, lai piedalītos pirmajos Dziedāšanas svētkos. Viņa pārstāv tos dalībniekus, kuriem, pārzinot repertuāru, bija atļauts piedalīties kopkorī bez sava kolektīva.

Filmas tapšanas procesu un aizkadrus iemūžina filmas Zeme, kas dzied atbalstītājs Latvijas Mobilais Telefons.

Vēsturiskās spēlfilmas Zeme, kas dzied režisors ir Māris Martinsons, kurš kopā ar Daini Īvānu veidojis arī filmas scenāriju. Vienu no galvenajām lomām tajā atveidos pasaulslavenā operdīva Marina Rebeka. Filmas tēlos iedzīvosies arī populāri aktieri – Ģirts Ķesteris, Vilis Daudziņš, Andris Keišs, Andris Bulis, Ainārs Ančevskis, Nauris Brikmanis, Marta Lovisa Jančevska un citi. Par filmas Zeme, kas dzied muzikālo noformējumu rūpēsies komponists un mūziķis Uģis Prauliņš, kostīmus veido Katrīna Liepa, bet grima māksliniece ir Beāta Rjabovska. Filma top studijā K Films, tās producente ir Linda Krūkle.

Papildu informācija:

Santa Kola
371 29121316
santa.kola@mrsgrupa.lv