Sarunu ciklā „Simtgade un vēl” – Kristīne Želve, Mērija un „Fedja”

Nacionālā Kino centra un Latvijas Nacionālās bibliotēkas kopīgi rīkotajā ciklā „Simtgade un vēl” decembra pirmā saruna notiks otrdien, 5. decembrī – režisore Kristīne Želve stāstīs par savu Simtgades filmu „Mērijas ceļojums”, skatīsimies 2012. gada dokumentālo filmu „Fedja” par Latgalē dzimušo somu kinorežisoru Teuvo Tulio. Sākums 18:00 LNB Ziedoņa zālē, ieeja brīva!

NKC un LNB ciklā Simtgade un vēl katra vakara programmu ievada īss stāstījums par vienu vēl topošu Simtgades filmu un iepazīšanās ar filmas režisoru. Sarunas noslēgumā tiek izrādīta šī paša režisora filma, kas tapusi nesenā pagātnē un sniedz ieskatu autora radošajā rokrakstā.

Filma Mērijas ceļojums (studija Vivat!) ir stāsts par jaunu sievieti Mēriju Grīnbergu, kas Otrā pasaules kara laikā izglāba lielu daļu Latvijas muzeju kolekciju. Otrā pasaules kara beigās vācu armija atkāpjoties ņēma līdzi arī 700 kastes ar Latvijas muzeju vērtībām. Ja nebūtu bijis enerģiskās un uzņēmīgās Mērijas, daudzas Latvijas muzeju zāles šobrīd būtu tukšas –  viņa kā brīvprātīgā 1944. gadā devās līdzi ešelonam ar Latvijas mākslas vērtībām un kopā ar tām atgriezās Rīgā. Vācu okupācijas spēki dārgumus centās izvest, padomju okupācijas spēki atveda atpakaļ, bet Mērija savu pienākumu izpildīja līdz galam. Pateicības vietā par paveikto Mērija tiek atlaista no darba muzejā, strādā rūpnīcā, un viņas turpmāko dzīvi pavada nerimstošas aizdomas. Filma, kas veidota pēc Mērijas mātes rakstītajām dienasgrāmatām, atklāj gan Mērijas Grīnbergas neparasto likteni, gan mūsu valsts vēstures pagriezienus. 

Vakara turpinājumā skatāmies dokumentālo filmu Fedja (2012, Anša Epnera studija AVE, 52 min) – līdzīgu ceļojumu nezināmajā. Kas ir noslēpumainais režisors Teuvo Tulio (1912-2000), somu melodrāmu brīnums? Aki Kaurismeki nodēvējis Teuvo Tulio par izcilāko somu kino režisoru. Īstajā vārdā viņš ir Teodors Antonijs Tugajs, dzimis turku-poļu un latviešu-persiešu izcelsmes vecākiem, Tulio pēc dzīves Latvijā jau agri pārcēlās uz Somiju, kur guva atzinību kā mēmā kino aktieris un tika dēvēts par «somu Valentīno» (pēc analoģijas ar Holivudas mēmā kino zvaigzni Rūdolfu Valentīno). Pievēršoties režijai, Tulio radīja izteiktas melodrāmas – skaistas sievietes tajās mīl, cieš un ļaujas likteņa nežēlīgajiem triecieniem alkohola un vīriešu-pavedinātāju veidolā. Tulio 30.-70. gadu filmas tiek vērtētas ārkārtīgi pretrunīgi – viņš tiek gan apsūdzēts klišeju atražošanā, gan dēvēts par protofeministu, somu un pasaules kino dārgumu; viņam veltītas retrospektīvas tiek izrādītas visā pasaulē. Filma Fedja pievēršas Teuvo Tulio bērnībai Latgales ciemā, meklējot tur viņa latgalieša dvēseli un iespaidus, kas vēlāk parādās Tulio režisētajās filmās.

KRISTĪNE ŽELVE ir kinorežisore, TV raidījumu vadītāja, rakstniece un publiciste, studējusi Latvijas Mūzikas akadēmijas Teātra fakultātē, 1996. gadā absolvējusi Latvijas Kultūras akadēmijas pirmo kinorežijas kursu, kuru vadīja izcilais dokumentālists Ansis Epners.
90. gadu sākumā piedalījusies vairākos videomākslas festivālos, strādājusi kinoforumā Arsenāls, žurnālā Kino Raksti un kultūras laikrakstā Forums, 10 gadus nacionālajā televīzijā vadījusi raidījumu 100g kultūras, sarakstījusi atzinīgi novērtētu stāstu krājumu Meitene, kas nogrieza man matus (2011). Uzņēmusi vairākas dokumentālas un spēles īsfilmas, 2012. gadā pabeigusi dokumentālo filmu Fedja par Latvijā dzimušo somu kinorežisoru Teuvo Tulio, sastādījusi arī viņam veltītu rakstu krājumu Fedja. Teodors. Tulio (2013).

Informācija par ciklu Simtgade un vēl
Kristīne Matīsa,
Nacionālā Kino centra informācijas speciāliste,
26129954, kristine.matisa@nkc.gov.lv