Animācija Kinoteātros
Signe Baumane Ansī festivālā

Godalgotā Signes Baumanes filma „Mans laulību projekts” apceļo pasauli – kopš pirmizrādes Ņujorkā iekļauta jau vairāk nekā 40 festivālu programmās un pulcējusi savam žanram – pieaugušo animācijai – rekordlielu skatītāju skaitu, kopumā to noskatījušies jau vairāk nekā 15 tūkstoši cilvēku. Arī Latvijā muzikālā un krāšņā filma vēl pieejama kinoteātros – tieši valsts svētkos, 18. novembrī, paredzēts „ekonomiski izdevīgs” seanss kinoteātrī „Splendid Palace”, svētku brīvdienās plānoti arī citi seansi.

Filma Mans laulību projekts jau izrādīta ne vien Norvēģijā, Anglijā, Francijā un citās Eiropas valstīs, bet arī Korejā, Izraēlā, Islandē, Indijā, Japānā un citur. Par pieredzi festivālos stāsta režisore Signe Baumane: “Esmu ceļojusi līdzi savai filmai pa ASV, uz Latviju, Turciju un Spāniju. Filma ir ļoti personīga un saistīta ar konkrētiem vēsturiskiem notikumiem, tādēļ mani arvien pārsteidz, ka pēc tās noskatīšanās pie manis nāk dažādas sievietes no dažādām valstīm un saka: “Es esmu Zelma, tas ir mans stāsts!” Kāda jauna sieviete Turcijā teica – kad skatījos filmu, man bija sajūta, ka tu esi ieskatījusies dziļi manī, tu esi mani redzējusi, dzirdējusi, sapratusi un stāsti manu stāstu. Mani tas ļoti iepriecina – tātad bija vērts strādāt pie filmas septiņus gadus, neredzot dienas gaismu.”

Signes Baumanes filma Mans laulību projekts nominēta prestižajai Eiropas Kinoakadēmijas balvai kā viena no piecām labākajām animācijas filmām Eiropā, kā arī ieguvusi virkni balvu dažādos pasaules festivālos – Anesī Francijā, Viborgā Dānijā, Vudstokā ASV, Bukarestē Rumānijā, Trionā ASV –, arī žūrijas īpašo atzinību Rīgas Starptautiskajā kinofestivālā (Riga IFF), kur eksperti to raksturoja kā " patiesuma, radošu detaļu un pašironijas piepildītu kinodarbu". Latvijas skatītāji tuvākos filmas seansus var atrast ŠEIT - https://linktr.ee/lokomotive.

Kinoteātrī Splendid Palace 18. novembrī tiks demonstrēta Latvijas filmu svētku izlase par īpaši izdevīgām biļešu cenām, katrā no svētku brīvdienām paredzēts arī filmas Mans laulību projekts seanss kinoteātrī Kino Bize, pēc svētkiem – kinoteātrī K.Suns.

Dita Rietuma, kinoteorētiķe un Nacionālā Kino centra vadītāja atzīmē: “Filmas kvalitāte un nozīme ir mērāma ne tikai ar skatītāju skaitu kinoteātros, bet arī ar tēmas aktualitāti un rezonansi, tostarp starptautisko rezonansi. Signes Baumanes filmas Mans laulību projekts pasaules ceļi ir ļoti intensīvi – kopš pasaules pirmizrādes šāgada jūnijā Mans laulību projekts ir demonstrēts rekordlielā skaitā festivālu – gandrīz pussimts festivālos dažādās pasaules valstīs un kontinentos, un tas ir unikāls novērtējums šim Signes Baumanes darbam. Latvijas filmām viens no uzdevumiem ir arī veikt sava veida kultūras un publiskās diplomātijas misiju. Man bija izdevība būt seansā, kur filmu Mans laulību projekts noskatījās vairāki desmiti diplomātu – dažādu pasaules valstu vēstnieki, šajā aspektā filma izskanēja ne tikai kā individuāls, spilgts Signes Baumanes autordarbs, bet arī kā stāsts par Latvijas neseno vēsturi un sabiedrību, un šī arīdzan ir unikāla kino spēja.”

Animācijas filma pieaugušajiem Mans laulību projekts uzdod mūžīgo jautājumu – kas ir mīlestība, kā to atrast un saglabāt? Filma vēsta par jaunas sievietes Zelmas mīlestības meklējumiem, kuros iesaistās arī mītiskās Sirēnas, mācot tiekties pēc perfektas laulības. Tomēr ideālistiskie priekšstati neizbēgami sabrūk, kad procesu sāk ietekmēt Bioloģija ar tās hormonu un neironu signāliem, kas iespaido sievietes emocijas un rīcību. Kā atzīmējis kāds kinokritiķis – daži cilvēki visu dzīvi pavada brīnoties, kādēļ tā arī nav izdevies saglabāt attiecības, bet Signe Baumane apņēmusies rast atbildi, un rezultātā tapusi muzikāla un asprātīga animācijas filma, kurā apvienojas gan sena mitoloģija, gan mūsdienīga neirozinātne.

Lomas ierunājuši aktieri Laura Čaupale, Guna Zariņa, Ģirts Ķesteris, Kaspars Znotiņš, Zane Daudziņa, Regīna Razuma, Madara Botmane, Juris Kalniņš, Katrīna Pasternaka, Edgars Samītis, Dainis Grūbe un citi, vienā no lomām dzirdama arī dziedātāja Linda Leen, bet 23 dziesmas iedziedājis meiteņu trio Limonāde.

Filmas producents ir Roberts Vinovskis, tā tapusi Studijā Lokomotīve kā Latvijas, ASV un Luksemburgas kopražojums ar Nacionālā Kino centra finansiālu atbalstu.