Šerloks Holmss mēmajā filmā ar džeza pavadījumu

Ikgadējā starptautiskā pilsētas festivāla “Šerloka Holmsa dzimšanas diena” ietvaros 2017. gada 8. janvārī plkst. 18:00 Cafe Film Noir (kinoteātrī „Splendid Palace”) notiks 1916. gadā ASV uzņemtās mēmās filmas “Šerloks Holmss” seanss, kuram muzikālo noformējumu radījuši Deniss Paškevičs un Arkādijs Gotesmans.

Šī ir viena no pirmajām slavenā detektīva piedzīvojumu ekranizācijām, arī pirmā un vienīgā filma, kuru redzēja pats sers Arturs Konans Doils, taču lente daudzus gadus tika uzskatīta par pazudušu. Tikai 2014. gadā, simts gadus pēc pirmizrādes, Francijas kinoarhīvos ar La Cinémathèque Francaise atbalstu tika atrastas kinolentes ar oriģinālās filmas kopijām. Latvijas skatītājiem filma tiks izrādīta pirmo reizi, to demonstrēs angļu valodā ar subtitriem latviešu un krievu valodās. Filmu veido četras epizodes – Vēstule no kroņprinča, Moriartijs pret Holmsu, Traģiska nakts un Šerloka Holmsa triumfs.

Rīgas seansam nebijušu muzikālu noformējumu radījuši laikmetīgā džeza duets – saksofonists un džeza apvienību līderis Deniss Paškevičs un lietuviešu perkusionists, avangarda džeza un laikmetīgās mūzikas izpildītājs Arkādijs Gotesmans. Skatītājiem pirmo reizi tiks sniegta iespēja noskatīties filmu ar laikmetīgās džeza mūzikas pavadījumu, kas vienlaikus ļaus sajust pagātnes elpu un izdzīvot mirkli. Jāatzīmē, ka filmā attēlotā laikmeta garu palīdzēs radīt pats kinoteātris Splendid Palace. Atklāts pagājušā gadsimta 20. gadu sākumā, tas ir pirmais kinoteātris Rīgā, kurš ilgu laiku bija lielākais kinoteātris Baltijā. Tieši šeit notika pirmie kinoseansi ar dzīvās mūzikas pavadījumu.

Amerikāņu režisora Artura Berteleta uzņemtā filma Šerloks Holmss pirmizrādi piedzīvoja 1916. gada 15. maijā, Šerloku Holmsu atveido amerikāņu aktieris Viljams Džilets. Lai gan viņš gandrīz 30 gadus populāro detektīvu spēlējis uz skatuves, šī ir Džileta vienīgā kinoloma, savukārt atrastā kinolente ir vienīgā, kurā viņš iemūžināts šajā tēlā. Tieši Džilets detektīva tēlu papildināja ar visiem tik labi zināmajām detaļām, bez kurām šobrīd nav iedomājams teātrī un kino atveidotais Holmss – Džileta varonis valkāja mednieku cepuri, smēķēja pīpi un viņam bija spieķītis. Turklāt tieši šis aktieris aizsāka lietot leģendāro frāzi “Elementāri, Vatson!”.

1916. gada mēmā filma Šerloks Holmss ir izcils kino klasikas paraugs, un šo seansu jo sevišķi novērtēs visi Konana Doila darbu pazinēji un cienītāji. Neskatoties uz to, ka tā laika aktierspēle atšķiras no mūsdienām – vēstījumu skatītājiem aktieri varēja nodot tikai ar skatienu, mīmiku un žestiem –, skatīties filmu ir patiešām aizraujoši. Blakus spilgtajam Viljamam Džiletam apbrīnojams ir arī Eduards Fīldings Holmsa uzticamā palīga doktora Vatsona lomā. Skatītājiem būs interesanti salīdzināt Šerloka Holmsa veidolu laikā, kad vēl tika rakstītas grāmatas par viņu, ar detektīva mūsdienu versijām aktieru Vasilija Ļivanova, Benedikta Kamberbača, Roberta Daunija juniora un citu interpretācijās.

Ideju par kino un mūzikas sintēzi ierasta kinoseansa vietā iedvesmojusi tradīcija mēmās filmas demonstrēt ar dzīvās mūzikas pavadījumu. Projekta rīkotāji ir izvēlējušies novatorisku pieeju – filmas muzikālajam pavadījumam izvēlēts mūsdienu džezs ar provokatīvas improvizācijas elementiem. Skatītāji vienlaicīgi varēs baudīt kino, džeza koncertu un jam session.

Biļetes uz pasākumu var iegādāties bilesuserviss.lv tirdzniecības vietās.

Sekojiet informācijai par pasākumu Facebook!

Projektu realizē mārketinga aģentūra PR LĪNIJA un kompānija Crea Promotion ar LIVE RIGA atbalstu.