Piedāvājot plašu starptautisku programmu ar filmu skatēm, kino performancēm, lekcijām, diskusijām un citiem notikumiem, no 22. līdz 25. martam Rīgā otro reizi  notiek eksperimentālā kino festivāls „Process”, kas veltīts analogajam eksperimentālajam kino – tajā rādītie darbi filmēti uz Super 8mm, 16mm un citu formātu kinolentes, kas joprojām tiek aktīvi izmantota dažādu neatkarīgu kā individuāli, tā ciešos kolektīvos strādājošu kino veidotāju praksē.

Šajā gadā festivāla fokuss būs vērsts uz alternatīvām uztveres un kopīgas pastāvēšanas formām, meklējot veidus, kā esošajos apstākļos iedibināt neatkarīgas teritorijas citādām domām un darbībām, kas nereti ir radikālas vai mazliet neērtas, mazliet baisas un neizzinātas.

Procesa laikā kinoteātrī Kino Bize būs skatāmas vairākas īsfilmu programmas, no kurām trīs veidotas no festivālam iesūtītajiem mūsdienu autoru darbiem. Latviešu izcelsmes kanādiešu kino un video kurators Ēriks Martinsons (Erik Martinson) uzaicināts veidot programmu Pretošanās, kurā atlasīti politiskas ievirzes darbi, savukārt Dublinas kino kolektīva Experimental Film Society (EFS) vadītāji Ruzbehs Rašidi (Rouzbeh Rashidi) un Maksimilians Lekeins (Maximilian Le Cain) programmā Bailes atlasījuši šausmu žanram tuvas eksperimentālas filmas. Atsevišķā programmā varēs iepazīties arī ar EFS biedru pēdējo gadu darbiem.

Programmā Iekšskats  būs skatāmas introspektīvi, poētiski ievirzītas filmas, ko izvēlējusies viena no festivāla rīkotājām Lāsma Bērtule, savukārt festivāla direktore Ieva Balode veidojusi programmu ar Baltijas autoru analogi radītām eksperimentālām filmām. Tikmēr Retrospekcijas programma piedāvās iepazīties ar avangarda klasiku – tajā režisori Jānis Putniņš un Dāvis Sīmanis divus vakarus stāstīs par eksperimentālā kino vēsturi, rādot izcilas filmas 16mm formātā. Festivāla kino programmu, autoriem klātesot, noslēgs brazīļu izcelsmes vācu kino dueta Distruktur veidotā eksperimentāli autobiogrāfiskā pilnmetrāžas filma Muito  Romântico, kas tika pirmizrādīta 66. Berlīnes  starptautiskajā kinofestivālā.

Arī šogad Process piedāvās paplašinātā kino performanču programmu Process Expanded, kurā uzaicinātie mākslinieki savus darbus izpildīs, mijiedarbojoties ar kino projektoru, gaismu, telpu un skaņu. Ar performancēm LMS (bijušajā RIXC) mediju telpā uzstāsies jau minētie Distruktur, Gaele Ruāra (Gaëlle Rouard, Francija), Atūsa Pura Hoseinī (Atoosa Pour Hosseini, Irāna/Īrija), Adriana Vila un Luiss Maciass (Adriana Vila, Luis Macías, Spānija). Savukārt festivāla atklāšanas vakarā 22. martā Koka Rīgas ēkā gaidāms improvizēts audiovizuāls priekšnesumus, kurā piedalīsies Gaeles Ruāras iepriekšējā nedēļas nogalē vadītās 16mm kino darbnīcas dalībnieki, festivāla rīkotāji – kolektīva Baltic Analog Lab biedri –, un mūziķu apvienība Bērnu rīts.

Līdztekus citiem notikumiem festivāla norises laikā galerijā Micēlijs apskatāma latviešu fotogrāfes Vikas Ekstas kūrēta analogās eksperimentālās fotogrāfijas izstāde ar Viljama Mokrinska (William Mokrynski, Kanāda), Aurēlijas Maknītes (Aurelija Maknyte, Lietuva) un Kristīnes Krauzes-Sluckas darbiem.

Festivālu rīko kolektīvs Baltic Analog Lab. Atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Culture Ireland un citi.

Vairāk informācijas:
process-fest.lv

Festivāla Facebook profils – ŠEIT.