Sarunu ciklā “Simtgade un vēl” – projekts “Baltijas jaunais vilnis”

Nacionālā Kino centra un Latvijas Nacionālās bibliotēkas kopīgi rīkotajā ciklā „Simtgade un vēl” trešdien, 8. novembrī, jau sestā saruna – režisore Kristīne Briede, kura pārstāv starptautisku komandu no topošās Simtgades dokumentālās filmas „Baltijas jaunais vilnis”. Sarunas noslēgumā – dokumentālā filma “Sieviete un ledājs” (2016), ko uzņēmis Kristīnes Briedes līdzautors, Eiropas mērogā ievērojamais lietuviešu dokumentālists Audrius Stonis. Sarunas sākums 18:00 LNB Ziedoņa zālē, ieeja brīva!

Nacionālā Kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei 2018. gada aprīlī pirmizrādi piedzīvos filma Baltijas jaunais vilnis, kas top studijā VFS Films (producents Uldis Cekulis) un jau scenārija un pieteikuma līmenī tika iecerēts kā starptautisks, nevis lokāls projekts. Baltijas poētiskais dokumentālais kino ir iedvesmojis vairākas paaudzes – gan kino dižmeistarus, gan domātājus visā pasaulē. Filma ir stāsts par Baltijas poētisko dokumentālo kino un cilvēka dvēseles meklējumiem mākslā kādreiz un šodien.

Pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados, pateicoties tā sauktajam “Hruščova atkusnim”, jauni dokumentālisti Latvijā, Igaunijā un Lietuvā izaicināja propagandas kino tradīcijas un Hroniku pārvērta Mākslā. Filma Baltijas jaunais vilnis pēta, kā viņi domāja un kā viņiem tas izdevās –  šķietami tik visaptverošā padomju Solaris okeāna centrā nolikt Cilvēku un meklēt atbildes uz mūžīgajiem jautājumiem; tiem, uz kuriem katrai paaudzei nākas atbildēt no jauna… Filma pieskaras vecmeistaru radītajām kino pasaulēm, pēta viņu iemītās pēdas starp debesīm un zemi, meklē laika, tēla un fakta saskares punktus – visu to, ko sauca un joprojām sauc par poētisko kino, visu to, ko savos darbos mums atklāj Hercs Franks, Uldis Brauns, Henrikas Šablevičius, Andress Sēts, Aivars Freimanis, Ivars Seleckis, Robertas Verba un Marks Sosārs.

No Lietuvas miglas pa aizlijušām pļavām līdz Latvijas zvejnieku ciematiem. No nāvinieku kameras Rīgas cietumā līdz zvaigžņu pētniekiem Izraēlas tuksnesī. No saulgriežu ugunskuriem Igaunijas salās līdz 235 000 000 sejām aiz Dzelzs priekškara.  Laiks iet, bet mēs joprojām dzīves nogriežņos kļūstam tikai par desmit minūtēm vecāki…

Sarunas noslēgumā skatāmies pilnmetrāžas dokumentālo filmu Sieviete un ledājs / Moteris ir ledynas (2016), ko uzņēmis Lietuvā un pasaulē pazīstamais dokumentālists, viens no slavenākajiem lietuviešu kinorežisoriem, sens Vides Filmu studijas draugs un sadarbības partneris Audrius Stonis, kurš ar savu jaunāko filmu pierāda, ka poētiskā kino tradīcija ir dzīva arī šodien.

Kazahstānā, Tjanšana kalnos, pie milzīgā ledāja Tujuksu 3500 m augstumā atrodas viena no vecākajām glacioloģijas stacijām, kurā jau trīsdesmit gadus dzīvo un strādā lietuviešu zinātniece – glacioloģe Aušra Revukaite. Meditatīvs stāsts par vientulību un dabas varenību skarbā, tomēr apburoši skaistā pasaulē.

Filma bija iekļauta šāgada Rīgas starptautiskā kinofestivāla (Riga IFF) un saņēma programmas ArtDocFest/Riga Skatītāju balvu.
Filmas treileris – ŠEIT.

Informācija par topošās filmas Baltijas jaunais vilnis autoriem:

KRISTĪNE BRIEDE
Režisore, producente un kultūras darbiniece, nodarbojusies ar sociāliem mākslas projektiem. Strādājusi Ziemeļvalstu informācijas birojā (1991-1995), bijusi producente un režisore vairākām dokumentālajām filmām, 2001. gadā režisējusi arī spēles īsfilmu. Kopš 2000. gada bijusi viena no Kultūras un informācijas centraK@2 dibinātājiem un ilglaicīgiem vadītājiem Liepājas vēsturiski degradētajā zonā Karostā, 2006. gadā šis centrs saņēma Kultūras ministrijas apbalvojumu kategorijā Kultūra valsts izaugsmei. Kopš 2009. gada Kristīne Briede strādā kā scenāriste, producente, režisore un operatore dažādos kultūras, mākslas un sabiedrības integrācijas projektos.

AUDRIUS STONIS
1989. gadā absolvējis Viļņas konservatoriju, mācījies pie Lietuvas kino klasiķa Henrika Šabļeviča. 1990. gadā pabeidzis Jonas Mekas vadītu mācību kursu Ņujorkā, 1992. gadā ieguvis Eiropas Kinoakadēmijas balvu Felix par dokumentālo filmu Aklo zeme / Earth of the Blind / Neregių žemė, 2002. gadā saņēmis Lietuvas Nacionālo kultūras un mākslas prēmiju. Dokumentālā filma Ramins, kuru Audrius Stonis uzņēma sadarbībā ar VFS Films, 2012. gadā tika izvirzīta kā Lietuvas pretendente ASV Kinoakadēmijas Oskara balvai.

VFS Films (Vides Filmu studija)
Neatkarīga, aktīva un starptautiski novērtēta filmu un TV raidījumu producēšanas kompānija, kuras sākotnējais fokuss uz dabas un vides filmām gadu gaitā izvērties par profesionālu prasmi stāstīt vizuāli izcilus un saturā bagātus stāstus par cilvēkiem, vēsturi un sabiedrību. Studijas nelielais kodols piesaista dažādus kinovides profesionāļus uz atsevišķiem darbiem, attīsta nopietnu starptautisku sadarbību un veido filmas, kas regulāri piedalās nozīmīgākajos pasaules dokumentālā kino festivālos. Studija iestājusies apvienībā European Documentary Network, veiksmīgi sadarbojas ar vadošajām Eiropas TV sabiedrībām.

Sarunu ciklā Simtgade un vēl turpmāk –

Valsts svētku nedēļā (15.11.) Simtgades sarunas LNB nenotiek, atgriežamies pēc svētkiem – 22. novembrī ar sarunu par Vizmas Belševicas romāna Bille ekranizāciju.
Decembrī sarunu ciklā Simtgade un vēl paredzētas divas tikšanās (5.12. un 13.12.), jaunajā gadā pirmā tikšanās 10. janvārī, cikls turpināsies arī februārī un martā. Kopumā šajā ciklā būsim iepazinušies ar 16 pilnmetrāžas filmu autoriem, un visas šīs filmas top Nacionālā Kino centra programmā Latvijas filmas Latvijas simtgadei.

Ar visu cikla Simtgade un vēl programmu iespējams iepazīties sadarbibas partneru mājaslapās  – Latvijas Nacionālā bibliotēka (www.lnb.lv), Nacionālais Kino centrs (www.nkc.gov.lv) un Latvijas Nacionālais arhīvs (www.arhivi.gov.lv), pasākums iekļauts arī Latvijas valsts simtgades norišu kalendārā (www.lv100.lv).

Informāciju sagatavoja:
Kristīne Matīsa,
Nacionālā Kino centra
filmu nozares informācijas speciāliste
Tel.: +371 67358879
Mob. tel.: +371 26129954
E-pasts: kristine.matisa@nkc.gov.lv