Kinoteātros Pirmizrāde Spēlfilma
Kadrs no filmas Mātes piens

Režisores Ināras Kolmanes spēlfilma “Mātes piens”, kas veidota pēc rakstnieces Noras Ikstenas starptautiski slavenākā romāna motīviem, būs skatāma no 2. februāra visos lielākajos kinoteātros un kinoizrādīšanas vietās visā Latvijā. Biļetes iepriekšpārdošanā jau no 12. janvāra.

Rakstniece Nora Ikstena, pēc kuras grāmatas motīviem režisore Ināra Kolmane iedzīvinājusi mātes un meitas stāstu trīs paaudzēs, saka:  “Ināras Kolmanes filma Mātes piens ir suverēns mākslas darbs. Klusināts, dziļš, patiess, meistarīgi uzfilmēts īsts kino. Vēl īpašāku to padara Raimonda Tigula mūzika. Man nebija nekādu pārdomu vai šaubu, pirms uzticēt savas grāmatas pārtapšanu filmā režisorei Inārai Kolmanei, ar kuru man 25 gadu garumā bijis tas gods strādāt arī pie unikālā arhīva Rakstnieks tuvplānā. Ināra Kolmane grāmatu ir izlasījusi līdz tās dzīlēm, gandrīz tikpat dziļi, kā tās spēcīgo enerģētiku nācies izdzīvot man kā autorei, atstāstot, diskutējot, vēl un vēlreiz pārdzīvojot to visdažādākajās auditorijās Latvijā un ārvalstīs – no Ukrainas līdz Indonēzijai, no Fēru salām līdz Grieķijai. Stāsts joprojām ir par beznosacījumu mīlestību, par vilkmi dzīvot, kas ne vienmēr ir mūsu rokās. Par Latvijas vēstures posmu, kas diemžēl atkārtojas kara plosītajā Ukrainā. Par mātes pienu, kas jādabū ikvienam bērnam, lai pietiktu spēka doties un radīt tālāk.”

Filmas režisore Ināra Kolmane ieskicē filmas darbības laiku: “Filmas stāsts risinās uz kolorīta vēsturiskā fona, sākot no četrdesmitajiem gadiem līdz pat atmodai, taču galvenais, protams, ir cilvēku savstarpējās attiecības un viņu attiecības ar padomju varu. Tas ir stāsts par trīs paaudžu sievietēm, stāsts par māti un meitu, kas ļaus skatītājam rast sasauci arī ar mūsdienām, uzdodot jautājumu, ko nozīmē būt mātei un ko nozīmē būt meitai, kura rūpējas par savu māti, kas savulaik viņu pametusi.  Tajā pašā laikā tas ir stāsts par sievietes pašrealizāciju un šo savu spēju zaudēšanu, salūstot dažādu apstākļu dēļ – tos es šobrīd negribu atklāt, labāk ļaut skatītājam visu saskatīt un pārdomāt pašam.”

Par filmu stāsta arī galveno lomu atveidotājas Maija Doveika (Astra, Noras mamma) un Rūta Kronberga (Nora) – video ŠEIT.

Filmas ģenerālsponsora, veikalu tīkla DEPO mārketinga direktors Rimants Jugans stāsta: “Pēc tikšanās ar režisori Ināru Kolmani un viņas komandu mums nebija šaubu, ka šis ir kinoprojekts, kuru vēlamies atbalstīt; stāsts, kuram līdzinās daudzu sieviešu likteņi Padomju Savienībā. Ar nepacietību gaidām filmu uz lielajiem ekrāniem un ticam, ka arī šai DEPO atbalstītajai filmai būs starptautiski panākumi”.

Filma Mātes piens stāsta par jaunu un daudzsološu padomju laika ārsti Astru, kuru atveido Maija Doveika, bet jaunības epizodēs – Elīna Vaska-Botere. Astra konfliktē ar totalitāro padomju režīmu, zaudējot visu — karjeru, mīlestību pret dzīvi un pat mātes instinktu, tāpēc liedz savam bērnam mātes pienu. Viņa ir spiesta pamest zinātni un doties uz lauku ambulanci, līdzi ņemot arī savu meitu Noru, kuru atveido Rūta Kronberga (skatītājiem jau pazīstama kā titullomas atveidotāja Simtgades filmā Bille (2018)). Pieaugot meita kļūst par Astras vienīgo atbalstu un cenšas palīdzēt mātei pārvarēt depresiju, vienlaikus arī pati mācās izdzīvot nomācošajā padomju režīmā.

Filma Mātes piens veidota kā Latvijas un Beļģijas kopprodukcija, filmu studijai Deviņi sadarbojoties ar Latvijas tehnoloģiju uzņēmumu Tet un Beļģijas kompāniju UMEDIA. Filmas projekts saņēmis finansiālo atbalstu Nacionālajā Kino centrā, ES programmā Radošā Eiropa MEDIA, filmas ģenerālsponsors ir veikalu tīkls DEPO.

Režisore Ināra Kolmane ir sapulcējusi krāšņu aktieru ansambli – filmā spēlē Maija Doveika, Elīna Vaska-Botere, Rūta Kronberga, Indra Briķe, Inga Tropa, Juris Lisners, Ģirts Krūmiņš, Jānis Znotiņš, Zane Bierande, Elīna Vāne, Oleksijs Gorbunovs un citi.

Scenāriju veidojis Arvis Kolmanis, filmas tapšanā piedalījusies starptautiska komanda – operators Rolandas Leonavičius (Lietuva), mākslinieks Algirdas Garbačiauskas (Lietuva), aktieru atlases režisore Evita Bērziņa, kostīmu māksliniece Evija Džonsone, grima māksliniece Gunda Zvirbule, montāžas režisors Michal Lansky (Čehija), komponists Raimonds Tiguls, skaņu režisors Arturas Pugačiauskas (Lietuva), producenti Jānis Juhņēvičs un Marta Romanova-Jēkabsone, izpildproducente Ieva Majore, filmas patroni Ieva un Robin Hull u. c.

Filmas veidotāji izsaka pateicību visiem, kas atbalstījuši radošo komandu filmas tapšanā - Kultūras ministrijai, Tet, DEPO, Nacionālajam Kino centram, ES programmai Radošā Eiropa MEDIA, Valsts Kultūrkapitāla fondam, Latvijas Televīzijai, AAS Balta, Latviešu fondam, Beļģijas Federālajai valdībai un tās investoriem, kā arī visiem citiem. Filmas izplatītājs – Baltic Content Media.

 

 

Informāciju sagatavoja:

Inga Zālīte,
filmas Mātes piens mediju koordinatore
Filmu studija DEVIŅI
Mob.tel.: +371 28687743
E-pasts: izalite@gmail.com