Sarunu ciklā “Simtgade un vēl” – Gatis Šmits

Sarunu un filmu ciklā “Simtgade un vēl”, ko organizē Nacionālais Kino centrs (NKC) un Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB), trešdien, 14. februārī 18:00 LNB Ziedoņa zālē sarunāsies režisors Gatis Šmits un kinokritiķe Dita Rietuma – par topošo Simtgades spēlfilmu “1906” un par Šmita debiju kinorežijā, komēdiju “Seržanta Lapiņa atgriešanās” (2010), kas tiks demonstrēta seansā pēc sarunas.

 

Ciklā Simtgade un vēl katra vakara programmu ievada īss stāstījums par vienu vēl topošu Simtgades filmu (plānoto pirmizrāžu secībā) un iepazīšanās ar filmas režisoru vai radošo grupu. Savukārt sarunas noslēgumā tiek izrādīta šī paša režisora filma vai filmas, kas sniedz ieskatu autora radošajā rokrakstā.

Visi cikla pasākumi ir bez maksas un notiek reizi nedēļā – trešdienās pulksten 18:00.

14. februārī plkst. 18.00 – režisors GATIS ŠMITS.

Saruna par topošo spēlfilmu 1906 (pirmizrāde 2018. gada novembrī, producē studija Tanka). Filma, kuras scenāriju rakstījis pats režisors sadarbībā ar Ingu Rozentāli, stāsta par 1906. gada novembri, ko Rīgā vēlāk atceras kā vētrainas bohēmas un asiņaina terora mēnesi. Sociāldemokrātu kaujinieks Pelēkais iepazīstas ar dzejnieci Violetu, kura cenšas iekarot vietu Rīgas literātu sabiedrībā. Abus pamazām saista romantiskas jūtas. Vienlaikus Pelēkais kopā ar saviem biedriem Svilpi, Oratoru, Baronu un Džentelmeni organizē pārdrošu uzbrukumu rūpnīcas kasei, lai iegūtu naudu bruņotas cīņas turpināšanai. Uzbrukums neizdodas kā plānots, un Pelēkajam ir nepieciešama Violetas palīdzība. Atšķirīgu motīvu vadīti, abi iesaistās romantiskā un nāvīgā afērā.

Pēc sarunas skatāmies spēlfilmu Seržanta Lapiņa atgriešanās (2010, 80 min), ar kuru Gatis Šmits debitēja kinorežijā, balstot filmas scenāriju paša iestudētajā Jaunā Rīgas teātra izrādē Tas notika ar viņiem (2007). Filma stāsta par seržantu Kristu Lapiņu (Andris Keišs), kurš, atguvies pēc ārvalstu misijas, ievācas klusā Āgenskalna dzīvoklī. Tomēr izrādās, ka civilā dzīve sagādā ne mazāk pārbaudījumu – vannasistabā spiedz blondīne, pie durvīm klauvē okšķeris, greizsirdīgs “biezais” draud norakt un kāds policists atzīstas mīlestībā. Filmā piedalās spožs Jaunā Rīgas teātra aktieru ansamblis (arī Guna Zariņa, Gatis Gāga, Kaspars Znotiņš, Baiba Broka), tā saņēmusi laikraksta Diena Gada balvu kultūrā (2010) un septiņas nominācijas Nacionālajā filmu festivālā Lielais Kristaps (2012); seržanta Lapiņa tēla atveidotājs Andris Keišs tika atzīts par labāko aktieri.

Par turpmākajiem vakariem – ciklā Simtgade un vēl atlikušas vēl divas sarunas – 21. februāri izlaižam, 28. februārī LNB Ziedoņa zālē viesosies režisore Roze Stiebra, bet 7. martā – režisore Anna Viduleja.