5. februārī Berlīnē sākas starptautiskais kinofestivāls, Latvija tajā šogad piedalās ar Eiropas filmu tirgū iekārtotu stendu, kura veidošanā sadarbojas Nacionālais Kino centrs, Latvijas Kinoproducentu asociācija un Rīgas Filmu fonds. Apmēram 8000 pasaules kinoprofesionāļiem, kas pulcējas Berlināles filmu tirgū, stends piedāvās izplatīt Latvijas filmas un iespējas filmēt Latvijā, uz festivālu strādāt un dibināt kontaktus dodas arī vairāk nekā 40 Latvijas profesionāļu.

Berlināle ir Latvijai ģeogrāfiski tuvākais no pasaules kinofestivālu “lielā trijnieka”, tāpēc Latvijas kinoprofesionāļi turp dodas lielā skaitā, filmu tirgū meklējot savām filmām un topošajiem projektiem sadarbības partnerus – izplatītājus un kopražotājus.

Nu jau vairākus gadus arī Latvija kā filmēšanas vieta izpelnās ārvalstu profesionāļu ievērību, jo kopš 2010. gada Rīgā un kopš 2014. gada visā Latvijā izveidota līdzfinansējuma sistēma ārzemju filmēšanas grupām, ja tās nodarbina Latvijas kinoprofesionāļus un iegulda naudu Latvijas ekonomikā. Šādu iespēju reklamēšanai Nacionālais Kino centrs izveidojis speciālu bukletu Film in Latvia, izdots arī Latvijas filmu katalogs Films from Latvia, kurā apkopotas visas jaunākās un vēl topošās Latvijas filmas, papildinot filmu informāciju ar plašākiem materiāliem par šābrīža spilgtākajām parādībām un personībām Latvijas kinodzīvē. Sadarbības platformas Baltic Films ietvaros Nacionālais Kino centrs izdod arī bukletu Facts & Figures, apkopojot filmu izplatīšanas datus un kinoteātru statistiku par visām trim Baltijas valstīm.

F&F 2015 jpg mazs

65. Berlīnes starptautiskais kinofestivāls šogad norisinās no 5. februāra līdz 15. februārim, tā plašā programma ietver vairākas konkursa skates, gandrīz desmit dažādas fokusa programmas, speciālseansus utt. Katru gadu Berlināles programmā tiek demonstrētas apmēram 400 filmas plašam skatītāju lokam (vidēji 300 000 pārdotu biļešu), festivālu apmeklē gandrīz 20 000 kinoprofesionāļu no 124 valstīm, ieskaitot apmēram 3700 mediju pārstāvju.

2015. gada galvenajai konkursa skatei atlasītas 23 filmas, starp tām ir Pītera Grīneveja spēlfilma Eizenšteins Gvanahvato / Eisenstein in Guanajuato, kuras veidošanā piedalījusies arī Latvijas filmu studija Rija, animācijā atdzīvinot Sergeja Eizenšteina oriģinālzīmējumus (filmas pasaules pirmizrāde – 11. februārī kinoteātrī Berlinale Palast).

Festivāla galveno žūriju šogad vada režisors Darens Aronofskis (ASV), festivāla noslēguma ceremonija un Berlināles Lāču pasniegšana notiks 14. februārī. Zelta lācis par mūža ieguldījumu kinomākslā tiks pasniegts nesenajam Rīgas kinomēneša notikumu goda viesim Vimam Vendersam, savukārt vienu no speciālbalvām Berlinale Camera saņems sens Latvijas kino draugs un savulaik viens no kinoforuma Arsenāls līdzdibinātājiem, kinovēsturnieks un vēl nesen Maskavas Kino muzeja vadītājs Naums Kleimans.

Visvairāk informācijas par festivālu – www.berlinale.de