Simtgades filmai “Tēvs Nakts” – pirmizrāde Vācijā un LTV1

Sestdien, 30. jūnijā, Minhenes starptautiskajā kinofestivālā Vācijas pirmizrādi piedzīvo režisora Dāvja Sīmaņa Simtgades spēlfilma “Tēvs Nakts”, 4. jūlijā tai ieplānota TV pirmizrāde LTV 1 ēterā.

Filmai Tēvs Nakts / The Mover  Minhenes festivālā seansi ieplānoti 30. jūnijā, 5. un 7. jūlijā, festivāla apmeklētājiem būs iespēja arī tikties ar filmas režisoru Dāvi Sīmani. Filma tiek demonstrēta festivāla sadaļā International Independents, kas fokusējas uz jaunu režisoru autorkino darbiem, kas ar savu kvalitāti izceļas no  vidusmēra kino piedāvājuma.

Minhenes starptautiskais kinofestivāls ir lielākais vasaras kino notikums Vācijā, pēc sava nozīmīguma tas ir nākamais Vācijas kinofestivāls pēc Berlināles. Festivāls izveidots 1983. gadā, tam tiek atlasītas 200 filmas no visas pasaules, visas programmā iekļautās filmas ir vai nu pasaules, Eiropas vai Vācijas pirmizrādes. Katru gadu festivālu apmeklē aptuveni 80 000 kino cienītāju un 2500 pasaules kino profesionāļu.

Filma Tēvs Nakts pēc aprīlī piedzīvotās starptautiskās pirmizrādes Maskavas kinofestivālā jau demonstrēta festivālos ASV, Kanādā, Dānijā un Ķīnā, apstiprināta filmas dalība vairākos festivālos Austrālijā, Lielbritānijā, Polijā, Kanādā un ASV.

Spēlfilma Tēvs Nakts ir vēsturiskos notikumos, atmiņās un liecībās balstīts stāsts par leģendāro rīdzinieku Žani Lipki, kurš kopā ar ģimeni  2. pasaules kara laikā Rīgā savā mājā Ķīpsalā izglāba vairāk nekā 50 ebrejus. Viņiem vienkāršais palīgstrādnieks Žanis bija varonis, jo deva iespēju izdzīvot un pārdzīvot vēstures tumšākās lappuses. Pa dienu Žanis strādāja militārās aviācijas noliktavās, taču naktīs nodarbojās ar kontrabandas preču pārvadāšanu. Kad nacistiskās okupācijas spēki sāka izrēķināties ar ebrejiem, Žanis pieņēma lēmumu nepalikt malā, lai gan tas varēja izrādīties liktenīgi ne vien pašam Žanim, bet arī viņa ģimenei. Filma Tēvs Nakts ir stāsts par to par to, vai pilnīgi svešu cilvēku glābšana, riskēšana ar visu, kas dārgs, ir azarts, pārgalvība, spīts vai pienākums pret savu tuvāko.

Žani un Johannu Lipki filmā atveido aktieri Artūrs Skrastiņš un Ilze Blauberga, viņu dēlu Zigi atveido Matīss Kipļuks. Pārējās lomās – Mihails Karasikovs, Toms Treinis, Imants Erdmans, Arnis Ozols, Henrijs Arājs, Elza Alberliņa un citi. Režisors – Dāvis Sīmanis, scenārija autori – Dāvis Sīmanis un Matīss Gricmanis, operators-inscenētājs – Andrejs Rudzāts, māksliniece – Kristīne Jurjāne, producenti – Gints Grūbe un Antra Gaile. Filma uzņemta studijā Mistrus Media, Nacionālā Kino centra programmas Latvijas filmas Latvijas simtgadei ietvaros.

2018. gadā Nacionālās Kino balvas Lielais Kristaps ietvaros filma saņēma 12 nominācijas un četras Lielā Kristapa balvas – labākā režija (Dāvis Sīmanis), labākais operatora darbs (Andrejs Rudzāts), labākais spēlfilmas mākslinieks (Kristīne Jurjāne), labākā aktrise otrā plāna lomā (Ilze Blauberga). Filmu Latvijā noskatījušies jau vairāk nekā 45 000 skatītāju.

Filmas Tēvs Nakts televīzijas pirmizrāde LTV 1 ēterā ieplānota 4. jūlijā, ebreju tautas genocīda upuru piemiņas dienas vakarā 21:15.
Septiņas dienas pēc televīzijas ētera filmu būs iespējams noskatīties arī sabiedrisko mediju satura atskaņotājā REPLAY.lv.

Turklāt 4. jūlijā 22:50 – uzreiz pēc filmas – būs skatāma raidījumu cikla Latvijas filmas Latvijas simtgadei epizode par vēsturiskā stāsta ekranizācijas tapšanu. Tā vēsta par to, kas motivēja režisoru Dāvi Sīmani pievērsties tik smagam Latvijas vēstures posmam; ar kādiem cilvēciskiem un profesionāliem pārbaudījumiem bija jāsaskaras Artūram Skrastiņam, strādājot pie lomas; kas bija jāpaveic, lai filmas vajadzībām restaurētu ne vien notikumus, bet arī vidi un kara laika baiļu atmosfēru, un citiem jautājumiem par filmas tapšanas aizkadriem.